סערה במי כלור: טרם הסתיימה בנייתה של הבריכה בפסגת זאב והיא כבר מעוררת מחלוקות בשכונה באשר לאופי ניהולה ופעילותה. השבוע, הגיעו הדברים לטונים צורמים במיוחד לאחר שיו"ר ועדת הכספים של המנהל הקהילתי, צביקה יונגרייס, הגיב בחריפות לתושבת השכונה שהביעה התנגדות לדרישותיו בדבר קיום שעות שחייה רבות בהפרדה בין נשים לגברים תוך אמירות פוגעניות כלפי אוכלוסיות שונות. "תמשיכי לקלל ולהגיד שאנחנו לא רוצים להיות חרדים. מה את מעדיפה: בית חנינא, רוסים שאוכלים חזיר או חרדים?", אמר בהודעה ששלח בקבוצת ווטסאפ שכונתית המונית.

• תושבים בפסגת זאב: ״לא רוצים ערבים בבריכה החדשה״

"אני מודיע לך, וכן אני קובע, שאנחנו לא נפתח את הבריכה, נעשה הכל כדי לא לפתוח את הבריכה אם כל התנאים לא יתקיימו. ואני אגלה לכם סוד וכולכם תשמעו, שהתנאים האלה יתקיימו וכבר הוחלט ככה וככה יהיה", המשיך יונגרייס את המסר שלו לתושבים.

הרקע לחילופי הדברים הינו מכתב שהפיץ יונגרייס לחברי ועדת הכספים של המנהל הקהילתי ובו דרש להשהות כל חתימה על התחייבות או חוזה הקשורים לבריכה אלא אם יוחלט כי היא תופעל במשך ארבע שעות ביום בהפרדה בין נשים לגברים, וכן כי הקמתה תושהה עד לאחר פתיחה של הבריכה בבית חנינא הסמוכה. האחרונה, אגב, טרם החלה להבנות ונמצאת רק בשלבי תכנון.  

רבים אחרים במנהל הקהילתי הסתייגו השבוע מהדברים ושם מדגישים גם כי הנושא נמצא בהליך שיתוף ציבור וטרם התקבלו החלטות מפורטות סופיות לגבי הפעילות העתידית בבריכה, אך בכל מקרה אומרים שם כי הבריכה תפעל גם בשבת במתכונת דומה לזו שמתקיימת ביתר הבריכות בעיר ותשרת את כלל האוכלוסיות בשכונה ומחוצה לה, כאשר מענה לתושבי השכונה החרדים יינתן בהתאם לדרישה ומתוך שיקולים כלכליים ולא בהתאם למתכונת שאותה הציג יונגרייס.

"צביקה יונגרייס מדבר אך ורק בשם עצמו והוא לא מייצג בדבריו אף אחד בהנהלת המנהל", הדגיש סגן יו"ר הנהלת המנהל, אייל מנדלסון, בשיחה עם 'מיינט ירושלים'. "חיכינו 20 שנה לבריכה הזאת ובראש ובראשונה היא צריכה לתת שירות טוב לכל תושבי השכונה הבריכה הזאת תפעל כמו כל בריכה בירושלים בכל ימות השנה חוץ מיום כיפור.

"אנחנו נכבד את כל המגזרים וכמובן שצריך לתת מענה גם למגזר החרדי ויינתן לו מענה בהתאם לצורך ומתוך שיקולים כלכליים. אבל אני רואה בבריכה הזאת כלי למינוף ושיווק השכונה, שצריך לעשות רק לטוב לשכונה לא להוביל למלחמות בה. ומעבר לכך אני מקווה שהבריכה הזאת תשרת את כל העיר ולא רק את תושבי השכונה. כאחד המובילים של הנושא במנהל הייתי רוצה להפוך אותה לסוג של קאנטרי עירוני עם פעילות ומתקנים איכותיים וככל שיותר תושבים ירכשו מנויים כך השירות בבריכה יהיה טוב יותר".

לפני כחצי שנה עלה נושא הבריכה לכותרות לאחר שהופצו בשכונה כרזות אישיות נגד יו"ר הנהלת המנהל אהוד רמב"ח שבהם נכתב שככל שהבריכה תשמש גם את ערבי העיר הם "יצאו נגדו במלחמה עד הסוף", כלשון הכרזות שהופצו.

בשיחה טלפונית עם מיינט ירושלים התבקש צביקה יונגרייס להגיב לטענות. דבריו מובאים כאן כלשונם"עומדת להיפתח פה בריכה וכדי שתפתח בריכה צריך שיהיה תקנון מסויים. ישבנו להכין תקנון התחלתי וראשוני כדי למקם את עצמינו בויכוח. הגשתי את המכתב שלי למנהלת כדי לדון בנושא כדי שנוכל לדון בנושא הזה הלכה למעשה. בגלל שאני דתי אין שום עוון שלא אתרחץ בבריכה כי אני מתרחץ בנפרד. יש פה ציבור גדול כשלפי דעתי הרבה מהדתיים ירצו להתרחץ בנפרד אז למה לא מגיע לי?

"לגבי מה שאמרתי על 'בני הדודים' אני יודע שזה לא חוקי לא להכניס מישהו בגלל מוצאו, אם היה חוקי אז הייתי נותן החלטה שבית חנינא יהיה בבית חנינא ופסגת זאב יהיה בפסגת זאב. אבל בגלל שזה לא ככה, כמו שזה ככה למשל בבתי ספר, ושם אני יכול לעשות את זה ואי אפשר להביא תלמיד מבית חנינא ולשים אותו בפסגת זאב ולהגיד 'אל תפלה'. אם זה היה ככה גם בבריכה זה היה פותר הרבה מאוד בעיות לציבור גדול מאוד. אבל אנחנו חלם, אנחנו עושים את הבית חולים מתחת לגשר ולא מזיזים את הגשר. אז אנחנו מנסים במסגרת החוק למצוא את הדברים הנכונים ביותר לטובת הכלל. אני אישית רצתי כדי לדאוג שתבנה בריכה כמה שיותר מהר בבית חנינא. אנחנו רוצים לבנות לא להרוס.

"(לעניין הרוסים) רציתי רק להביא מושג. 'אוכלי חזיר' זה מושג להכניס ישר ישר את הרוסים לאוכלי חזיר זה היה לא במקום אבל זה מושג ולא מילה. זה נאמר באידנא דה ריתחא, המילה הזאת נשמעת לא יפה ואני מתנצל על זה שהיא נשמעת לא יפה אבל אנחנו עובדי ציבור ומי שלא עושה לא טועה ולפעמים עפה לך מילה מהפה. אנחנו בני אדם ועל זה אני מתנצל".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדיניות ניהול הבריכה בפסגת זאב טרם הובאה לדיון או חשיבה ראשוניים. העירייה אינה אחראית על אמירות של חבר הנהלה כזה או אחר, ואם אמירות אלו אכן נאמרו, הן אינן מייצגות את העיריה".