מצעד הגאווה בשנה שעברה בירושלים. צילום: רועי אלמן

נקבע התאריך: הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות הודיע כי בתחילת חודש אוגוסט, ב- 2.8, ייערך מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים בסימן מורשת קהילתית, להוקרת ותיקות וותיקי הקהילה. הנושא נבחר לאחר דיון דמוקרטי בקרב הקהילה הגאה בעיר וחברי עמותת הבית הפתוח, אשר החליטו לאמץ את הנושא הארצי שהציעה מנהלת הגאווה. טרם נמסר מי ינחה את הערב בסיום הצעדה.

"המצעד יציין את הנשים והאנשים שסללו את הדרך עבור שוויון זכויות וחירות לקהילה הגאה בירושלים ובכל רחבי הארץ, וידגיש את חשיבות המשך המאבק הקהילתי על רקע הקיפאון האחרון שחל בהתקדמות זכויות הקהילה הגאה בישראל. אל מול האפליה בפונדקאות לזוגות חד מיניים והתבטאויות להט"בפוביות מבית הנבחרים ומקרב מובילי דעת קהל בחברה הישראלית - המצעד יישא על נס את המאבק הגאה ויוקיר את אלה שנשאו בנטל הובלתו בתקופות קשות ומאתגרות אף יותר", נמסר מהבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. בתוך כך, המצעד יציין השנה את זכרה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה בשנת 2015.

מנכ"ל הבית הפתוח, עופר ארז,  הסביר כי הצטרפותו לעשייה של הבית הפתוח "מרגשת מאד, בייחוד השנה - כאשר זוהי כבר השנה ה-18 למצעד הירושלמי. הקהילה הגאה בירושלים בחרה להוקיר את המורשת ואת ותיקי הקהילה שאפשרו לנו להיות מי שאנחנו היום".

עוד הוסיף: "להטב"קים היו מאז ומעולם בירושלים, כמו גם בכל מקום אחר; אבל קהילה חזקה, גדולה ומשגשגת איננה עניין של מה בכך. קהילה היא עבודה של שנים, של מאבקים אישיים וחברתיים. היא יצירה של עשרות אלפי נשים ואנשים שחיו כאן ונלחמו על זכותם הבסיסית ביותר להיות כאן, בדיוק כפי שהם".

בהתייחסו לאירועי הגאווה, הדגיש כי "על אף מציאות מורכבת של אלימות וחוסר שוויון כלפי חברות וחברי הקהילה, היום כולם יודעים שאנחנו כאן כדי להישאר! באירועי הגאווה השנה אנחנו בוחרים להיות גאות וגאים, להוקיר כל אחת ואחד שאפשרו זאת ולהדגיש את חובתנו כקהילה להיות נגישים ומכילים עבור כולן; בפרט עבור ותיקות וותיקי הקהילה".