מופעו של היוצר טייגו רודריגז. צילום: פסטיבל ישראל

החליט להחרים: המחזאי טייגו רודריגז (Tiago Rodrigues) מפורטוגל הודיע היום להנהלת פסטיבל ישראל שהוא מבטל את בואו לפסטיבל ישראל מסיבות פוליטיות, והכריז כי הוא מצטרף לחרם התרבותי על ישראל. רודריגז היה אמור להופיע בתאריכים 4 ו-5 ביוני עם המופע  By Heart בתיאטרון ירושלים.

"למרות שאני מתנגד לדיכוי הפלסטינים קיבלתי את ההזמנה להשתתף בפסטיבל ישראל בירושלים", כתב רודריגז בדף הפייסבוק שלו. "קיבלתי את ההזמנה כי אני מאמין שהאנשים במדינה וההנהגה הפוליטית שלה הם לא אותו הדבר. גם כשאני מופיע בארה"ב למשל, אני עושה את זה עבור אמריקאים, אך זה לא אומר שאני מסכים עם ממשל טראמפ. אם בכלל, אני פועל נגדו... לאחר מספר ראיונות עם כלי תקשורת ישראלים נודע לי כי הנהלת פסטיבל ישראל  הכריזה כי הפסטיבל השנה מציין את שנת ה-70 לעצמאות ישראל. אזכור העצמאות הישראלית לא באה יחד עם אפילו מילה אחת של ביקורת כנגד מדינת ישראל בנוגע ליחסה לפלסטינים ב-70 השנים האחרונות. זוהי הצהרה על משמעות פוליטית שלא יודעתי לגביה כשהוזמנתי לפסטיבל. אני לא מקבל את השימוש בעבודת האומנות שלי למטרות פוליטיות ללא הסכמתי".

שמתי לב גם שהנהלת הפסטיבל מכריזה רבות על תמיכתם של משרדי ממשלה שונים בו", המשיך רודריגז, "אבל מחרישה לגבי המעשים הבלתי מקובלים אותם הורתה אותה ממשלה לבצע נגד פלסטינים. בהתחשב בעלייה במספר הקורבנות (הפלסטיניים) בחודשים האחרונים, ובטבח עשרות אזרחים בנשק חם של הכוחות הישראלים החמושים, שפצעו יותר מ-2000 איש ומאות ילדים בינהם, בזמן המחאות האחרונות נגד פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, מחדל כזה מטריד מאוד, ואני לא יכול לתמוך בו".

החלטתי לא להופיע בפסטיבל ישראל ביוני כי אני מאמין שזוהי הדרך היחידה להבטיח שלא ייעשה שימוש בעבודה האומנותית שלי כדי לאשרר ולקדם ממשלה שמפרה זכויות אדם בכוונה תחילה, ותוקפת כרגע באלימות את העם הפלסטיני". בהמשך הפוסט מסביר רודריגז כי החליט לא רק לא להגיע לפסטיבל, אלא להצטרף לחרם התרבותי על ישראל. "אני משוכנע שלחץ גלובאלי וקולקטיבי (על ישראל) יכול לייצר את אותה התוצאה אותם הניב החרם על דרום אפריקה בזמן האפרטהייד".

מנכ״ל פסטיבל ישראל, איל שר הגדיר את החלטתו של רודריגז לא להגיע לפסטיבל ולהצטרף לחרם התרבותי על ישראל, כנקיטת עמדה פוליטית חד צדדית בסכסוך המורכב. "המופע של טייגו רודריגז עוסק בזיכרון ככלי למאבק בהצרת גבולות חופש הביטוי", אמר שר. "מפתיע שהוא בחר לפעול בניגוד לערכים שעבודתו מייצגת. הפסטיבל דוגל ביצירת מרחב המאפשר מפגש ושיח מתוך אמונה עמוקה בכוחה של האמנות להציג נקודות התייחסות חדשות, להיפתח להכרת 'האחר', ולקדם הבנה וסובלנות”.

הנהלת פסטיבל ישראל הודיעה כי תאפשר המרת כרטיסים למופע לכרטיסים למופע אחר, או לקבל עבורם זיכוי מלא.