ביתו של  מאיר. צילום: רמי מאיר

הגשם שפקד השבוע (ג') גרם לשיטפונות רבים ברחבי ירושלים. רמי מאיר, קצין כיבוי בכבאות והצלה המתגורר בהר חומה, בדיוק סיים פגישת עבודה בתחנת גבעת מרדכי והגיע והביתה כשהחלה מערכת הגשמים שהציפה את ביתו. "הבן הקטן שלי היה לבד בבית, מזל שהגעתי אחרת הוא היה עלול להתחשמל והכלבה שלי הייתה עלולה לטבוע", סיפר מאיר וטוען כי הגשמים העזים שירדו גרמו להרס רב בביתו.

ביתו והגינו הוצפו ונגרם הרס רב. בעזרת השכנים הם גרפו את כל המים. "אנחנו עדיין עסוקים בטיפול בנזקים", טען מאיר.

הסיבה להצפה היא מיקומה של נקודת הניקוז של מי הגשמים. "כשנכנסנו לבית לפני שנה וחצי, היו אמורים להעביר את נקודת הניקוז לוואדי בסמוך לבית אבל החליטו שלא לעשות זאת", מאז, טוען מאיר, הוא פנה מספר רב של פעמים לעירייה ולגיחון על מנת שיפעלו בנושא, אך לא נענה.

"במשך השנה וחצי האחרונות התרעתי על כך והעירייה והגיחון העבירו אותי בין האחד לשני", הוא טוען. עוד הוסיף כי רק לאחר שהבית הוצף הגיעו צוותים של הגופים שהזדעזעו, לטענת מאיר, ממה שראו ובשל כך חפרו תעלה זמנית בגובה שישה מטרים לאורך ארבעים מטרים על מנת שמי הגשמים יוצאו אל מחוץ לסביבת הבית.

מאיר המשרת 23 שנים בכבאות והצלה היה במשך השנים עד לאירועים רבים הדומים לכך. "עזרתי להרבה תושבים ולא חשבתי בחיים שדבר כזה יגיע אלי", אמר ותהה מה יעשו במהלך סוף השבוע הקרוב עם מערכת הגשמים מחודשת שצפויה להגיע. "אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיה עם המשפחה בסוף השבוע הקרוב, אי אפשר להישאר בבית בצורה כזאת".

העירייה: "עם קבלת הפנייה יצאו עובדי העירייה באופן מידי למקום, ופעלו להכנסת כלי מכאני עירוני על מנת ליצור תעלה זמנית שתאפשר זרימת מים. במקביל ובנוסף ניכנס קבלן חברת הגיחון להמשך עבודה ליצירת תעלה מתאימה.

"העירייה פועלת מול חברת הגיחון למציאת פתרון לזרימת מי הגשמים ובמקביל לתכנון המשך קוו ניקוז וביצוע. ככל הנראה מדובר על קו ניקוז שלא הושלם ע"י משרד השיכון. הנושא ייבדק ואנו נמשיך לעמוד בקשר ישיר עם התושב".

חברת הגיחון: "תאגיד הגיחון הינו קבלן אחזקה של מערכת הניקוז הציבורית, השייכת לעיריית ירושלים. מערכת הניקוז ברחוב דולגין ובחומת שמואל טרם הועברה לאחזקת חברת הגיחון. זה המקום לציין כי קיימות תשתיות  ניקוז נוספות  אשר שטרם התקבלו לאחזקת תאגיד הגיחון, כולל מערכות הביוב שפותחו ע"י משרד השיכון בחלקים  מסוימים בשכונת הר חומה ונמסרו  לעיריית ירושלים ללא הסכמת הגיחון, אף הם טרם נמסרו לאחזקת הגיחון כנדרש.

"העירייה היא האחראית על פיתוח קו הניקוז, היא שקובעת את התקציבים וסדרי העדיפויות, תאגיד הגיחון משמש כיועץ בנושאים אלה. מנהלי התאגיד הדגישו בעבר, מספר פעמים, את הצורך בביצוע עבודות פיתוח בניקוז במקום. אתמול באופן יוצא מהכלל ולבקשת העירייה ביצעה חברת הגיחון טיפול זמני על מנת לצמצם ככל הניתן את מפגע הניקוז ובמטרה  להקל ככל הניתן על תושבי המקום".