דיוויד פרידמן בטקס. צילום: עמית שאבי

אירוע היסטורי: אחרי 70 שנה נפתחה היום (ב') שגרירות ארה"ב בירושלים בהשתתפות כ-800 איש. מחוץ למתחם מחו מספר פעילים מארגון השמאל 'שלום עכשיו' וכ-300 תושבי מזרח העיר. 

מהמשטרה נמסר כי "בשלב מסוים המפגינים החלו להניף דגלי פלסטין, לקרוא 'אללה הוא אכבר' ו'בדם ואש ניפדה את פלסטין' וקריאות נוספות, במטרה להתסיס את האוירה וליצור פרובוקציה מכוונת. לאחר מספר בקשות חוזרות והפרת התנאים שנקבעו, ניתנה הוראת פיזור".

עד כה נעצרו 14 מפגינים שהפרו את הסדר באופן בוטה, התעמתו עם השוטרים ולא נשמעו להוראותיהם.

צפו בשידור שהועבר מהקונסוליה בארנונה: 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן פתח את הטקס: "היום אנו פותחים את שגרירות ארה"ב בירושלים. ושוב ארה"ב מובילת דרך והיא זו שעושה זאת ראשונה. אך אל תטעו היום האירוע ההיסטורי הזה הוא תוצאה של החזון ואומץ של אדם אחד - הנשיא דונלד טראמפ".

הטקס חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים. צילום: עמית שאבי

הנשיא טראמפ שלח ברכה מצולמת ובה אמר: "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב תחת הנשיא טרומן הפכה להיות הראשונה שהכירה בישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות בירושלים. מזל טוב. זה היה צריך לקרות לפני הרבה זמן. הבירה נקבעה על ידי העם היהודי בזמן העתיק. זה הבית של הממשלה הישראלית, בית המשפט העליון, הנשיא וראש הממשלה הישראלים. ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו כל אומה ריבונית אחרת לקבוע את בירתה, אבל במשך הרבה שנים לא הכרנו במובן מאליו. המציאות הפשוטה היא שבירת ישראל היא ירושלים.

"ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירת ישראל. היום אנחנו עומדים בהתחייבות שלנו ופותחים את השגרירות, ועושים זאת הרבה שנים לפני הלו"ז. כמו שאמרתי בדצמבר, השאיפה שלנו היא לשלום. ארה"ב ממשיכה לשאוף לבנות הסכם שלום תוך שמירה על המקומות הקודשים בירושלים, כולל הר הבית שקרוי גם חרם אל שריף. זו עדות לרוח הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. ארה"ב תמיד תהיה חברה של ישראל ושותפה במטרה לשלום".

הטקס חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים. צילום: עמית שאבי

בתו של טראמפ, אוולין טארמפ הסירה את הלוט מעל השלט בכניסה לשגרירות ואמרה: "בשם הנשיא ה-45 של אמריקה, אנו מקדמים בפניכם ובפעם הראשונה לשגרירות ארה"ב בישראל, בירת ישראל".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "העם בישראל מודה לך (טראמפ) על קיום הבטחתך, על אומץ הלב והנחישות, על עמידתך האיתנה והבלתי מתפשרת לצד ישראל. אנו מקווים ומצפים שבעקבותיך ובעקבות הנהגתך ילכו מדינות נוספות באותה הדרך. אנו נמשיך לשמור על ירושלים כעיר של שלום, ביתם של כל המאמינים, עירם של כל תושביה ואזרחיה, בני כל הדתות והקהילות, החולקים יחד עיר אחת, אהובה מאוד".

ראש הממשלה נתניהו אמר בנאומו: "כולנו נרגשים מאוד, כולנו אסירי תודה, בשבילי להיות כאן - זה מחזיר זכרונות נפלאים מהילדות שלי. גדלתי פה עד גיל שלוש. הייתי הולך פה בשדות עד גבול ידוע כי פה היה אסור ללכת פה. לכן זה יום גדול, יום גדול לירושלים, יום גדול למדינתי ישראל, יום שייחרט בזכרוננו הלאומי לדורות".

אתמול (א') הוחלט בהנהלת קבוצת הכדורגל "בית"ר ירושלים" להוסיף לשם הקבוצה את השם "טראמפ". המחווה הראשון נרשם לעיריית ירושלים כאשר קראה לכיכר הנמצאת ברחוב דוד פלסר - ארצות הברית והיום היא נחנכה. עשרות שוטרים מאבטחים את העיר והרחובות המובילים לקונסוליה נחסמו לתנועת כלי רכב. 

ב-1998 חכרה ארצות הברית מתחם בשכונת ארנונה בסמוך למתחם אלנבי בעבור בניית מתחם שגרירות אמריקאית בעיר. בכל שנה מחדש הוקפא חוק השגרירות בקונגרס עד להחלטת טראמפ שלא להאריך את ההקפאה ולהעביר את השגרירות לירושלים.

במקביל בשנת 2003 התחילו לבנות את בניין הקונסוליה החדש בפאתי ארנונה על שטח של 24 דונם ובו קיים עוד שטח פתוח לבנייה עתידית. הקונסוליה נפתחה בשנת 2009 ובמקביל נסגרה הקונסוליה הוותיקה במזרח העיר בדרך שכם. שנה לאחר מכן, רכשו האמריקאים גם את מלון דיפלומט לשעבר במטרה כי שם תוקם השגרירות כשתעבור לירושלים. המלון נמצא בחלק האחורי של מתחם הקונסוליה וניתן יהיה לחבר בין השניים

מה מתוכנן במקום?

לאחר הצהרת טרמאפ הגיעו לארץ אדריכלים אמריקאים מהממשל המופקדים על תכנון שגרירויות ברחבי העולם והושכרו שירותים של משרד אדריכלים ישראלי לצד משרד אדריכלים אמריקאי משיקאגו. מעבר לרגישויות המדיניות והמשמעות של הכרה בירושלים כבירת ישראל העברת השגרירות דורשת תכנון ובנייה מאסיביים ועמידה בקריטריונים ביטחוניים מחמירים. בין השאר נקבע כי לא תותר בנייה עתידית ברדיוס של 300 מטר מהמתחם כאחד מהפרמטרים שאנשי הביטחון אמריקאים מגדירים לשגרירות חדשות ברחבי העולם

צילום: לירן תמרי

לצורך העניין אישר שר האוצר משה כחלון בהיתר מזורז מיוחד לאמריקאים לבנות גדר היקפית וכביש מילוט בכדי לאפשר להכריז כי מבנה הקונסוליה הקיים יהפוך לשגרירות באופן זמני. זאת עד להקמת בניין השגרירות הקבוע במלון דיפלומט. בג"ץ גם נדרש לנושא ודחה עתירה של עמותת עיר עמים ומספר שכנים נגד ההליך המזורז.

לשם הקמת משכן הקבע של השגרירות נדרש פינוי מוסדר של מלון דיפלומט, שכיום מאוכלס כבית אבות ליוצאי חבר העמים ונותן פתרון דיור על ידי הסוכנות היהודית שמשכירה אותו מהאמריקאים. הנושא נידון כבר בוועדת הקליטה של הכנסת ונמצא בהליך של איתור מבנה חלופי. תאריך היעד הוא עד שנת 2020, אך יתכן ויימצא פתרון הולם ומקובל על הדיירים עוד קודם לכן.