האשפה במרכז העיר בסוף השבוע האחרון. צילום: לירן תמרי

דין אחד לפסגת זאב ודין אחר למרכז עיר: למרות העמדה הרשמית של העירייה לפיה "מאז ומעולם לא התבצע איסוף אשפה בירושלים במהלך ימי השבת", למיינט ירושלים נודע כי כבר החל מהשבוע תפעיל העירייה במספר פארקים בשכונת פסגת זאב עובדי ניקיון מאגף שפ"ע שידאגו לניקיונם של 7 פארקים במהלך השבת, מהלך זה מגיע לאור תלונות רבות של תושבים על תחזוקת הפארקים בסופי השבוע.

בפוסט שפורסם על ידי המנהל נכתב "נשמח לדעת, אילו גנים משחקים זקוקים לניקיון גם בשבת?" לטענת התושבים בימי שישי בערב מגיעים קבוצות גדולות של נערים שמלכלכים את הפארק בשברי זכויות ואשפה נוספת. את היוזמה למהלך זה יזמה סגנית ראש העירייה, יעל ענתבי שמבטיחה לנסות ולהחיל את הפרויקט גם על פינוי אשפה מסיבי יותר במרכז העיר וזאת באמצעות עובדים לא יהודים .

הפוסט שפרסם המינהל הקהילתי פסגת זאב

ענתבי: "המצב כיום הוא שבימי שבת וחג, מצב הניקיון במספר גני המשחקים בירושלים אינו מרנין, בלשון המעטה. במהלך ערב שבת מגיעים למקומות אלה בני נוער שלעיתים שוכחים במקום קליפות של גרעינים, בקבוקי שתייה מרוקנים ולעיתים שבורים ושאריות של ממתקים ואוכל".

בעקבות זאת ביקשה ענתבי להעסיק פועלים דרוזים או ערבים בניקיון בשבת בבוקר. "ברור לכל כי על פי ההלכה היהודית אין כל בעיה באיסוף של אשפה מהבית או מהרחוב אך כדי למנוע עניין של מראית עין צריך שיהיו אלה גויים של שבת, ומה שיותר חשוב שאם הם צריכים הסעה למקום הנהגים יהיו כאלה שאינם יהודים", מסרה ענתבי. 

העירייה: "אנו לא מקיימים שירותי איסוף אשפה במהלך שבתות וחגים. טרם כניסת השבת העירייה מבצעת ניקיון רחב לאיסוף כל האשפה מכל רחבי העיר ועם צאתה מתחילים עובדי אגף התברואה באיסוף ופינוי האשפה וניקיון המרחב הציבורי.

"כמו כן, העירייה מתמודדת עם האתגר כל העת באמצעות שיפור תשתיות טמוני קרקע גם בשכונות המגורים וגם במרכזים מסחריים ומרכזי בילוי. בנוסף, במסגרת הרפורמה המתוכננת בניקיון ישנה כוונה להרחיב את כמות כוח האדם בתברואה דבר שיאפשר איסוף יותר מאסיבי בערב שבת. כל זאת לצד פעילות חינוכית בבתי הספר, במינהלים הקהילתיים ובאמצעי הסברה שונים מול הציבור". 

מהמינהל הקהילתי פסגת זאב מסר: "המינהל איננו קשור במישרין או בעקיפין לנושא אלא העירייה בלבד. הפוסט שעלה הוא לא מעבר לתקלה".