אירועי יום הנכבה (תמונת ארכיון). צילום: ירון ברנר

בית הספר הדו לשוני התכוון לארח אירוע פוליטי של ארגון השמאל "זוכרות", זאת בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך שאוסר לקיים אירועים פוליטיים בשטח מוסדות החינוך. ארגוני הימין זעמו ובעקבות פניית מיינט ירושלים, הודיע ראש מנח"י כי האירוע יבוטל.

ביום חמישי הבא (10.5), היה אמור להיערך בבית הספר הדו לשוני בשכונת פת אירוע פוליטי שכולל את הקרנת הסרט 'נולד בדיר יאסין' שעוסק ב"טבח", לשון הארגון. ע"פ הארגון, הסרט מגלה את סודותיהם של האבות המייסדים שבאמצעות זיכרונותיהם "מצטייר נרטיב הטבח הישראלי על גרסאותיו השונות". לאחר הסרט יתקיים דיון על האירועים בהנחיית אנשי אקדמיה.

ארגון זוכרות היא עמותה הפועלת "לקידום אחריות של הציבור היהודי בישראל נכבה הפלסטינית ומימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים". לפני מספר חודשים עלה הארגון לכותרות עקב פסטיבל סרטי הנכבה שקיים בערים השונות. ביום העצמאות האחרון היה אחראי הארגון על "צעדת הנכבה" בעתלית אליה הגיעו אלפי בני אדם.

בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, תחת הסעיף "פתיחת בתי הספר לפעולות בשעות אחה"צ והערב", נכתב בפירוש כי "אין לקיים במוסד חינוך פעילות פוליטית כלשהי".

ארגוני הימין זעמו השבוע על קיום האירוע. שי גליק, מנכ"ל "בצלמו", ארגון זכויות אדם ברוח היהודית פנה לראש העירייה ולשר החינוך בדרישה לבטל את האירוע. "מצער מאד שבבית ספר עירוני יתקיים אירוע של ארגון שקורא לחרם על ישראל, משמיץ את חיילי צה"ל וקורא להם רוצחים. אני דורש מראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, ניר ברקת, ומשר החינוך לפעול כסמכותם בחוק ולמנוע את קיום האירוע", אמר גליק.

בעקבות פניית מיינט ירושלים הודיעה העירייה כי "מנהל מנח"י אביב קינן הודיע במכתב למנהלי בית הספר הדו לשוני כי בהתאם לנהלים אין לקיים אירועים פוליטיים בבתי הספר".