צילום: ישי פולברמכר

הסיירת שתילחם בתופעת התחרדות השכונות בירושלים:
קבוצת תושבים הודיעה השבוע על הקמת ׳הסיירת החילונית׳ שתפעל נגד מה שהם מגדירים כ״השתלטות החרדים על השכונות״. היום (ג) זומנה אחת הפעילות לחקירה, לאחר שהשתתפה בפעילות חיתוך חוטי עירוב. מהמשטרה נמסר כי ״בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה בגין היזק בזדון, זומנו חשודים לחקירה. משטרת ישראל כבכל תלונה פועלת למיצוי חקר האמת עם כלל המעורבים. בכל הנוגע להצבתם של החוטים יש לפנות לגורמים הרלוונטיים״.

השכונות העיקריות בהן תתקיים הפעילות יהיו רמת שרת, קרית משה וקרית יובל, שם בולטים במיוחד מאבקי הדת ובהן כבר תקופה ארוכה שפעילים חילוניים נאבקים בנוכחות הולכת וגוברת של תושבים חרדים, שהחלו להשמיע שירי שבת בעוצמה גבוהה ביות. בתוך כך, הקש ששבר את גב הגמל היה התעקשות החרדים לתחום את השכונה בחוטי עירוב, אותם מסירים הפעילים החילונים מיד לאחר תלייתם.

הפעילים טוענים כי בתליית חוטי העירוב, "מוכשרת הקרקע" לחרדים נוספים לעבור לשכונה וכי מדובר בסממן השלטות טריטוריאלי.
כפי שפורסם ב"ידיעות ירושלים", קבוצות שונות הוקמו לאחרונה במגוון רשתות חברתיות בהן פייסבוק והווטסאפ, בהן מתקיימת פעילות של תושבים חילונים המבקשים למחות כנגד המגמה בשכונותיהם.

 רמת שרת: תושבים חילונים סיכלו תלייה של חוטי עירוב
  רמת שרת: צעירים חרדים תלו חוטי עירוב פיראטים
  ״בבקשה תסבירו לי מה מפריע לכם בחוט דיג שתלוי בין שני עמודים״

הם מדווחים בזמן אמת על השמעת השירים או על תליית החוטים ויוצאים לשטח להוריד את החוטים ולחפש אחר מקור הניגון.

בימים אלה התקדמה המחאה צעד קדימה עם תליית סטיקרים בשכונות המדוברות, הפונות ישירות אל השכנים החרדים: "כופים הבייתה" ו-"דמיינתם שחוט על עמוד הוא חומה? כעת דמיינו חוט" הם רק חלק מהסלוגנים שהודפסו עליהם.

חלק מהסטיקרים. צילום: mynet

"החלטנו על שדרוג במאבק" מסביר אחד הפעילים המקושר להפצת הסטיקרים, "על העברת מסר ברור לקהילה החרדית לפיו ההשלטות שלהם על השכונה שלנו, לא רצויה" הוסיף.הפעילים זכו לכינוי "הסיירת החילונית", כינוי אותו הם לא העניקו לעצמם, אך הם מאמצים. "יש לנו עוד כמות גדולה של מדבקות, המטרה שלנו היא להדביק על כל עמוד בשכונה סטיקר ויש לנו עוד רעיונות נוספים להמשך". לדבריו, ייתכן כי כבר בקרוב יצבעו הסטיקרים בצבעי הגאווה.

"מעבר לפעילות שאנחנו מקיימים באופן עצמאי, אנחנו פועלים גם באופן רציף אל מול הרשויות העירוניות, המשטרה ובמישור המשפטי" מדגישים בסיירת שם מדברים גם על תקציב. "אנחנו פועלים בתקציבים נמוכים שמגיעים מאיתנו, הפעילים שהתגייסו לטובת העניין".

סטיקר שמופץ בשכונות. צילום: mynet

בינתיים, הסטיקרים שהודבקו עוררו עניין ברשתות החברתיות שם אנשים ביקשו לדעת כיצד ניתן להצטרף  וביקשו לחזק ולתמוך בפעילותה לצד תגובות שקראו לתולים לקחת את המחאה בפרופורציה ולזכור שמדובר בהך הכל בחוטים תלויים על עמוד.