בית הכנסת יוחנן בן זכאי ברובע. צילום: שלומי כהן

תנופה בהקמת בתי כנסת בירושלים. כך עולה מבדיקת שוק שערכה חברת 'לביא תעשיות', שעוסקת בעיצוב וייצור ריהוט ואבזור משלים לבתי כנסת. מהבדיקה עולה שכ־80 בתי כנסת נמצאים כיום בבנייה בעיר ועוד עשרות בתכנון.

על פי החברה, קיים גידול של 35 אחוז בהקמת בתי כנסת בעיר לעומת שיעור ההקמה בשלוש השנים האחרונות, כשהסיבה המרכזית לכך היא תנופה גדולה מאוד ברכישת דירות מצד משפחות דתיות וחרדיות. ההערכה היא שבשנתיים האחרונות יותר מ־70 אחוז מרוכשי הדירות בירושלים השתייכו לציבור הדתי והחרדי. בשכונות החרדיות קיים גידול דמוגרפי מהיר במספר התושבים ובתי הכנסת הקיימים אינם יכולים להכיל את כל הקהל.

במקביל, בשכונות החרדיות קיימת מצוקת קרקעות. לכן מקימים שם בתי כנסת גדולים, למשל הרחבת בית הכנסת של חסידות בעלז, שכולל כבר כיום כ־6,000 מקומות ישיבה ועוד 1,600 מקומות עמידה. העלות הממוצעת של הקמת בית כנסת של 300 עד 400 מקומות ישיבה היא כעשרה מיליוני שקלים. ההוצאה על ריהוט נאמדת בכמיליון שקל. עם זאת, יש בתי כנסת מפוארים, כמו בית הכנסת החדש בשכונת משכנות האומה, שעלות הקמתם מוערכת בכ־30 מיליון שקל.

לצד הקמת בתי הכנסת הבינוניים והגדולים, יש לאחרונה גם טרנד חדש בירושלים: פתיחת בתי כנסת במרכולים גדולים ובמרכזי קניות. במרבית הסניפים של רשת רמי לוי, 'יוחננוף' ו'יינות ביתן' הוקמו בתי כנסת עבור הלקוחות.