ברוך עמנואל על הקלנועית שנגנבה. צילום: שפרה עמנואל

שיא השפל: ביום שלישי השבוע התעורר ניצול השואה ברוך עמנואל, בן 89, תושב המושבה היוונית, לגלות כי הקלנועית בה הוא מתנייד, נעלמה מהחניה סמוך לביתו ברחוב יהושע בן נון בעיר. עמנואל הגיש תלונה במשטרה אך עד עכשיו לא אותרה הקלנועית.

"הוא לא סיעודי בכלל, הוא עצמאי לגמרי חוץ מהקלנועית", אמרה בתו, חנה גולדברג, למיינט ירושלים. "לקחו לו בעצם את הכבוד העצמי שלו. הוא יכול ללכת שתיים שלוש דקות אבל לא הרבה יותר מזה. הוא אדם דתי ואם הוא צריך ללכת לבית כנסת בשבת למשל, כרגע הוא לא יכול. ביום חול הוא עוד יכול לקחת מונית, אבל במיוחד בחג הקרוב שנמשך יומיים, ממש הפכו אותו לאסיר בבית שלו".

"מאז שזה קרה אני שומעת סיפורים על אנשים שגנבו להם את הכיסא גלגלים, ממש דברים נוראיים", סיפרה גולדברג שפרסמה על המקרה בפוסט פייסבוק בו היא מבקשת מהציבור הירושלמי לעזור לאתר את הקלנועית הגנובה. "זה הרגליים שלו, התלות שלו בקלנועית מחוץ לבית היא כמעט מוחלטת. אגב בתא המטען היה לו את התפילין והטלית שלו שנעלמו יחד עם הקלנועית".

מדובר בכלי רכב יקר מאוד. "אתמול ביררנו על קלנועית חדשה", אמרה גולדברג. "מכיוון שהוא אדם דתי והוא משתמש בזה גם בשבת, אז צריך גם להתקין התקן מיוחד של מכון צומת שמאפשר נסיעה ללא חילול שבת. המחיר הוא בסביבות 25 אלף שקל. לא היה ביטוח על הקלנועית שנגנבה. יש לזה מספר סידורי, אבל קשה לזהות את זה כי אין לזה אין מספר רישוי כמו שיש לרכב, אלא רק מספר על השלדה. האמת שאני איבדתי תקווה ואמרתי לו שצריך להזמין חדש. לבנתיים מכון צומת באלון שבות משאילים קלנועיות לכמה ימים אז ניקח מהם".

"זה מאוד פוגע", המשיכה גולדברג. "כשאתה רואה קלנועית ב-99 אחוז מהמקרים היא רכוש של אנשים שבאמת צריכים את זה. אבא שלי בכל שבוע כותב דף, מאמר שמתעסק בנושא אקטואלי בהקשר של פרשת השבוע. הוא כותב בכתב יד ואחד הנכדים מקליד את זה. עם הקלנועית הוא נוסע לבית הדפוס באזור התעשייה תלפיות, מדפיס את זה, שם בפתח ביתו, ואנשים עוברים ולוקחים וקוראים להנאתם. זה ממש החיים שלו. כניצול שואה מה שהיה לו לומר על העניין הוא: 'עברתי כבר דברים יותר קשים'", סיכמה.

אם במקרה ראיתם קלנועית מדגם קיסר כחול שעשויה להיות הקלנועית הגנובה, אנא ציינו זאת בתגובות וייווצר איתכם קשר.

הפוסט של חנה גולדברג: