הדיון בוועדה הבוקר. צילום: סיעת ״ירושלמים״

מתחם התחנה עדיין בסכנה: פחות מ-24 שעות לאחר שהצביעה מועצת עיריית ירושלים נגד הארכת ההיתר החורג שמאפשר למתחם הפופולרי לפעול בשבתות, התכנסה הוועדה המחוזית להכרעה בנושא. בסיומו הוחלט לדחות את ההכרעה למועד מאוחר יותר ובו לא יוכלו להשתתף חברי המועצה. 

בתחילת הדיון, נציג המחלקה המשפטית של עיריית ירושלים ניסה לבטל את ההחלטה מאתמול, בטענה ש״לא עלו שם טיעונים תכנוניים, אלא טיעונים שקשורים למרקם חיים, שבת וכדומה״. הוועדה דחתה את בקשתו והציעה לו לפנות לבית המשפט. לאחר מכן החלה הצגת ההיסטוריה של המתחם ושל הנושא כולו.

הסיעות החרדיות והחרד"ליות דרשו לסגור את המתחם בשבת, ומנגד, הסיעות הפלורליסטיות שכוללות דתיים, חילונים, ומסורתיים נאבקו כדי לשמור על הסטטוס קוו ולוודא שהמתחם נשאר פתוח בשבת, עבור הציבור שאינו שומר שבת ועבור התיירים.

בסיום, הוועדה המחוזית דחתה את ההכרעה לגבי מתחם התחנה, ובכלל זה את הדיון אודות פתיחת המסעדות בשבת, למועד מאוחר יותר.

בהחלטה נכתב: "הוועדה פונה למהנדס העיר להעברת המלצותיו בהתייחס להיתרי השינויים שהוגשו בנוגע למתחם הצפוני בתחנה. כמו כן הועדה מבקשת הבהרות האם התרים צפויים לדון בוועדה המקומית. התייחסות מהנדס העיר תועבר עד ליום 27.5.18".

בסיעת ׳ירושלמים׳ אמרו לפני הדיון כי "אנחנו ממתינים להכרעה, ומקווים שהוועדה המחוזית תקבל את ההחלטה הנכונה. בשבועות האחרונים נאבקנו בנסיון של הסיעות החרדיות לסגור את מתחם התחנה בשבת, ואנחנו נמשיך להילחם. לא מדובר רק במתחם התחנה, אלא בעניין עקרוני - איך יראה המרחב הציבורי בירושלים. יש לנו שני חברי מועצה דתיים ואחד חילוני - ושלושתם הצביעו יחד נגד סגירת התחנה בשבת, כי כך מתנהגים חברי מועצה אחראיים - הם מקדמים את טובת כלל המגזרים בעיר, ולא דואגים רק למגזר הפרטי שלהם."

חבר הוועדה המחוזית והמועמד לראשות העיר (התעוררות) עופר ברקוביץ אמר למיינט ירושלים: ״הגעתי הבוקר לוועדה המחוזית בכדי לייצג את הרוב הירושלמי שרוצה שהמתחם ימשיך לפעול. אירועי השבוע וההצבעה אתמול הם קריאת התעוררות לציבור הציוני והממלכתי בירושלים. זוהי קריאת התעוררות למי שרוצה ירושלים שמכילה את מגוון האוכלוסיות שבה, למי שרוצה לראות ירושלים של כולם! לא נשלים הן ההחלטה ונמשיך להילחם עד שהמתחם יישאר פתוח לכולם״.

ברקת: ״המתחם יישאר פתוח בשבתות״

בתום הדיון שנערך אמש (רביעי) במועצת העירייה, פרסמה עיריית ירושלים נמסרה הבהרה בה נאמר: "בניגוד לרושם שגורמים אינטרסנטים מנסים ליצור, הנושא אינו מוכרע ע"י מועצת העיר שהיא ממליצה בלבד, אלא ע"י הוועדה המחוזית במשרד האוצר שעתידה להתכנס מחר. ראש העיר ירושלים ניר ברקת שמתחם התחנה נבנה בתקופתו ובעידודו, משוכנע שעם תום ההליך התכנוני לא יהיה כל שינוי בפעילות מתחם התחנה והיא תימשך בדיוק כפי שמתרחשת כיום בהתאם לסטטוס קוו ולחוק". 

במהלך ישיבת המועצה אמר ראש העירייה ניר ברקת: "בעיר הזו חייבים לדעת לחיות ביחד. כולנו חתומים על הסטטוס קוו והחוק שאומרים שיש מסעדות ומקומות בילוי פתוחים בשבת, ואין מסחר. זה בדיוק מה שקורה במתחם התחנה ואלה הכללים בירושלים מאז ומתמיד. מאפשרים מסעדות ומקומות בילוי גם בתחנה, ואוכפים מסחר. אני רוצה להזכיר ש-300 מטר ממתחם התחנה אושר בקדנציה של לופוליאנסקי ופולק החרדים מתחם יס פלנט וכולם ידעו בדיוק מה הולך להיות שם בשבת. מתחם התחנה נותן מענה לציבורים שונים בעיר - לחילוני, ללא יהודי ולתיירים וזה נעשה באופן מכובד. המתחם מוסיף ערך גדול לירושלים".

מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ