נטע ברזילי. צילום: יאיר שגיא

האם בית לחם תהיה קרש ההצלה לעשרות אלפי המבקרים והזמרים שיגיעו לאירוע האירוויזיון הקרוב בירושלים? למיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" נודע כי אחת האפשרויות היא לארח את התיירים בעיר הפלסטינית הסמוכה כל כך לירושלים. נכון, השבוע האחרון היה סוער בעזה וגם בגדה, אבל דווקא אזור בית לחם שומר על שקט יחסי כבר שנים רבות.

בירושלים קיימים כ־9,000 חדרי מלון, אבל הכמות הזאת לא תספיק, מה גם שבחודש מאי יש במלונות תפוסה של עשרות אחוזים בתקופה רגילה. הרשויות כבר הביעו דאגה מכך שגם אם יאושרו תוכניות בנייה זריזות לתוספת חדרים , הן לא יסתיימו עד מאי הקרוב.

בין שתי ערים

תיירים רבים מכירים את אוטובוס 73 שיוצא מהתחנה המרכזית סמוך לשער שכם ותמורת 3.5 שקלים לוקח את הנוסעים למרכז בית לחם. האוטובוס עובר כמובן דרך מחסום 60 הידוע בין בית לחם לעיר, אבל נדיר שהוא אינו ממשיך הלאה בדרכו. בין הנוסעים תיירים רבים שמעדיפים ללון במחירי בית לחם אך ליהנות מהאתרים בירושלים.

יתרון הקרבה חשוב, שכן מדובר במשלחות של נגנים, זמרים, אנשי במה ועוד, שנאלצים לבצע לא רק חזרות אלא גם להגיע לאירועי חצי הגמר ולמסיבות עיתונאים. לעומת זאת, אם ייעשה ניסיון להישען על בתי המלון של תל אביב צפוי עומס לא קל בכביש מספר אחת לירושלים, שכן זהו שבוע עבודה רגיל

מה שידרש הוא אישור בדרג אלוף פיקוד למעבר במחסומים, אך מדובר במשהו שכיח, כאשר מדובר בתיירים.

גורמים בבית לחם הביעו שביעות רצון גדולה מהיוזמה לארח את תיירי האירוויזיון. "זו תהיה ברכה למלונאים, אבל זו רק תחילת השרשרת. גם המסעדות ייהנו מהמבקרים ומהאוכל הפלסטיני האותנטי שלנו, וכן נותני שירותים נוספים. מבחינת העניין, היות שמדובר באירופה, רוב התיירים יהיו בוודאי נוצרים", ממשיכים הגורמים, "וכאן הם יוכלו ליהנות מערך מוסף של אתרים, ובראש ובראשונה  ביקור בכנסיית המולד".

תיירים בבית לחם. פתרון זמין וזול. צילום: רפי קוץ

עם זאת היו גם כאלה שהביעו חשש מתגובת הפלסטינים בגדה ובוודאי מארגון החאמס, שצפוי להתנגד ל'עזרה' כביכול לישראלים באירוח האירוע הבינלאומי

המלונות בבית לחם עברו בעשור האחרון לא מעט שדרוגים. אחד המפורסמים שבהם הוא 'יאסיר פאלאס הוטל' שדרגתו חמישה כוכבים. אגב, מלון הפאר הזה עולה במאי כ־600 שקל ללילה זוג, כולל ארוחת בוקר

אלא שכאן מדובר בפסגת המחירים. מלון ארבעה כוכבים בשם 'בית לחם הוטל' עולה (על פי אתר בוקינג) 300 שקל ללילה לזוג, כולל ארוחת בוקר. כמו כן העיר מציעה מבחר של מלונות ובתי דירות במחירים של פחות מ־200 שקל ללילה ואף קרוב יותר למאה שקל.

סוגיית הלוקיישן

אך לפני שהתיירות מגיעה לאזור, צריך לקוות שההתנגדות לקיום האירוע בירושלים (בייחוד לאחר השבוע הסוער והעברת השגרירות) תשכך עם הזמן. ראשית צריך להבהיר כי על פי תקנון האירוויזיון אין חובה לקיים את התחרות בעיר הבירה של המדינה המארחת. זאת ועוד: כבר עכשיו התבטא סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נגד חילול השבת הצפוי, היות שהאירוע מתרחש תמיד במוצאי שבת ודורש כמובן הכנות רבות במהלך השבת

מספר מדינות בעולם כבר הזדרזו להצהיר כי הן מעדיפות שתחרות הזמר תתקיים בעיר אחרת, אולם יש לזכור, כאמור, כי ההצהרה ניתנה ביום שבו נחנכה השגרירות האמריקאית בעיר.

ומה בנוגע לאולם שבו ייערך האירוע? כבר עכשיו ברור כי הארנה לא תוכל לספק את הצרכיםמדובר אומנם באולם סגור ומודרני, אך יש בו רק 11 אלף מקומות, ובגלל הצורך להקצות מקום ליותר מאלף אנשי תקשורת וחללים טכניים, הוא לא יוכל להכיל יותר מ־8,000 איש. הפתרון הזמין היחיד הוא קירוי אצטדיון טדי, שבו 32 אלף מקומות ישיבה, ולא פחות חשוב: חללים מקורים רבים בצידי היציעים. הבעיה היא שהמדינה כבר הודיעה לעיריית ירושלים שאין בכוונתה לממן את הקירוי, מיזם שעלותו נאמדת ב־11 מיליון שקל.

עם זאת, ייתכן שבעירייה יממנו זאת, שכן אולם מקורה יכול לספק במה מצוינת להופעות חורף מושכות קהל ו'טדי' יהפוך לאולם המקורה הגדול בארץ

על פי הוועדה האחראית על אירוח האירוויזיון, האולם צריך להכיל עשרת אלפים צופים וחובה שיהיו מקומות לינה לאלפיים איש. אבל חובה גם שיהיה מרכז עיתונאים ותקשורת ל־1,500 איש, ולכן איצטדיון הכדורגל מתאים יותר מהארנה. ובכל מקרה: בנייני האומה, האולם שאירח את תחרות הזמר ב־1979 אינו מתאים לאירוח התחרות כיום.

לפי גורם שליווה את המשלחת הישראלית ב־20 השנים האחרונות, הניסיון לארח את האירוע באצטדיוני כדורגל לא תמיד צלח

הוא מציין את האירוויזיון ב־2001 בקופנהגן, שאירחה את התחרות באצטדיון כדורגל. אותו אירוויזיון נחשב בעיני רבים ל'אסון טלוויזיוני'. מנגד, האירוח באצטדיון 'אספריט' בדיסלדורף ב־2011 היה מוצלח יותר.