ההכנות לטקס שגרירות ארה"ב. צילום: לירן תמרי

בא לשכונה בחור חדש: תושבי שכונת ארנונה קמו הבוקר (ב') ליום חדש עם שכן חדש בשכונה – דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל שיעבור היום למתחם שגרירות ארה"ב העובר למתחם הקונסוליה בארנונה.

בימים האחרונים השכונה קושטה בדגלי ארה"ב ובחלק ממרפסות הבתים תלו התושבים גם הם דגלים לכבוד המאורעשלטים לכבוד נשיא ארה"ב, שלא הגיע בסוף, נתלו והשכונה לבשה חג.

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. צילום: EPA

"אני מאוד שמחה על מעבר השגרירות לירושלים ומקווה שבעקבותיה יעברו שגרירויות נוספות", אמרה תושבת השכונה אליזבת ג'ייקובס לחדשות מיינט: "אלה חדשות נהדרות לעיר שלנו בפרט ולישראל בכללברמה השכונתית אני יודעת שנשמעו טענות לפיהן מעבר השגרירות לשכונה יפגע בתושבים מבחינת עומסים בכבישיםחסימות לטובת הסדרי אבטחה ועוד אך אני בטוחה שיהיה בסדרהשגרירות ממוקמת בקצה השכונה וכבר שנים נמצאת שם הקונסוליה שלא מפריעה לתושביםלא מאמינה שיהיה הבדל גדול", אמרה

עמדת השמירה בארנונה. צילום: ליהי שי שקלרניק

בדבר הטענות שנשמעות מתכוונת ג'ייקובס בדבריה לבג"ץ שהוגש על ידי קבוצת תושבים המתגוררת סמוך למבנה נגד דרישות הביטחון האמריקניות שהגיעו יחד עם המעבר. תושבת נוספת בשכונה, שרה סיפרה בשיחה עם חדשות מיינט על החששות: "איך אני אוכל להסתובב בשכונה, בבית שלי, במקום הנוחות שלי, מבלי שיעצרו אותי כל שנייה וישאלו אותי לאן אני הולכת ומאין אני באה. אלו לא חיים".

שרה הוסיפה: "אני כבר יודעת בדיוק מה הולך לקרות ובימים האחרונים אנחנו מרגישים את זהמסתובבים פה המאבטחים וסורקים אותי במבטים שלהםזה לא נעיםלא באתי לגור בשכונה שקטה ורגועה כדי להילחץ כל פעם מחדש".

העתירה שהגישו קבוצת התושבים אמנם נדחתה בתחילת החודש אבל התושבים מבטיחים שהמילה האחרונה עוד לא נאמרה. "אנחנו לא ניתן להם להרוס את שגרת החיים שלנו", אמר אחד השכנים בשיחה עם התושבים.

איתן כהןעובד ברשת סופר 'זול טוב' בשכונה מצביע על מתח שעלול להיווצר עם בני המיעוטים: "זה יכול ליצור התלקחות ויכול להצית את השטח ואי אפשר לדעת לאן זה יובילרק אלוהים יציל אותנו מזה".

ההכנות לטקס שגרירות ארה"ב. צילום: לירן תמרי

עובד בחנות 'הלחם של תומר', ניסים נווה אמר: "לדעתי העברת השגרירות תועיל לתושבים, זה יכול לעזור בתשתיות, דברים שהיו תקועים זמן מה יתקדמו ויושלמו כעת. עצם קיומה של השגרירות בשכונה תועיל לתושבים". נווה התייחס גם לעסקים הממוקמים בשכונה, ומספר כי הוא אינו יודעת כיצד העברת השגרירות תשפיע עליהם. עם זאת הוא אומר, המאבטחים כבר יודעים על מיקומה של החנות ושולחים אנשים שיבואו אליה

דוד מרדכי, המתגורר ברחוב קורץ בשכונה אמר למיינט: "זה יגביר את תחושת הביטחון בשכונה, אנחנו מברכים על כך". בהקשר להשלכות הביטחוניות לאחר מעבר השגרירות אמר: "20 שנה הייתי יושב אצל העובדים שלי צור באהר וג'בל מוכבר, היום לא נראה לי שזה יקרה".

דוד מרדכי. צילום: באדיבות המצולם

עו"ד אשרת מימוןמנהלת פיתוח מדיניות בעמותת 'עיר עמים' שהגישה את העתירה לבג"ץ בשיתוף עם תושבי השכונה מסרה: "מדובר בעוד צעד כוחנישנעשה מעל ראשם של תושבי ירושלים".

מאוחר יותר, בסביבות השעה 16:00 יתקיים טקס העברת שגרירות ארה"ב בהשתתפות כ-800 איש: חברי כנסת, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתו של טראמפ איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן וחברי המשלחת האמריקאית.