ילדים גוררים פחי אשפה במהלך ההפגנה השבוע

לראשונה בהפגנות החרדים הקיצונים במאה שערים: ילדים השתתפו בהפרת הסדר, גררו מכולות אשפה בניסיון למנוע תנועת כלי רכב ואפילו הציתו אותן. התושבים זועמים: "רשויות החוק מאפשרות לעבריינים לשבש את שגרת היום שלנו". 

הפגנות הקיצונים החרדים כבר הפכו לעניין שבשגרה בתקופה האחרונה, אך מראות כמו אלה שהיו השבוע אפילו ותיקי העיר עדיין לא ראו. הסיבה: בין המפגינים הרבים היו גם ילדים קטנים, שלקחו חלק פעיל במעשי הוונדליזם. "חלק ממובילי הפרת הסדר היו ילדים", משחזר תושב מאה שערים. "זה מחזה הזוי. הם הסיטו מכולת אשפה למרכז הצומת במרכז השכונה ואז הציתו אותה. לדעתי זה תוצאה של חינוך כושל ומעוות. ילד משועמם הולך לשחק בגן משחקים ולא להצית פחי אשפה ולחסום כבישים".

ההפגנה המדוברת התרחשה ביום ראשון, כשהמונים יצאו לרחובות השכונה החרדית בעקבות מודעות רחוב ופשקווילים שקראו להם להפגין. בעקבות ההפגנה נחסמו מספר כבישים, מה שהכעיס גם כן את התושבים. "מעבר לפגיעה בעסקים, אין יום ואין לילה", הם מוחים. "הצתות הפחים מסכנות את בריאותנו, המחאות והפרות הסדר פוגעות בתדמית השכונה, והחשש מירידת מחירים תמיד ברקע". 

חלק מהטענות מופנות לרשויות. "מי שפועל באופן עצמאי למנוע את הפרות הסדר הם התושבים עצמם", טוען אחד מהם, "לפעמים במחיר של עימות פיזי מול הפורעים. כך למשל היה ברחוב עזר יולדות, שם התושבים ירדו מהבתים והתעמתו עם המפגינים בניסיון למנוע מהם להצית פחי אשפה".

בעלי העסקים והחנויות הם מהנפגעים העיקריים, אך הם מספרים כי לרוב הם חוששים מעימותים עם המפגינים. "מספיק שאני מצייץ משהו נגדם או מנסה למנוע הצתת פחי אשפה, ומחר בבוקר אני עלול למצוא הפגנה יזומה מול החנות שלי", מספר אחד מהם. "אז אני פשוט מעדיף לסבול בשקט".

המינהל הקהילתי: "אנו מצפים מרשויות החוק והעירייה שימנעו פגיעה בשגרת חיי התושבים והעוברים ושבים וישיבו את הסדר והחוק על כנם".

המשטרה, שמתחילת שנת 2018 ביצעה עשרות מעצרים: "אנו פועלים בכלל המוקדים בהם יש הפרות סדר ושיבוש חיי השגרה וזאת על פי מדרג ושיקול דעת. משטרת ישראל היא זו שקובעת את הזמן והמקום לבוא חשבון עם מפרי החוק תוך הפעלת כל הכלים על פי חוק".