שגרירות שוויץ בתל אביב. צילום: מתוך פייסבוק

20 אלף שווייצרים דורשים: העבירו את השגרירות בישראל לירושלים. אחרי שבשבוע שעבר הועברו לעיר שגרירויות ארה"ב וגואטמלה, והשבוע היתה זו פרגוואי, יש מי שרוצה לראות בקרוב גם את הנציגות השווייצרית עושה עלייה לירושלים - כשעצומה שעליה חתמו מספר גדול של אנשים הועברה לנציגי המדינה האירופית.
הפנייה המפתיעה הגיעה השבוע למשרד החוץ השווייצרי, בצורת עשרות ארגזים ובהם לא פחות מ־20 אלף חתימות. מי שהעבירו את העצומה היו פעילי מפלגת האיחוד הדמוקרטי של שווייץ, מפלגה לאומית שמרנית אשר יזמה את המהלך הקורא להעביר את בניין השגרירות השווייצרית מתל אביב לירושלים. לאיסוף החתימות היו שותפים גם פעילי ארגון 'לב העולם', שנאבק בתנועת החרם על ישראל (BDS). מלבד ארגזי החתימות, מארגני העצומה העבירו גם חבילת מוצרים של ארגון 'לב אחד' מיהודה ושומרון, ובהם שמן, יין ושוקולד, לטובת עובדי משרד החוץ.

רק בשבוע שעבר, בבדיקה שערך "ידיעות ירושלים", נשאל שגריר שווייץ בישראל, ג'ין דניאל ראש, אם העברת השגרירות לירושלים עלתה כאפשרות. תגובתו היתה מהחריפות שהתקבלו. "שווייץ מאמינה שהעברתה החד־צדדית של שגרירות ארה"ב לירושלים מנוגדת להחלטת מועצת האו"ם ומהווה איום נוסף על פתרון שתי המדינות, שבו מזרח ירושלים היא בירתה של מדינת פלסטין", נמסר. "בהתאם להחלטות הרלוונטיות של מועצת האו"ם, מעמדה של ירושלים עודנו שנוי במחלוקת בעיני המשפט הבינלאומי".

עו"ד נתי רום, מייסד ארגון 'לב העולם': "אני שמח לראות שיותר ויותר מדינות רוצות להצטרף למהלך. צריך להבין שיש המון אנשים שרואים את הצביעות הגדולה בהתנהלות כנגד ישראל, והם לא עומדים מנגד".

השגרירות השוויצרית: "אנו מחויבים לשלום הוגן ובר קיימא המבוסס על משא ומתן בין ישראלים לפלסטינים, המבוסס על פתרון שתי המדינות. אנו מכירים בריבונות של ישראל רק על גבול 67' ותומכים בהקמת מדינה פלסטינית ריבונית שבירתה מזרח ירושלים. 

"מעמד ירושלים כבירת ישראל שנוי במחלוקת על פי החוק הבינלאומי. ב־30 ביולי 1980 הכנסת חוקקה חוק האומר שיש לאחד בין ירושלים המזרחית והמערבית. בהתאם לחוק הבינלאומי, הצעד החד צדדי הזה לא הוכר בידי הקהילה הבינלאומית, פרט להחלטה הנוכחית של ארה"ב ושל מספר מצומצם של מדינות נוספות. למרות החוק הישראל מ־1980, מזרח ירושלים נשארה שטח כבוש בהתאם לחוק ההומניטרי הבינלאומי. העמדה הזו נחקקה בהחלטה 478 של מועצת הביטחון.

"אנו מאמינים שפתרון לקונפליקט במזה"ת חייב להתבסס על ההחלטה הנ"ל, ובייחוד פתרון מוסכם של מעמד ירושלים, שלוקח בחשבון את הזכויות והאינטרסים של כל הצדדים. לכן ממשלת שוויץ סבורה שהעברת השגרירות שלה מתל אביב לירושלים לא נמצאת על סדר היום. צעד שכזה יקבע עמדה מוקדמת בשאלה הבסיסית של מעמד ירושלים בהסכם שלום, שחייב להתקבל במשא ומתן בין הצדדים".