יונתן שור ונטע ברזילי. צילומים: יואב דודקביץ׳, רועי אלמן
במוצאי שבת לפני שבועיים, ישבו המוני בית ישראל בארץ ובתפוצות לצפות בביצוע הגמר המרגש של הנציגה הישראלית המוכשרת, נטע ברזילאי. השיר שלה סחף המונים ברחבי העולם, והעדות הברורה לכך היא ניצחונה המוחץ של ישראל בגמר התחרות המוזיקלית.

מי שעוקב באדיקות אחרי הטורים שלי, ודאי שם לב למגמה החדשה המאפיינת רבדים הולכים וגדלים בציבור החרדי. לא סתם אני מבקש לשקף בטוריי את אותו שינוי עמוק שעובר על הדור הצעיר במגזר החרדי, והפעם אני מבקש לקשור לאותו שינוי גם את הניצחון הישראלי באירוויזיון.

 נטע ברזילי דקות לאחר זכייתה באירוויזיון 2018. צילום: רועי אלמן
שנים רבות הייתה הצפייה באירוויזיון נחלתם הבלעדית של חילונים. כמי שמקפיד לצפות בתחרות זו מדי שנה בשנה, אני מתרשם שהשנה צפה בה שיעור גבוה למדי של אזרחים חרדים. הופתעתי לגלות שלא מעט מחבריי החרדים, שחלקם לומדים בישיבות גבוהות ונחשבות, גילו בקיאות מרשימה למדי במילות השירים השונים שהתמודדו בגמר ובדירוגם ברשימת הגמר. לא מעטים מהם נחשפו לאותם שירים אף קודם למועד התחרות – בסיוען של הרשתות החברתיות שחרדים רבים נחשפים אליה בשנים האחרונות, ובכך נפתחים אל העולם הגדול.

אירוויזיון 2018 בליסבון. שנה הבאה יגיע לירושלים. צילום: רועי אלמן
כמנצחת בתחרות, ישראל עתידה לארח בשנה הבאה את האירוויזיון בשטחה. כבר מעתה החלו גורמים פוליטיים שונים בציבור החרדי להתריע מפני אפשרות שאירוח האירוויזיון בישראל יגרום לחילול שבת המוני. סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן שלח לשרת התרבות והספורט מירי רגב, שר התקשורת איוב קרא ולשר התיירות יריב לוין מכתב שבו הוא קורא, בשם מאות אלפי אזרחים ששמירת השבת חשובה להם, "להקפיד שהדבר (האירוע) לא יפגע בקדושת השבת ולפעול בכל דרך למניעת חילול שבת חלילה וחס, כפי שמחייב החוק והסטטוס קוו". אליו הצטרף גם חבר הכנסת משה גפני שטען כי "לכל מדינה יש את הקווים האדומים שלה, אנחנו פונים שנה לפני הזמן בשביל שיהיה פתרון".

מרגע שהוחלט שישראל היא המדינה המארחת, על האירוע להתקיים בבירתה – היא ירושלים. כל הניסיונות לדבר על תל אביב או כל עיר אחרת כעיר אלטרנטיבית לאירוח אינו רלוונטי. מרגע שזכינו להכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל, ומרגע שהזכייה האחרונה באירוויזיון יחדה ציבורים שונים בחברה הישראלית ובכללם חרדים רבים, אין שום סיבה הגיונית להעביר את מיקום התחרות לעיר אחרת.

ביחס לחילול השבת האפשרי, חשוב לעשות את מירב המאמצים כדי שהחילול לא יהיה המוני, אם כי ברור למדי שאי אפשר יהיה למנוע אותו לחלוטין. האמינו לי, הצפייה הבאה באירוויזיון, הגם שתהיה כרוכה כנראה בחילול שבת כזה או אחר, תובטח גם על ידי חרדים לא מעטים. במובן זה, הצהרותיהם הפוליטיות של גפני וליצמן הן אמנם חשובות אך אינן מחשקות.