מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ
סוף לפעילות מתחם התחנה בשבת? מועצת עיריית ירושלים הצביעה הערב (רביעי) נגד הארכת ההיתר החורג שניתן למתחם שאיפשר לו לפעול בשבתות. ההחלטה התקבלה ברוב מוחץ של 15 חברי מועצה, רובם חרדים, שתמכו בביטול ההיתר אל מול נגד 10 חברי מועצה שהתנגדו. ההצבעה מעמידות בסימן שאלה את עתידו של מתחם התחנה הראשונה - שעיקר פעילותו מתקיימת בסופי שבוע ובשבתות - מקור ההכנסה העיקרית של העסקים. הפסקת פעילות זו עלולה להשליך קשות על אותם עסקים מבחינה כלכלית ואף עלולה לגרור לסגירתו של המתחם. עשרות הפגינו מחוץ לכיכר ספרא. חבר המועצה משה ליאון נעדר מההצבעה. 

בתום הדיון, פרסמה עיריית ירושלים נמסרה הבהרה בה נאמר: "בניגוד לרושם שגורמים אינטרסנטים מנסים ליצור, הנושא אינו מוכרע ע"י מועצת העיר שהיא ממליצה בלבד, אלא ע"י הוועדה המחוזית במשרד האוצר שעתידה להתכנס מחר. ראש העיר ירושלים ניר ברקת שמתחם התחנה נבנה בתקופתו ובעידודו, משוכנע שעם תום ההליך התכנוני לא יהיה כל שינוי בפעילות מתחם התחנה והיא תימשך בדיוק כפי שמתרחשת כיום בהתאם לסטטוס קוו ולחוק". 

במהלך ישיבת המועצה אמר ראש העירייה ניר ברקת: "בעיר הזו חייבים לדעת לחיות ביחד. כולנו חתומים על הסטטוס קוו והחוק שאומרים שיש מסעדות ומקומות בילוי פתוחים בשבת, ואין מסחר. זה בדיוק מה שקורה במתחם התחנה ואלה הכללים בירושלים מאז ומתמיד. מאפשרים מסעדות ומקומות בילוי גם בתחנה, ואוכפים מסחר. אני רוצה להזכיר ש-300 מטר ממתחם התחנה אושר בקדנציה של לופוליאנסקי ופולק החרדים מתחם יס פלנט וכולם ידעו בדיוק מה הולך להיות שם בשבת. מתחם התחנה נותן מענה לציבורים שונים בעיר - לחילוני, ללא יהודי ולתיירים וזה נעשה באופן מכובד. המתחם מוסיף ערך גדול לירושלים".


המפגינים הערב בכיכר ספרא. צילום: לירן תמרי

כפי שפורסם במיינט ירושלים, החרדים ידרשו להתנות את חידוש ההיתר לשימוש חורג שניתן למתחם בכך שהחל משנת 2019 הוא ייסגר בשבת. במועצת העיר ישנם 31 חברי מועצה, אך בהצבעה היום ישתתפו רק 28, כיוון שמאיר תורג׳מן עדיין מורחק מהעירייה. בתוך כך, חבר המועצה רמי לוי מצוי בניגוד עניניים ולכן גם הוא לא ישתתף בהצבעה. סגנית ראש עיריית ירושלים ומחזיקת תיק הכספים חגית משה לא תשתתף בדיון אף היא. "אני מחרימה הערב את מליאת הועדה לתיכנון ובניה בנושא היתרים, כיוון שכל המטרה בכינוסה בתקופת הבחירות, הינה לפלג בין המגזרים השונים בעיר וניסיון לגזירת הון פוליטי. כמובן שאני נגד כל חילול שבת, אך ההיתר שנקבע להפעלת מתחם התחנה הינו בתוקף לשימוש חורג עד מרץ 2019 ולכן אין רלוונטיות בקיום דיון כעת"

חבר המועצה אריה קינג (ירושלים מאוחדת) נעדר מההצבעה לאחר שהיועץ המשפטי לעירייה הודיע לו כי הוא מצוי בניגוד אינטרסים.

בעלי עסקים במתחם הביעו לאחרונה חשש לעתידם נוכח האיום שמרחף על המקום, שכן אם תיפסק פעילותו בשבת - כלל לא בטוח שהעסקים במקום יצליחו להמשיך ולהתקיים על בסיס פעילות בימי חול בלבד.

המועמד לראשות העירייה, משה ליאון מסר: "הצטערתי לראות כיצד הקרקס הפוליטי, שתוצאותיו היו ידועות מראש הרבה לפני ההצבעה, הפך לדיון פופוליסטי וזול - וזו הסיבה בגינה נעדרתי ממנו. כמי שהיה שותף להקמת מתחם התחנה, אדאג לכך שהוא ימשיך לפעול כסדרו, וכך יהיה עד מרץ 2019. לאחר שאבחר לתפקיד ראש העירייה, אדאג להסדרה מלאה של אזור הבילוי במתחם התחנה כולו, תוך שמירה על הסטטוס קוו ושימור המקום כפי שראוי לעשות - בין היתר על ידי הקמת צוות בו יהיה ייצוג לכלל המגזרים בעיר מתוך אמונה כי כל תושבי ירושלים זכאים ליהנות ממתחמי בילוי המתאימים להם". 


לפני ההצבעה: עשרות הפגינו מחוץ לכיכר ספרא

לקראת תחילת הדיון, התקיימה מחוץ לכיכר ספרא הפגנת מחאה של תנועת ״התעוררות״, ״ירושלמים״ ושל המועמד לראשות העירייה עו״ד יוסי חביליו. במתחם התחנה אמרו בשבוע שעבר למיינט ירושלים: ״נמשיך לארח את כולם בכל עת ובכל שעה״.

יו"ר סיעת 'התעוררות' והמועמד לראשות העירייה עופר ברקוביץ' אמר: ברקוביץ " יש כאן ראש עירייה שלא יודע להטיל מרות על הקואליציה שלו. מתחם התחנה זו המלחמה על עתיד העיר שלנו. נלחם מחר במחוזית". חביליו הוסיף: "אם ההחלטה חלילה תעבור, נלך לבית משפט ואני מאמין שההחלטה תשאר פתוחה".

אייל לוריא פרדס, מספר 3 ברשימת מרצ למועצת העיר אמר: "אסור להתבלבל מדובר האכיפה סלקטיבית של אישור בניה בירוקטי. מה שאולי כל כך מפחיד את הנציגים החרדים במועצה שברגע שמורידים את החומות ונותנים לציבורים השונים לחיות ביחד במתחם אחד שיש בו מענה לכל הקהילות בירושלים אנשים יודעים לחיות זה לצד זה בשלום".

איתי גוטלר (ירושלמים) אמר בהפגנה כי "מתחם התחנה לא יסגר. יש ערך מאוד חשוב על הסמליות של ההצבעה הערב. תסתכלו מי מצביע ותדעו מי הנציגים שלכם". 

יוסי חביליו, הערב בהפגנה. צילום: לירן תמרי