גלריית ברבור. צילום: לירן תמרי

שעות אחדות לפני קיומו, בית המשפט השלום בירושלים דחה היום (ה') לאחר דיון שנמשך למעלה מארבע שעות את בקשתה של עיריית ירושלים להוצאת צו מניעה לקיומו של אירוע 'שיח פתוח' שעתיד להתקיים הערב בגלריית ברבור בנחלאות. 

השופטת אפרת אייכנשטיין קבעה כי העירייה תחויב בהוצאות משפט בסך 5 אלף שקלים. עוד נקבע כי על העירייה לפתוח את מבניה הציבוריים לשירות הציבור ולאירועים שמשרתים את בני העיר, כל עוד לא מדובר באירועים מפלגתיים.

האירוע מאורגן בהובלת פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטינאי ועמותת לוחמים לשלום. מארגני האירוע חוששים ממקרי אלימות ומהפרה של הסדר הציבורי.

בבקשה הבהולה שהוגשה אמש (ד'), ציינו הגורמים המשפטיים בעירייה כי גלריית ברבור מחזיקה בנכס עירוני שלא כדין והעירייה מבקשת למנוע את קיומו של האירוע. לאור סמיכות הגשת הבקשה למועד קיומו של האירוע בשעות הערב נקבע כי הבקשה תידון בדיון במעמד הצדדים היום.

השרה רגב וברקת. צילום: אורן אהרוני ורפי קוץ

היום בצהריים (ה') שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב וראש העירייה ניר ברקת, הודיעו כי לאחר האירועים אתמול (ד') בנושא שיח בגלריית ברבור על טקס זכרון לישראלים ולפלסטינים בכוונתם לפעול יחד נגד גלריית ברבור. השניים פונים ליועמ"ש לממשלה לפעול בדחיפות "לשינוי המצב המשפטי הקיים המונע משרת התרבות לשלול תקציבים מגופים נתמכים המקיימים פעילות חתרנית ומאפשרים פעילויות אלה תחת קורת גג כגלריית ברבור, תיאטרון יפו ודומיהם".

תגובות:

תנועת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני: "סתימת הפיות שרצו לבצע ברקת ורגב באמצעות משפט ראווה זה נכשלה, והם לא יצליחו להיות קומיסרים של שכול. אנחנו נמשיך לצעוד בדרך הפיוס, ונמשיך לפעול לקידום ההבנה כי השכול אינו נחלתו הבלעדית של אף צד. ברקת ורגב מוזמנים להגיע הערב לאירוע בגלריית ברבור, להקשיב למי שמבקשים לצאת מהשכול לנתיב של הבנה ופיוס ולא של שנאה ופירוד."

ראש העירייה ניר ברקת: "הופתענו והתאכזבנו מאוד מהחלטת בית המשפט. אנחנו מתנגדים נחרצות לקיומו של האירוע שפוגע בערך המקודש של זכרון חללי צה״ל ונפגעי פעולות האיבה וסבורים שבית המשפט שגה בהחלטתו להתיר את קיומו של האירוע. נשקול את המשך צעדינו בעניין זה ונמשיך לפעול נחרצות כפי שעשינו במקרה זה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת לוודא שאירועים מסוג זה לא יקוימו בנכסים עירוניים בכלל ובגלריית ברבור בפרט ושלא נעשים שימושים לא חוקיים בנכסים עירוניים".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "החלטת בית המשפט מעידה על המציאות המשפטית הבלתי נתפסת שמאפשרת לגופים החותרים כנגד המדינה להסתתר מאחורי טענות של חופש ביטוי לכאורה וחופש אמנותי ולנצל את משאבי המדינה כדי לפגוע בה. אני אמשיך לפעול כדי שהיועץ המשפטי יעשה תיקוני חקיקה כדי שמציאות הזויה זו תשתנה".

מנכ"ל ב'צלמו' שי גליק: "לצערי,בית המשפט אישר הערב לעשות אירוע בהשתתפות מחבלים ובני משפחותיהם במימון אזרחי ישראל ומשפחות שכולות שנפגעו מאותם מחבלים".