מתחם התחנה. צילום: אדווה חולי

ניצחון לציבור הפלורליסטי בבירה: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים אישרה היום (חמישי) את המשך פעילותו של 'מתחם התחנה׳ גם בסופי שבוע. החלטה זו התקבלה בעקבות החלטת ועדת הערר המחוזית, שקבעה כי יש לקדם תוכנית שתסדיר את הפעילות במתחם שעד היום פעל כשימוש חורג.

לפני כשבועיים גייסו חברי המועצה החרדים רוב נגד הארכת ההיתר החורג שניתן לתחנה ואיפשר לה לפעול בשבת. כאמור בעקבות החלטת ועדת הערר המחוזית לקדם תוכנית שתסדיר את המצב הסטטוטורי במתחם, אישרה היום הוועדה המחוזית תב"ע אשר מסדירה את השימושים למתחם ותאפשר לו להמשיך לפעול כרגיל גם בשבתות.

מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

במתחם פעלה במשך שנים תחנת רכבת היסטורית שחיברה את תל אביב לירושלים. בשלושים השנים האחרונות, לא פעלה רכבת במתחם והמבנים ההיסטוריים של התחנה עמדו נטושים. מבנים אלו שופצו והפכו חלק ממרכז פעילות תרבות ופנאי.

בתוך כך, היום בערב תתקיים ישיבת מועצה, כשחבר מועצת העיר, יוחנן ויצמן (יהדות התורה), שמתנגד לפתיחת המתחם בשל חילולי השבת במקום, מתכוון שוב לאתגר את המערכת הפוליטית ולהגיש הצעה לסדר. לפיה אם הועדה המחוזית תאשר את פעילות המתחם, עיריית ירושלים תערער על ההחלטה למועצה הארצית לתכנון ובנייה, כשהעירייה תשכור משרד עורכי דין חיצוני כשאותו משרד יהיה כפוף לחברי הועדה המקומית. גם הפעם בהעדר סגן ראש העירייה, מאיר תורג'מן ומספר חברי מועצה שמצויים בניגוד עניינים בהם רמי לוי ואריה קינג, לחרדים צפוי להיות רוב.

ושוב כמו בפעם שעברה המועמד לראשות העיר, משה ליאון שמבקש את תמיכת החרדים לקראת הבחירות הקרובות נמצא בדילמה. האם להגיע להצבעה ולהצביע יחד עם ראש העירייה, ניר ברקת ונציגי הסיעות הפלורליסטיות, או להעדר ממנה כפי שעשה בפעם שעברה. גם סגנית ראש העיר, חגית משה (הבית היהודי) שנעדרה בפעם הקודמת צפויה להיות בדילמה דומה. אם תצביע יחד עם ברקת היא צפויה להתמודד עם ביקורת שמותחים עליה המשנה לראש העיר, דב קלמנוביץ שהתחרד לקראת הבחירות וחבר מועצת העיר, אריה קינג.

בתנועת התעוררות וירושלמים מגיבים להצעה של ויצמן בהצעה לסדר משלהם לפיה מועצת העיר תשנה את ההחלטה שהתקבלה בועדה המקומית לפני כשבועיים מכיוון שלטענתם סוגיית השבת היא לא סוגייה תכנונית ובאופן מוזר ברקת צפוי לאמץ את ההצעה של חברי האופוזציה ולדון בנושא.

באופן מפתיע ויצמן אמר היום למיינט ירושלים "הדיון בינינו הוא כרגע האם לצאת ידי חובת המחאה , או באמת לסגור את מתחם כדי למנוע את חילולי השבת" ויצמן הוסיף "יתכן שנקיים משא ומתן על התמהיל של המתחם שלא יהיה מתחם 'תל אביבי' ויותר ירושלמי'. אנחנו לא יכולים אולי למנוע את פתיחת המסעדות בשבת אבל שלא יהיו שם גם מסעדות, ספורט, שעשועים המופעים שלא יהיו ביחד " במילים אחרות ויצמן רוצה שהמתחם יהיה פחות אטרקטיבי לחילונים בשבת.

תגובות:

יו"ר סיעת 'התעוררות' והמועמד לראשות העיר, עופר ברקוביץ': "אני שמח על החלטת הוועדה המחוזית, שאפשרה לשמור על מתחם התחנה פתוח לרווחת כל תושבי ירושלים. ההתנגדות למתחם נבעה ממניעים לא תכנוניים, מאחוריה עמדו אנשים שרצו לקרוא תיגר על החיים המשותפים של חילונים ודתיים בירושלים. המאבק שלנו והאמירות שלנו ניצחו את הקיצוניים. מתחם התחנה הוא סמל לסובלנות בעיר ואחד מעוגני איכות החיים החשובים בו. כלל הציבוריים בעיר חייבים לנהוג בממלכתיות ובאחריות אחד כלפי השני. אם ירושלים לא תהיה של כולם היא לא תהיה".

יו"ר סיעת 'ירושלמים' וראש האופוזיציה, פלר חסן נחום: "בסופו של דבר ניצחנו במאבק הזה, אבל לא בגלל עיריית ירושלים, אלא למרות. אני מאוד מודאגת מכך שבוועדה העירונית הקיצונים הם אלה שנתנו את הטון. היינו צריכים להילחם בכל הכח כדי שהוועדה המחוזית תעקוף את החלטת מועצת העיר ותקבע שלמרות הכל מתחם התחנה ימשיך לפעול בשבת. לציבור הפלורליסטי אין היום מספיק כח בעיריית ירושלים, למרות שמבחינת מספרית אנחנו הרוב בעיר. זה קורה כי אנשים לא יוצאים להצביע בבחירות המקומיות, ומפקירים את העירייה לקיצוניים שמנסים לקבוע עבור כולנו איך לחיות. סיעת 'ירושלמים' הובילה את המאבק, ולשמחתי שאר הסיעות הפלורליסטיות הצטרפו אלינו. שוב הוכח שכשעובדים יחד, יש לנו כח פוליטי לא מבוטל".

ראש העירייה, ניר ברקת: "אני שמח לבשר שעם אישור הוועדה המחוזית, מתחם התחנה שהוקם בתקופתי, ימשיך לפעול בדיוק כפי שפועל היום בהתאם לסטטוס קוו ולחוק. בירושלים חייבים לדעת לחיות כולם ביחד זה לצד זה. הסטטוס קוו בעיר אומר שיש מסעדות ומקומות בילוי פתוחים בשבת, ואין מסחר בחלק היהודי של העיר. זה בדיוק מה שקורה במתחם התחנה ואלה הכללים בירושלים מאז ומתמיד. מתחם התחנה מוסיף ערך גדול לירושלים ונותן מענה גם בשבתות לציבורים שונים בעיר - למגזר חילוני, למגזר הלא יהודי ולתיירים. נמשיך להוביל את ירושלים באיזונים הנדרשים כדי שכולם ירגישו בה בבית".