יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳

לאחרונה עלתה לכותרות מחדש סוגיית פתיחתו של מתחם התחנה הראשונה בירושלים. בדיון שהתקיים במועצת העירייה התקבלה ברוב של חמישה עשר חברים לעומת עשרה מתנגדים הצעה לסגירת המתחם בימי השבת. לאחר מכן, הפכה הוועדה המחוזית את ההחלטה, ונקבע שהוא ישאר פתוח - גם בשבתות.


מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

בהצבעה הראשונה, משה ליאון, אחד המועמדים המובילים לראשות העיר החליט להימנע מהצבעה משיקוליו האישיים. בהימנעותו, בחר ליאון ללכת בין שתי הטיפות – מצד אחד לא להצביע בעד ההחלטה ובכך לעורר את זעמם של החילונים בבירה ולהפסיד את קולותיהם בבחירות, ומצד שני לא להכעיס את החרדים בהצבעה על פתיחת המתחם בשבת מתוך הנחה שהוועדה תשיג רוב חרדי אוטומטי לאישור ההצעה. ליאון, כידוע, מחזר אחר קולותיהם של החרדים מתוך הבנה ברורה שברית איתם הכרחית להמלכתו לראשות העיר.

אז האם החרדים מתכוונים לוותר? סגן וממלא מקום ראש העיר החרדי, יצחק פינדרוס, התבטא לאחר קבלת ההחלטה הראשונה ואמר שמדובר בצעד חשוב, אך שמימושו אינו מידי, וכי משמעותו המעשית היא שיש רוב ברור במועצת העיר לציבור שומרי השבת בעיר.

לאחר אותה ההצבעה תקף ראש העיר ניר ברקת את ההצעה וטען שבימי כהונתו של ראש העיר החרדי, אורי לופוליאנסקי, אושרה פתיחתו של מתחם היס פלאנט – המרוחק רק כ-300 מטרים ממתחם התחנה, שאותו מעוניינים החרדים לסגור בשלב זה.

לעני ודעתי, מתחם התחנה הפך בשנים האחרונות לאחד המקומות הבודדים הפתוחים בשבת ברחבי העיר. חילונים רבים המחפשים בילוי בשבת פוקדים את המקום ונהנים בדרכם מיום השבת הקדוש. אינני חושב שהעובדה שמספר מצומצם של עסקים הפועלים במתחם בימי שבת הוא סיבה מספיק טובה לאיים על המקום בסגירה. אני מבין את ההתנגדות החרדית שרואה חשש בקיום מסחר המוני במקום ביום המנוחה השבועי, ולכן אני ממליץ לחילונים לעדן את שמו של המקום ולבחור כינוי אחר ופחות בולט למקום זה. אין שום בעיה שמתחם מבודד, הרחוק מריכוזי אוכלוסייה חרדית ימשיך לפעול אך במתכונת שקטה ולא פרובוקטיבית ומושכת אש. כך נשמור כולנו, חילונים וחרדים כאחד על הסטטוס קוו בעיר הבירה.