הדסה עין כרם. צילום: שלומי כהן
חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הבריאות לשעבר, איתי גוטלר שלח מכתב למנכ"לי בתי החולים בעיר בבקשה שלא לשתף פעולה עם נוהל האוסר על הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך ימי חג הפסח. "הרבנות מקדמת מהלך בזוי", אמר גוטלר.

בשבוע האחרון עלה לכותרות נושא הכנסת חמץ לשטחי בתי החולים ברחבי הארץ. בעוד אין הנחיה או חוק שאוסר הכנסה של חמץ לבתי חולים במהלך ימי חג הפסח, רבים מהם מתכוונים לערוך חיפושים בתיקי הנכנסים בדלתותיהם. הסיבה: הרבנות הראשית מתנה את תעודת הכשרות של המוסדות הרפואיים באי הכנסת חמץ אליהם. לאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי הפורופ החילוני וחברי כנסת המבקשת לדון בדרישה זאת של הרבנות.

איתי גוטלר. צילום: יער פליקסברוט

מי שהצטרף השבוע לקריאה לאפשר לחולים ולמטופלים לבחור בעצמם מה יאכלו במהלך אישפוזם הוא חבר מועצת העיר מטעם סיעת 'ירושלמים', איתי גוטלר, שהחזיק עד לאחרונה את תיק הבריאות במועצה.

גוטלר פנה אתמול (ג') למנכ"לי בתי החולים בעיר, מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין ומנכ"ל שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי בבקשה לאפשר למאושפזים לאכול, בצנעת חדרם, מה שירצו, גם חמץ.

"אני סבור שחשוב לשמור על כשרות במתחמי ההזנה המשותפים, אך מניעה מאדם לאכול כרצונו בשטח חדרו, כמו גם חיטוט בתיקים של מבקרים שלא לצורכי ביטחון, מהווים הפרה בוטה של זכותו של אדם לפרטיות ולחופש מדת", כתב.

שערי צדק. צילום: גיל יוחנן

עוד הוסיף: "אני בטוח שישנם פתרונות אחרים שיאפשרו הבטחה של כשרות במקומות הציבוריים, כך שכל אדם יוכל לפעול לפי עקרונותיו, גם במצבים המאתגרים והלא-פשוטים שנגזרים מן השהות בבית-חולים".

את המכתב סיים בבקשה מכל מנכ"ל כי בית החולים שלו לא ישתף פעולה עם הנוהל הפוגעני, כך לדבריו.

"הרבנות מקדמת מהלך בזוי, ולא מאפשרת לחולים ולמטופלים לבחור מה יאכלו במהלך האשפוז", אמר למיינט ירושלים, "מדובר באנשים שממילא מוצאים עצמם במצב קשה - שהיה בבית חולים במהלך החג - וכפייה כזו רק מוסיפה לסבל שלהם. עם קצת מאמץ, אפשר לוודא שהכשרות תישמר במרחב הציבורי, או למצוא כל פיתרון אחר שלא מצריך התערבות בוטה כל כך בפרטיות וכפייה דתית על מטופלים".