מגרש הרוסים. צילום: לירן תמרי

בימים האחרונים מתנהלת עתירה בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שירות בתי הסוהר. הסיבה: רופא שב"ס במתקן הכליאה במגרש הרוסים סירב לספק תרופה מצילת חיים שקיבל מקופ"ח וטיפול הולם לאחד העצירים.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד דוד הלוי, ומגוללת את סיפור מחלתו של העציר שסובל ממחלת כליות קשה ונותח בשנת 2014 להוצאת אבן בקוטר של 8 ס"מ. מאז הוא סובל מכאבים כרוניים וזקוק לתרופה משכת כאבים מסוג אוקסיקונטין. את התרופה קיבל בעבר על ידי רשויות בתי הסוהר לאחר שריצה עונש מאסר ממושך, וגם על ידי קופת חולים אחרי תקופת שחרורו מבית הכלא.

עתה נעצר בשנית, וכאמור רופא שב"ס בבית הכליאה במגרש הרוסים סירב לתת לו את התרופה אף שאינו יכל כלל לתפקד ללא מתן תרופה זו. עוד מוסיף העציר בעתירתו כי הטיפול הרפואי שהוא מקבל בכותלי הכלא פוגעני, כך מתאר כי זריקה לדילול דם נעשית לעיני כל יושבי התא במקום במרפאת בית הסוהר בתנאים של פרטיות ושמירה על כבודו כפי שנהוג בבתי סוהר אחרים.

עוד טוען העציר באמצעות סנגורו כי שב"ס "לא מילא אחר החלטה שיפוטית לפיה יפונה לצורך הערכת מצבו הבריאותי במרפאת כאב בבית חולים בעיר, וההחלטה נותרה ריקה מתוכן מבחינת שב״ס".

בשיחה עם חדשות מיינט סיפר העציר: "חיי נהפכו לסיוט ללא קבלת תרופה זו, אני סובל מכאבים איומים, המינון של התרופה שקיבלתי נחשב לגבוה מאוד הפסקה פתאומית של מתן התרופה באופן חד צדדי וללא הורדה הדרגתית מסכה את חי".

עו״ד דוד הלוי: "בתיק זה נגלתה תמונה עגומה ממנה עולה כי השב"ס מצפצף על החלטות בית המשפט ואינו מקיימם. בעתירה מרשי נאלץ להילחם על הזכות לקבל טיפול רפואי בסיסי אותו קיבל הן בין כתלי שב"ס והן על ידי רופאי קופ"ח ולא ייתכן כי זכות זו תיפגע רק משום שמרשי נעצרבית המשפט יותר מרמז כי קיימת בעייתיות בתיק זה. להערכתנו העתירה תתקבל".

שירות בתי הסוהר: "הנושא מוכר ומטופל. יחד עם זאת, מדובר בעתירה התלויה ועומדת בבית המשפט, כמו גם בפרטים הנמצאים תחת חיסיון רפואי ועל כן אנו מנועים מלהגיב".