הפגנת החרדים. אינטרס משותף. צילום: שלומי הלר

בעוד מאבקי חילונים־חרדים במקומות אחרים מתלהטים, מסתמן בימים אלה שיתוף פעולה מפתיע בין קמב"ץ העדה החרדית לשעבר יואליש קרויס ותושבי מאה שערים לבין הפעילים החילונים. במוקד: המאבק נגד התוכנית לבניית שטחי מסחר ומגורים לגובה במתחם בנין ברחוב הנביאים.

עתידו של המתחם, שנמצא מול מרכז כלל, נידון בימים אלה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. הדיון מתמקד בשורה ארוכה של התנגדויות לתוכנית שהגישו בחודש שעבר פעילים חברתיים ותושבי השכונות מקור ברוך, גאולה ומאה שערים. לטענתם, בניית המגדלים במתחם תפגע בבניינים שיועדו לשימור, הדרך שמחברת את רחוב הנביאים לרחוב יפו תבוטל והבנייה לגובה תפגע באיכות האוויר ותיצור פקקי תנועה.

בתוכנית שהגישו לוועדה המחוזית הציעו היזמים להקים שלושה בניינים בגובה של כשלושים קומות שייועדו למגורים ולחדרי מלון. בקומות הנמוכות ייבנו משרדים ובמפלס הרחוב יפעל מרכז מסחרי לצד גני ילדים ומרכז כושר.

"חור שחור" במרחב

בקרב פעילי השכונות ואנשי המינהלים הקהילתים הבוכרים ולב העיר שוררת תמימות דעים על כך שתוכניות הבנייה במתכונתן הנוכחית יפגעו בתושבי האזור ובבעלי העסקים ברחובות הסמוכים. הם מזהירים שהמרחב הציבורי במתחם יהפוך ל"חור שחור" בדומה לכיכר רג'ואן וחצר אבן ישראל במרכז העיר, שהפכו בשעות הלילה למוקדי פעילות לא נורמטיבית של זנות, סמים ואלימות.

למאבק של תושבי גאולה ומאה שערים התגייס לא אחר מאשר מי שהיה קמב"ץ ההפגנות של העדה החרדית, יואליש קרויס. כשנה אחרי שהשתחרר ממאסר וחדל מפעילות ציבורית החליט קרויס להצטרף למאבק.

"מאחר שהפכתי לדמות מוכרת תקשורתית וציבורית, התושבים פנו אלי כדי שאעזור להם במאבק", הוא מסביר. "בנייה נוספת של רבי קומות ומתחם מסחרי באזור פירושה עוד ועוד שטחים ציבוריים שעוברים לידיים פרטיות על חשבון תושבי העיר. בנייה לגובה תחסום את המרחב האווירי ותפגע בבריאות התושבים, שמתמודדים גם ככה עם שכונה שהפכה למרכז הסחר הגדול בעיר למגזר החרדי. גם עומסי התנועה יגדלו בשל סגירת החניון והמעבר לרחוב יפו".

קרויס בימיו כקמב"ץ'. צילום: שלומי כהן

עוד טוען קרויס: "בכל הגזרה שבין שכונת מאה שערים למקור ברוך אין גן ציבורי אחד שילדים לא נדחקים בו בתור למגלשה או למתקנים. נראה לכם שיזמי הפרויקט יאפשרו לילדי מאה שערים לבלות בגני המשחקים שיקימו?"

"דורשים ועדת חקירה"

בעקבות הדיון בחודש שעבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שדחתה את רוב בקשות התושבים, ובשל כוונת העירייה לאשר את הבנייה למרות ההתנגדויות, החליטו התושבים להחריף את מאבקם. השבוע הם הפגינו ליד המתחם כשבידיהם שלטי מחאה בסגנון: "אנו דורשים ועדת חקירה על תוכנית הולילנד 2" ו"השחיתות בוועדת התכנון והבנייה עוברת כל גבול".

המפגינים הפנו את חיציהם גם כלפי סגן ראש העירייה החרדי יוסי דייטש, שלטענתם משפחתו מחזיקה בחלק מהנדל"ן במתחם. "משפחת דייטש הורסת את העיר", טענו. דייטש עצמו נמנע מלהשתתף בדיון בוועדה המקומית בשל ניגוד עניינים, מה שלא הפריע ליריביו להסלים את מחאתם נגדו - בחזית בית הכנסת של קהילת סלונים במאה שערים, שאליה הוא משתייך, ריססו אלמונים גרפיטי: "צא טמא. דייטש מחריב את ירושלים".

הכתובת נגד דייטש בבית הכנסת. צילום: שלומי הלר

תושב השכונה שהשתתף בהפגנה השבוע מול המתחם התייחס להאשמות נגד דייטש: "לא ייתכן שקרוב לשישים עתירות נגד שערוריית הבנייה ברחוב הנביאים נדחו על הסף בלי מעורבות מלמעלה. דייטש בטוח שאם 'הקיצונים ממאה שערים' תוקפים אותו זה יסייע לו בהתמודדות על ראשות העירייה ובקבלת תמיכה מתושבים החילונים. מה שהוא לא מבין זה שכל תושבי האזור שותפים למאבק - גם החרדים וגם החילונים".

מטעמו של דייטש נמסר: "בחלק מהמתחם היה שותף סבו של יוסי דייטש, הרב שמעון דייטש ז"ל. עם פטירתו לפני ארבעים שנה הוא הוריש את חלקו לכל בניו, שאחד מהם הוא אביו של יוסי. על פי הנחיית היועץ המשפטי לעירייה, דייטש מנוע מלהשתתף בדיונים על המתחם, וכך הוא אכן פועל".

דייטש. צילום: רפי קוץ

יו"ר המינהל הקהילתי לב העיר אופיר לנג, שמייצג את תושבי נחלאות והרחובות הסמוכים משוכנע שהיוזמה לא תעלה יפה: "התוכנית להקים עוד מרכז מסחרי במרכז העיר צפויה להיכשל, כפי שמגדל הפעמון ומרכז כשלו בניסיון ליצור מרכז מסחר שוקק במרכז העיר".

גם את מצוקת הדיור לצעירים בעיר המיזם לא יפתור לטענתו. "המקום יהפוך לעוד פרויקט של דירות רפאים", אומר לנג. "ואסור לשכוח את ההשלכות של פינוי התושבים המבוגרים ומעוטי היכולת שמתגוררים במתחם כיום, חלקם בדמי מפתח, ועלולים למצוא את עצמם ללא בית".

העירייה: "לתוכנית הוגשו 15 התנגדויות, שחלקן נדחו בוועדה המקומית וחלקן התקבלו באופן מלא או חלקי. הטענות העיקריות על היקפי הבינוי, אופי השכונה, שימור וכו', נדחו. התוכנית מציעה התחדשות עירונית ראויה, תוספת שטחי בינוי משמעותיים שיחזקו את מרכז העיר ובצפיפות סבירה ביותר. החלטת הוועדה כוללת שורה ארוכה של תיקונים, לעניין תוספת תחנת רכבת כבדה, הוראות הנוגעות למרחב הציבורי, למסחר במפלס הרחוב, להיקף ההפרשות לצרכי ציבור ועוד".