ההכנות לצעדת השרמוטות. צילום: פרטי

לקינוח השבוע המטורף שעבר על ירושלים תצא מחר (ו') לדרך 'צעדת השרמוטות', עם אלפי משתתפות מכל קשת המגזרים. צעדת המחאה תיערך השנה בסימן כשלון מערכת אכיפת החוק, שמפקירה, לטענת המפגינות, את הנשים שנפגעו מעבירות מין.

זו השנה השביעית שהצעדה מתקיימת בעיר. היא תתחיל בכיכר הדווידקה, תעבור ברחוב המלך ג'ורג', מדרחוב בן יהודה, כיכר ציון, רחוב יפו ותסתיים בהלני המלכה. בסוף הצעדה, כבכל שנה, מתוכננים במה פתוחה לנאומים ומעגלי שיח בהנחיית שתי עובדות סוציאליות.

המוחות טוענות כי מנתונים שהגיעו אליהן כ־80 אחוז מהתיקים שנפתחים בכלל לא מגיעים לידי כתב אישום, ויותר מ־74 אחוז מאלה שנסגרים - נסגרים בשל 'חוסר ראיות'. אחת הסיבות לכך, הן טוענות, היא שהפרקליטות דורשת רף גבוה מדי להגשת כתבי אישום ומחליפה למעשה את בית המשפט, שמוסמך לקבוע מהימנות ולהרשיע אפילו על סמך עדות יחידה.

אנה קליימן (23), אחת ממארגנות הצעדה, טוענת שחוותה בעצמה את ההתנהלות הרופפת של הפרקליטות. "התלוננתי לפני כשנה על אונס שעברתי בגיל 17 על ידי תלמיד מהשכבה שלי", היא מספרת. "התיק נסגר חודשיים אחרי שהגשתי את התלונה, ואני גיליתי על כך רק לפני חודש, במקרה. הייתי במצוקה מאוד גדולה בזמנו וזה לא טופל בשום דרך. רק אחרי חצי שנה התחלתי טיפול פסיכולוגי".

הצעדה השבוע, לטענת קליימן, מגיעה בתקופה שבה צריך להכות בברזל כל עוד הוא חם. "יש הרגשה שהחברה התעוררה יחד עם קמפיין Me Too", היא אומרת. "יש תחושה שנשים מדברות יותר על פגיעה מינית. אנחנו רוצות לקרוא לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שתעשה רפורמה בכל מה שקשור לעבירות מין”.

השנה, לצד השלטים שמציגים עברייני מין שונים יתפוס מקום בולט איש חיי הלילה הירושלמי אלעד ורון, שהורשע בביצוע מעשה סדום בעובדת ובביצוע מעשים מגונים בה ובעובדת נוספת שלו. הוא 'יזכה' בצעדה לשלט שעליו יהיה כתוב "חשבתי שהן ה'טוי' (צעצוע; לש"ש) שלי, טעיתי". מדובר במשחק מילים שמתייחס לפאב 'הצעצוע', מקום שהיה בבעלותו של ורון ועל פי כתב האישום גם בוצעו בו חלק מהמעשים שבהם הורשע.

הפרקליטות: "הפרקליטות מגישה מידי שנה מאות כתבי אישום בגין עבירות מין, שרובם המוחלט מסתיים בהרשעה ובענישה מחמירה, נתון המעיד על אכיפה משמעותית. בשל הרף הראייתי הנדרש בהליך הפלילי תיקים רבים, בכל העבירות, אינם מגיעים לכדי כתב אישום. הפרקליטות מחזקת את ידי הנפגעות והנפגעים אשר העזו לחשוף את הפגיעה ולהתלונן נגד מי שפגע בהם, ותמשיך לפעול בנחישות ובמקצועיות על מנת להגיע לחקר האמת ולהעמיד לדין את עברייני המין.

"לגבי המקרה שהובא בכתבה, התלונה נחקרה ביסודיות, ולאחר שתיק החקירה נבחן בפרקליטות לא נמצא בסיס מספיק כדי להביא את התלונה לפני בית המשפט בשל קשיים שונים ובהם עדויות עדים נוספים.
בכל תיק לנפגעת עבירה זכות להגיש ערר על ההחלטה בהתאם לחוק".