השבוע הקרוב יהיה שונה מהרגיל וגדוש באירועים בבירה. בעוד שבשבועיים האחרונים סבלו הירושלמים מחסימות כבישים במרכז העיר בשל מירוצי האופניים, בשישי הקרוב הדבר לא עשוי להשתנות. מיינט ירושלים ריכז עבורכם את כל האירועים הצפויים בשבוע הקרוב בעיר הבירה.

גמר גביע המדינה
יום רביעי - 9.5

אחרי כעשור שבמהלכו בית"ר ירושלים לא זכתה בגביע המדינה, מחר (ד') הקבוצה תתמודד מול הפועל חיפה על התואר באיצטדיון טדי. אם נתקעתם בלי כרטיס בכיכר ספרא המשחק יוקרן מחר על מסך גדול.

שחקני בית"ר חוגגים. צילום: ראובן שוורץ

מירוץ האופניים יס פלנט
יום שישי - 11.5

לאחר שבוטל המירוץ בשל הגשמים לפני כשבועיים, אירוע האופניים השלישי בירושלים ייצא לדרך בשישי הקרוב בהשתתפות למעלה מ-5 אלף רוכבים ומשפחות. המירוץ יכלול ארבעה מסלולי רכיבה באורכים שונים: 8, 20, 40, ו-50 ק"מ ויחשוף את קהל הרוכבים ליופייה של העיר. מסלולי השטח, 50 ו-40 ק"מ, הינם אתגריים ומתאימים לרוכבי אופניים מנוסים. מסלול כביש 20 ק"מ הינו מסלול בינוני המתאים למשפחות (עובר בגן החיות התנ"כי), ומסלול כביש 8 ק"מ הינו מסלול קצר המתאים לילדים ומשפחות.

מירוץ אופניים יס פלנט (ארכיון). צילום: טל שחר

ארבעת המסלולים יוזנקו מדרך חברון ויחצו את העיר דרך אתרים מרכזיים ומרהיבים, כגון צומת הגבעה הצרפתית, נחל צופים ונחל שורק, אזור מוצא, הדסה, אזור עמינדב, יד קנדי, גן החיות התנ"כי, פארק ירושלים ופארק עמק המסילה. 

ערב ויום ירושלים
מוצאי שבת ויום ראשון - 12-13.5

יום ירושלים (ארכיון). צילום: אלכס קולומויסקי

במשך 19 שנים היתה ירושלים עיר מחולקת: החלק המערבי היה בשליטת מדינת שיראל ואילו החלק המזרח (כולל ירושלים העתיקה) היה בשליטת הירדנים (פרט להר הצופים). בכ"ח באייר תשכ"ז, כבשו חיילי צה"ל את ירושלים המזרחית וכך הביאו לאיחודה של העיר. לקראת יום השנה למלחמת ששת הימים קבע הכנסת את התאריך כ"ח באייר כיום ירושלים שנועד לציין את איחודה מחדש של העיר.

ביום זה נערכת צעדת ירושלים ברחובות העיר בהשתתפות תושבים העיר ונערכות פעילויות בשכונות ובמרכז העיר, וחגיגות בסמוך לעיר העתיקה. כמו כן, צפויים להיחסם רחובות רבים בירושלים ביום ראשון הקרוב. 

העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
יום שני- 14.5 

שנה לאחר שנבחר נשיא חדש לארה"ב, דונלד טראמפ הכריז בתחילת דצמבר האחרון כי הוא מעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. כאות הערכה תלתה באותו הערב העירייה את דגלי ארה"ב וישראל על חומות העיר העתיקה.  

דגלי ישראל וארה"ב. צילום: shutterstock

בעקבות ההכרזה החלו מהומות בשער שכם, שכללו מעצרים וכאות מחאה נסגרו חנויות בעיר העתיקה באותו בוקר.  

שער שכם. צילום: אוהד צויגנברג

השבוע נתלו שלטי הכוונה לשגרירות ארה"ב וכן העירייה החליטה לקרוא לכיכר המובילה לקונסוליה האמריקאית - "ארצות הברית" כמחווה.

יום הנכבה
יום שלישי -15.5

יום הנכבה (ארכיון). צילום: ירון ברנר

יום הנכבה הוא יום הזיכרון הרשמי של הפלסטינים המציין את סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל בשנת 1948 ויום אחרי הכרזת המדינה היהודית. יום זה מצוין ב-15 במאי בתהלוכות, הפגנות, צעדות ואירועים שונים ברחבי העולם. רבים מכלילים את אירוע זה כאירועי מלחמת יום העצמאות שהביאו לקמת מדינת ישראל ואת תבוסת צבאות ערב במלחמה.

העברת שגרירות גוואטמלה לירושלים
יום רביעי- 16.5

בעקבות הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יעביר את השגרירות מתל אביב לעיר הבירה, גם גוואטמאלה תעביר בשבוע הבא את השגרירות לירושלים. בחודש שעבר נפגש ראש העירייה ניר ברקת עם מנכ"לית משרד החוץ של גוואטמלה אז הוחלט על התאריך שבו תעבור השגרירות לירושלים. 

דגל גוואטמלה בגן הטכנולוגי במלחה. צילום: אלכס קולומויסקי

בגוואטמלה לא המתינו ל-16 במאי, אלא שבשבוע שעבר הונף דגל המדינה בגן הטכנולוגי במלחה שם תפעל השגרירות, לפחות בשלב ראשון. ובהמשך תעבור לקומה ה־11 בבניין סמוך. 

צעדת השרמוטות
יום שישי - 18.5

"צעדת השרמוטות" בשנה שעברה. צילום: אוהד צויגנברג

אם לא די בשלושת המירוצים האחרונים שנערכו בימי שישי האחרונים, ביום שישי ה-18.5 בשעה 10:00 בבוקר, תתקיים "צעדת השרמוטות". זו השנה השביעית שהצעדה מתקיימת ברחבי הירושלים.

הצעדה תחל בכיכר הדוידקה, תמשיך דרך מרכז העיר - יפו, קינג ג'ורג', בן יהודה, כיכר ציון, הלני המלכה, הורקנוס, ותסתיים בבר התקליט שם תיערך בימת נואמות. צפויים להיערך שינויים בתחבורה הציבורית בעיר וכן חסימות כבישים.