הפגנה נגד הגיוס בכניסה לעיר | צילום: אלכס קולומויסקי

הארכיון של הקיצונים החרדים, שמתעד כל אזכור ברשת בנושא חוק הגיוס והמאבק מול הצבא, נחשף. לידי מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" הגיע אוגדן המסמכים שאספו בתקופה האחרונה אנשי 'מטה המאבק - לוחמים בשמד הגיוס', זרוע של הפלג הירושלמי הקיצוני

מדובר בכ־1,300 מסמכים, ובהם ציטוטים מקטעי עיתונות, הקלטות, חוברות הסברה ו'ארגז כלים' למשתמט החרדי. הארכיון מחולק ל־25 קטגוריות שכוללות הנחיות למתייצב החרדי בלשכת הגיוס, את הרציונל בהפגנות ובהפרות הסדר, מאגר נתונים על אודות מגייסים חרדים מטעם הצבא והוכחות שחלק מהמגזר החרדי משתף פעולה ומעודד גיוס חרדים. המטרה: להגביר את המאבק נגד הגיוס בניסיון לשכנע כמה שיותר מהציבור החרדי להצטרף לקרב

'השפלות' בדרך לגיוס

מעבר על המסמכים הרבים בארכיון חושף פרטים חדשים ומעניינים על המאבק, שמסעיר את העיר תקופה ארוכה וגורם להפרות סדר חמורות.

כך למשל, באחת המודעות שנמצאות בארכיון והופצו על ידי המטה להורים במגזר מובא תיעוד של בחור ישיבה, שמתאר לא פחות מהשפלה והתעללות שעבר לכאורה בדרכו לגיוס לצה"ל. המטרה של המסמך הזה, שכמוהו יש רבים נוספים, היא ברורה: דמוניזציה של המערכת הצבאית.

"אחד הבחורים מהישיבה נקרא ללשכת הגיוס, עבר שם מסכת ייסורים משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים", נכתב. "התעללו בו. החשיבו אותו פחות מאשר בעל חיים". 

תחקיר מקיף על ויכוח בין שני הפלגים בציבור החרדי על גיוס לצה"ל. צילום: מתוך הארכיון

בהמשך גם מובאים דברים של אותו צעיר. "הושפלתי, לא יכולתי להתפלל!" נכתב שם. "לא יכולתי ללמוד ועשו ממני עפר". רבו של אותו צעיר הוסיף: "עשו לו מסכת השפלה. הוא חזר במשבר עמוק. הציבו לו חייל חרדי עם פאות גדולות שישפיע עליו להתגייס".

משל הכבאי העירום

מסמך נוסף ולא פחות ממדהים שנמצא באותו ארכיון פונה אל אותם חרדים שנאלצים להתייצב בלשכת הגיוס. במסמך הזה הם מקבלים הסברים עם אילו בגדים להגיע, תוך שימוש במשל הכבאי העירום. "אחת הסיבות לפציעתם ומותם של כבאים היא זלזול בלבישת בגדי מגן", נכתב שם. "כבאי מוכשר יכול להיכנס לבית בוער, להציל נפשות ולהילחם באש, אבל אם הוא לא הקפיד על לבישת בגדי המגן הוא יהפוך לאפר יחד עם אלו שהוא בא להציל".

הסבר איך נולד המושג "דיחוי בני ישיבות". צילום: מתוך הארכיון

בשלב הזה עוברים הקיצונים להנחיות ברורות וחד־משמעיות בכל הנוגע להגעת חרדים ללשכת הגיוס. "אתה בדרך ללשכת הגיוס? לא משנה מה אתה לובש בבית, בישיבה, ברחוב, לכאן תגיע עם הלבוש הכי ישיבתי שיש לך. הבגדים הם ההגנה הטובה ביותר. אל תגיע עם בגדים שיגרמו להם לפקפק ברצינות שלך. אל תיתן להם קצה חוט, תרתי משמע". 

וזה לא הכול. בתמונה שצורפה למסמך, שהועבר אל ההורים במגזר שילדיהם קיבלו זימונים, מקבלים ההורים הצצה אל לשכת הגיוס בניסיון נוסף של הפחדה. בתמונה נראה חלל הלשכה ובו מסך טלוויזיה המשדר, לטענת כותבי המסמך, תוכני תועבה. "הבן היקר שלך נמצא שם במשך כמה שעות, ליד חילונים וחילוניות וליד מסכי תועבה, ללא כל יכולת התנגדות", נכתב

"מלחמה עם נזק"

ומה באשר לאותם חרדים שמתחבטים בשאלה אם להצטרף להפגנות הסוערות? גם לכך יש לארכיון תשובה, זאת במסמך שכותרתו 'הסיבות מדוע כן לצאת להפגין', שכולל הסבר מפורט על הלגיטימיות של ההפגנות, כולל האלימות.

לשאלה "במה אשמים הנהגים שנתקעו בפקק?" ניתנת התשובה הזאת: "אין כל כוונה להציק לתושבים ולאזרחים עצמם ולא לאזרחים החרדים והחילונים אלא להילחם במוסדות השלטון כמו הממשלה, הצבא, המשטרה ומערכת בתי המשפט". 

תקופת ההסתגלות. צילום: מתוך הארכיון

עוד עולה מהארכיון כי הפלג הירושלמי מגדיר את מאבקו "מלחמה מוצלחת" על פי שלושת מדדים - מלחמה שתגרום הכי הרבה נזק לאויב עם הכי פחות סיכון ללוחמים ועם השקעת אנרגיה הכי מעטה. "פשוט מאוד, מתארגנים 500 איש, מתחלקים לעשר קבוצות, כל קבוצה חוסמת עורק ראשי במדינה, וכתוצאה מכך נוצרים פקקים אדירים, שגוררים עוד פקקים כתגובת שרשרת, וכך נוצרת אנרכיה בכל רחבי הארץ", נכתב.

ממסמך אחר בארכיון עולה כי הקיצונים מנסים להסביר למגזר עד כמה כביכול משטרת ישראל חוששת מהם. "השוטרים מפחדים מהפלג הירושלמי", נטען שם במסמך, שמביא את סיפורו של צעיר מהפלג אשר נעצר עם חבריו לבדיקה שגרתית באחד מכבישי הארץ. עוד נכתב שם כי בבדיקה במסוף המשטרתי התברר כי הנער מוגדר עריק ודרוש לחקירה. אותו צעיר הבהיר לשוטר כי הוא משתייך לפלג הירושלמי, ולפי התיעוד שמופיע בארכיון, השוטר החליט להימנע מלעצור אותו כמקובל במקרים כאלה ולהסתפק במסירת צו זימון ללשכת גיוס. המסמך נחתם במשפט: "אז מי אמר שהשלטון לא מפחד מהפגנות הפלג הירושלמי?"

"מה מפחיד את ממשלת ישראל יותר מפצצת אטום". צילום: מתוך הארכיון

פרצופם של ה'בוגדים'

בארכיון מוצגות גם עשרות תמונות של חיילים חרדים, שלדברי מטה המאבק "נפלו קורבן" בעקבות הפעילות של צה"ל בשכונות החרדיות. אחת התמונות האלה לקוחה מתוך סיום קורס של חיילים חרדים שהוכשרו לעסוק בגיוסם של צעירים נוספים מתוך הישיבות והרחוב החרדי. 'המגייסים' נחשפים בפנים גלויות, ולא רק - בארכיון נמצאות גם תעודות הצטיינות מטעם הצבא לקצינים חרדים על פועלם, "על איתור וגיוס בהיקף חסר תקדים של חיילים מהמגזר החרדי". 

החיילים החרדים. מוצגים כ"בוגדים". צילום: מהארכיון

את התעודות הללו מציגים הקיצונים במטרה ברורה - להראות לציבור החרדי מי הם אלו ש'העזו' להתגייס לשירות הצבאי. כתוצאה מצילום תמונות אלו גם משפחותיהם של החיילים סובלות מהצקות, כשמה שמדהים הוא גודל מאגר התמונות, שמכיל מאות רבות של חיילים חרדים, כולם בפנים גלויות כשהם לובשים מדים

שיטת 'הכול כלול'

ויש עוד חלק מעניין בארכיון, שמתייחס להבטחות שמציעים הקיצונים למפגין המתחיל, בשיטת 'הכול כלול'. בין השאר אפשר למצוא שם הבטחות לדאוג לצרכים בכלא, מרגע המעצר ועד השחרור לבית. זה כולל ביקור רבנים והכנסה של ציוד הכרחי לאסיר לתוך הכלא ועזרה משפטית בהליכים המשפטיים מטובי עורכי הדין

לאלו שישתחררו מבטיחים הקיצונים קבלות פנים המוניות. "מהיציאה מהכלא ועד רחובה של עיר במעמד רבבות", נכתב שם.