הדמית הפסל של אבנר בן חמא. הדמיה: האדריכל דוב גליא

ועדת ההנצחה לנפגעי פעולות הטרור התקיימה השבוע (ב') לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. בישיבה טוענים חברי המועצה כי ראש העירייה כעת מתנגד לרעיון של הקמת אנדרטה עירונית לחללי פעולות האיבה. "הוא טוען שלא צריך עוד אנדרטה וחושב שמהלכים להנצחה צריכים לבוא מהציבור ולא מהעירייה", אמרה חברת המועצה לורה ורטון.

כבר לפני 5 שנים אושרה הנצחת החללים הירושלמים באנדרטה בגבעת התחמושת אך עד כה לא הוקמה אנדרטת זיכרון עירונית בה חקוקים שמותיהם של הנפגעים.

תחילתה של הסאגה החלה ב-2013 אז אישרה הוועדה להנצחת חללי הטרור בעירייה את התכנית להקמת אנדרטה עירונית בגבעת התחמושת לכל תושבי העיר שנפלו בפעולות האיבה. תכנון האנדרטה הבשיל עד כדי הדמית והפקדת תוכניות בפני הגורמים הרלוונטיים. הפסל אבנר בר חמא שנבחר להיות ממובילי הפרויקט ציין בשיחה עם מיינט ירושלים כי הוא הכין מונומנט של עץ המסמל חיים אשר ענפיו חדים – סמל לפיגועי התופת שידע העיר. לדבריו מאז אף גורם לא יצר איתו קשר והתכנית לא יצאה לפועל מסיבה שלא ברורה לו ומאז הקשר נותק.

מפרוטוקול הוועדה שהתקיימה ב- 12.03.2013 עולה כי ראש העירייה מחויב לפרויקט ברמת התקציבית. בסיום הישיבה הועדה הנחתה את מהנדס העיר לקדם את הפרויקט על כל היבטיו.

אלא שמאז דבר לא נעשה והפרויקט עומד תקוע. יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה, אייבי מוזס אמר כי הארגון הציע לתקצב חלק מהפרויקט אך לטענתו "דבר לא התקדם מאז".

חברת מועצת העיר, לורה ורטון (מרצ): "ראש העירייה החליט שהוא פתאום מתנגד לפרויקט. מכל המהלכים הציניים של ברקת ויש המון זה אחד הדברים המקוממים. הוא טוען שלא צריך עוד אנדרטה וחושב שמהלכים להנצחה צריכים לבוא מהציבור ולא מהעירייה. כמו כן, הוועדה אמורה להתכנס 4 פעמים בשנה והשבוע זו היתה הישיבה השישית במספר מתחילת הקדנציה שלו". "תקציב העירייה כנראה מושקע בקמפיין נגד כחלון ואפס תקציב להנצחת נופליה של העיר", הוסיפה.

גם חבר מועצת העיר, אריה קינג מותח ביקורת חריפה על התנהלות העירייה והעמוד בראשה: "בושה שברקת מתנער מאחריות לנרצחים המקומיים, כל רשות צריכה להנציח את נופליה. ברקת אומר שיש אנדרטה ארצית ויש להסתפק בה. אולי העיתוי קצת לא נעים אך זאת חובתי הציבורית והיא נשמעה כך בהיותי בקואליציה וגם באופוזיציה".

גורם בכיר בעירייה ציין בשיחה עם מיינט ירושלים באנדרטה עירונית: "עילבון שהעירייה לא מקימה למאות הנרצחים שהעיר ספגה. בכל עיר בארץ יש אנדרטה מהסוג הזה. הפיגועים בעיר הם תוצאה של המאבק של ישראל בטרור על הקיום שלה".

יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה, אייבי מוזס מסר: "זו שערורייה. לא ייתכן שלא תהיה אנדרטה לכל התושבים שנרצחו בפיגועים טרור. אנו מבקשים שיהיה מקום ראוי שיאגד את כלל שמות הנופלים, כמו בכל עיר ועיר. המשפחות לא עולות למקום הרצח אלא לאנדרטה העירונית".

העירייה: "אריה קינג מחלל את כבוד הנופלים כשהוא מנהל קמפיין על גבם באופן ציני ובזוי. קינג מחלל את קדושת יום הזיכרון והאחדות של העם במהלך עלוב ולא יהודי שלא ישכח ולא יסלח. ראש העירייה מכבד ומוקיר את זכרם של כל חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ומשפחותיהם ופועל להנצחת הנופלים בדרכים רבות בשיתוף המשפחות.

"העירייה מנציחה כל נפגע פעולות איבה וטרור בעיר באמצעות לוח הנצחה במקום הפיגוע ובטקס עם המשפחה. כמו כן מאפשרת העירייה הנצחה בדרכים נוספות. צר לנו על חילול כבוד היום החשוב על ידי אדם שמוביל קמפיין פוליטי על גבם של משפחות החללים ומנסה לכפות את דעתו על אחרים בכוח ובדרכים נלוזות".