מתחם התחנה. צילום: אדווה חולי
האם העסקים במתחם התחנה יחויבו להיסגר בשבת? בעוד כשבועיים תתכנס ישיבת מועצה מיוחדת שתדון בבקשה לקבלת היתר לשימוש חורג למתחם התחנה. חברי המועצה החרדים מתנים את אישור ההיתר רק בידה והעסקים במקום יחויבו לסגור את שעריהם בשבתות. בינתיים, פוסט בנושא שהעלה המועמד לראשות העירייה יוסי חביליו, הצליח לשבור את הרשת ולרתום המונים למאבק.

אי שם בשנת 2016, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובניה את הארכת ההיתר לשימוש חורג למתחם התחנה, מתחם ששימש כתחנת רכבת בתקופת השלטון העותמאני, מה שמאפשר כיום לפתוח עסקים במקום. ההחלטה עברה אז בקושי רב, כשמחצית מחברי הועדה מתנגדים ומחציתם תומכים, בסופו של דבר ההחלטה עברה לאחר שחבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס) שכיהן באותה תקופה כחבר מועצה. ברגע האחרון הוא יצא מהדיון - מהלך שהעניק ליו"ר הועדה מאיר תורג'מן, קול כפול וההחלטה עברה.

הפוסט של חביליו:

אלא שאז, חבר מועצת העיר יוחנן ויצמן שהתנגד למהלך בגלל התנגדותו לחילול השבת במקום, השתמש בסמכותו כחבר בועדת תכנון ובנייה והגיש ״18 ז'״ - בקשה לדון בהחלטה פעם נוספת בישיבת המועצה. לפי חוק התכנון והבנייה המועצה הייתה מחויבת לדון בבקשה הזו כבר אז בישיבת המועצה הקרובה לבקשתו של ויצמן. אלא שראש העירייה ניר ברקת החליט שלא לדון בבקשה של ויצמן בישיבת המועצה מחשש שבמועצה ההחלטה תיפול בגלל החרדים. כאמור, בעוד כשבועיים ראש העירייה ניר ברקת יכנס ישיבת מועצה מיוחדת שתדון בסדרת בקשות 18 ז' שהוגשו במהלך השנתיים וחצי האחרונות כשעיקר הפוקוס הוא כמובן על מתחם התחנה.

במועצת העיר מכהנים 31 חברי מועצה, כשמתוכם ישנם 14 חרדים. חבר המוצעה אריה קינג (ירושלים מאוחדת) צפוי לצדד בעמדה החרדית וכך עולה המחנה התומך ל-15. העניינים הופכים למותחים במיוחד כיוון שעדיין לא ברור האם בישיבה הקרובה ישוב לשולחן המועצה סגן ראש העירייה, מאיר תורג'מן שעדיין נמצא בתקופת ההרחקה מכיכר ספרא עקב פרשת השחיתות בה הוא חשוד. כך, הופך העניין למורכב במיוחד, וכל קול יכול להטות את הכף לכאן או לכאן.

מנהל מתחם התחנה, יוסף קנדיאטי הפגין הבוקר ביטחון שההחלטה תעבור והמתחם יקבל את ההיתר המבוקש: "התחנה ממשיכה ותמשיך לפעול. אנחנו לא נכנסים לכל מיני דיונים פוליטיים ואנחנו לא מתרגשים מזה״. קנדיאטי הוסיף: "אנחנו נמשיך לארח את כולם בכל עת בכל שעה".

המבחן של ליאון

גורמים בספרא סיפרו למיינט ירושלים כי מדובר במבחן לא פשוט עבור המועמד לראשות העיר, משה ליאון, החובש כיפה סרוגה. אם יתמוך בעמדה הציונית - הדבר עלול להרחיק ממנו את הציבור החרדי שלוחץ לסגור את המתחם הפועל בשבת, מה מבחינתו עלול להביא למכה הקשה בה הרבנים החרדים יודיעו על תמיכה במועמדותו לתפקיד ראשות העיר בשר זאב אלקין (הליכוד) או במועמדותו של סגן ראש העיר, יוסי דייטש (יהדות התורה).

במידה ויתמוך ליאון בעמדה החרדים ויצביע בעד סגירת המתחם בשבתות - הדבר כנראה ירחיק ממנו מאוד את כלל הציבור הפלורליסטי בירושלים, חילונים ודתיים כאחד. בתוך כך בשלב הזה גם לא ברור מה יעשה המשנה לראש העיר, דב קלמנוביץ, כשבעבר הוא העדיף להמנע כאשר הנושא עלה.

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

חבר מועצת העיר איתי גוטלר (ירושלמים): ״נילחם לשמור על מתחם התחנה פתוח בישיבה. אני קורא לכל חברי המועצה להצביע לפי ההגיון ולפי הצורך הבסיסי של כולנו לאפשר לכל ציבור לחיות פה על בסיס אמונתו האחד ליד השני. מתחם התחנה הוא עוגן תרבותי בשבת ולא ניתן לגחמות של חבר מועצה כזה או לפגוע בו.״

המועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ': "לצערי, יש אנשים שהחיים המשותפים בעיר מאיימים עליהם,  יש אנשים שרוצים עיר חד גונית שלא מתאימה לכל סוגי האוכלוסיות מדובר בהכרזת מלחמה על היכולת של ציבורים מגוונים לחיות יחד בעיר ירושלים. אנחנו נילחם למען ירושלים סובלנית ופתוחה וכדי לשמור על מתחם התחנה. כל מי שעתידה של ירושלים יקר לליבו, כל מי שמאמין בחיים משותפים בעיר חייב להיות שותף שלנו בהצבעה זו ובמאבק זה.