מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

הקרב על מתחם התחנה: הוועדה המחוזית שהיתה אמורה לדון היום (ג') בנושא הפעלת המתחם בכל ימות השבוע ובשבתות, דחתה את הדיון בנושא למועד לא ידוע. לפני שבועיים המליצה מועצת עיריית ירושלים ברוב קולות שלא להאריך את ההיתר הקיים - מה שעלול לחרוץ את גורלו של המתחם החל מינואר 2019.

מתחם התחנה הראשונה ששופץ ונבנה לפני מספר שנים, הפך לאחד ממקומות הבילוי הפופולריים ביותר עבור האוכלוסייה הפלורליסטית בבירה. כיוון שרוב ההכנסות של העסקים שפועלים בו הוא בשבת.

החרדים נערכים לחדש את הקרב

בתוך כך, יש מי שכבר נערך למצב בו הוועדה המחוזית ״תציל״ את מתחם התחנה ותהפוך את המלצת מועצת העירייה - מה שיאפשר למתחם להמשיך ולעבוד בשבתות. חבר המועצה יוחנן ויצמן ('יהדות התורה') מתכוון להעלות ביום חמישי לדיון במועצה הצעה לפיה העירייה תמנה עורך דין שיתמודד מול החלטת הוועדה המחוזית בנוגע לעתיד מתחם הבילוי. מדובר במהלך שיחזיר לסדר היום של המועצה את שאלת הפעלת המתחם ויעמיד חברי מועצה רבים, בהם גם המועמד לראשות העירייה משה ליאון, בבעיה – האם להצביע נגד או בעד אחד ממעוזי הבילוי של החילונים בעיר.

סוגיית מתחם התחנה עלתה לפני כשבועיים לדיון בפני מועצת העיר, בשבתה כוועדה המקומית והיא הכריעה לא לאשר תב"ע קבועה למתחם. בהתאם לכך הנושא הועבר לשולחנה של הוועדה המחוזית, שטרם קיבלה החלטה סופית בנושא

מה שמשך את תשומת הלב היתה ההצבעה במועצה, או ליתר דיוק – אלה שנעדרו ממנה. אחד מהם הוא ליאון, שמנע מעצמו את הדילמה הגדולה – האם להצביע נגד המשך הפעלת המתחם להכעיס את תומכיו החילונים או להצביע בעד ולהרגיז את החרדים. כמוהו גם סגנית ראש העירייה חגית משה, שלא הגיעה לדיון.

כעת, ויצמן שוקל להחזיר את נושא מתחם התחנה אל המועצה, כשהפעם ההצבעה אמורה להיות האם למנות עורך דין חיצוני שייצג את העירייה בערעור אל מול הוועדה הארצית. ההצעה זקוקה לרוב במועצה, בה, כידוע, רוב חרדי. הפעם מעניין יהיה לראות מה יעשו הנעדרים מההצבעה הקודמת.

במקביל, פנתה יו"ר סיעת 'ירושלמים', פלר חסן נחום, ליו"ר הועדה המחוזית, שירה תלמי, בבקשה שתבוא לסייר עמם במתחם התחנה בשבת לפני הדיון במחוזית

ראש העירייה ניר ברקת, שתומך בכך שמתחם התחנה יישאר פתוח, אמר בישיבת המועצה: "בעיר הזו חייבים לדעת לחיות ביחד. כולנו חתומים על הסטטוס קוו והחוק שאומרים שיש מסעדות ומקומות בילוי פתוחים בשבת, ואין מסחר. זה בדיוק מה שקורה במתחם התחנה ואלה הכללים בירושלים מאז ומתמיד. מאפשרים מסעדות ומקומות בילוי גם בתחנה, ואוכפים מסחר. אני רוצה להזכיר ש-300 מטר ממתחם התחנה אושר בקדנציה של לופוליאנסקי ופולק החרדים מתחם יס פלנט וכולם ידעו בדיוק מה הולך להיות שם בשבת. מתחם התחנה נותן מענה לציבורים שונים בעיר - לחילוני, ללא יהודי ולתיירים וזה נעשה באופן מכובד. המתחם מוסיף ערך גדול לירושלים".

ליאון: "אני לא מתעסק ב'אם'. כשנראה את ההצעה נדע איך להגיב".