הבריכה במרכז הקהילתי בארמון הנציב. צילום: ליהי שי שקלרניק

תושב אום טוב הסמוך לארנונה הגיש עתירה מנהלית ייצוגית נגד העירייה ומינהל קהילתי ארמון הנציב ב-800 מיליון שקלים. הסיבה: לטענתו מרכז הספורט החדש שנחנך בשכונה מפלה בין התושבים המתגוררים בסמוך לשכונה, ובפרט התושבים הערבים.

בעתירה שהגיש באמצעות עו"ד אסף בוטח נטען כי קיימים מחירים שונים עבור תושבי השכונה ושאר תושבי העיר. עלותו של כרטיס שכונתי המיועד לתושבי השכונה עומד על סך של 3,200 שקלים לשנה, בעוד חבר המבקש להירשם למתקן ואינו תושב השכונה ייאלץ להיפרד מתשלום כפול של 6,000 שקלים לשנה.

הבריכה במרכז הקהילתי בארמון הנציב. צילום: ליהי שי שקלרניק

לאחר שפנה למינהל הקהילתי נטען, באמצעות עורך הדין הקהילתי, כי מדובר בהחלטה מידתית. "הרציונל העומד מאחורי ההחלטה ליצור הווי קהילתי ומקום בילוי לתושבי השכונה", נכתב במכתב שנשלח לתובע עוד טרם הגשת התביעה.

עוד נטען בעתירה כי עצם השוני במחירים מהווה אפליה פסולה כשהדבר מנוגד לחוק שקובע באופן מפורש כי אסור לקיים אפליה בין תושבים וקיים החשש כי ההבדל במחירי המנוי נועד להרחיק את תושביה החלשים של ירושלים ובמיוחד תושביה הערבים.

המחירון במינהל הקהילתי ארמון הנציב. מתוך כתב התביעה

"הדבר נעשה בכדי למנוע מתושביה האחרים של העיר, ובעיקר אלה - בני האוכלוסייה הערבית להתערות עם תושביה, 'בני האליטה' של השכונות ארנונה וארמון הנציב. כל זאת על ידי קביעת מחיר מנוי במרכז ספורט עירוני בסכום דמיוני שאין תושביה החלשים כלכלית של העיר ירושלים יוכלו לרכוש מנוי וליהנות ממרכז ספורט".

עוד מצין התובע כי במתקני ספורט דומים בשכונות אחרות בעיר, העירייה מאפשרת שימוש אחיד לכל תושבי העיר, כך למשל במרכז הספורט בשכונת רמות ושכונת גילה שם תושבי השכונה ושאר תושבי העיר כפופים לאותם מחירים.

עו"ד אסף בוטח

עו״ד אסף בוטח המייצג את התובע: "התביעה מבקשת לעשות צדק בעוולה ובהפליה אשר מבוצעת, בניגוד לדין, על ידי עירית ירושלים והמינהל הקהילתי בארמון הנציב, באופן בו מופלים תושבי העיר ירושלים ביחס לתושבי שכונת ארמון הנציב. האחרונים עושים זאת על ידי כך שהינם נדרשים לשלם מחיר המופקע (הקרוב ל – 100%) ממחיר המנוי אותו נדרשים לשלם תושבי שכונת ארמון הנציב וזאת בכדי להשתמש במתקן עירוני השייך, באופן שווה, לכל תושבי העיר. כולי תקווה כי בעקבות הגשת התביעה הייצוגית יחדלו עירית ירושלים והמנהל הקהילתי ארמון הנציב ממעשה חמור ובלתי הוגן זה."

מינהל קהילתי תלפיות מזרח וארנונה הצעירה מסרו: "העירייה העבירה את ניהול מרכז הספורט למינהל הקהילתי בחודש אוגוסט ויחד עם המינהל הקהילתי נבחנים מדי תקופה המודלים הקהילתיים והכלכליים של ההפעלה, לרבות התמחור .

"אנו פועלים על פי חוק וכמובן שהשערים של מרכז הספורט פתוחים בפני כל אדם הרוצה לבוא וליהנות ממנו. יש לציין כי דרישות הרישוי של מרכז הספורט בתלפיות מזרח, שהוא קטן בממדיו, מאפשרות רק כניסה של עד 700 משתתפים בזמן נתון. מכיוון שהמינהל נועד לתת שירות בראש ובראשונה לתושבי השכונה עליה הוא מופקד - הם זכאים להנחה

"עם זאת, הוחלט שתושבי שאר השכונות, שגם בהן מינהלים קהילתיים המופקדים על רווחת תושבי שכונותיהם, יוכלו אף להשתתף במרכז הספורט, ואולם הם לא יהיו זכאים לאותה הנחה של תושבי השכונה".

מהעירייה נמסר"תעריפי הכניסה שנקבעו על-ידי המינהל הקהילתי נודעו לעירייה רק מקריאת התובענה הייצוגית שהוגשה כנגד המינהל, לה צורפה גם העירייה כנתבעת. הדבר לא תואם עם העירייה ולא ידוע מדוע נקבע ההפרש והנושא נמצא בבדיקה.יש לציין כי הסמכות והאחריות בעניין הינה של המינהל הקהילתי והעירייה תביע עמדתה למינהל הקהילתי לאחר לימוד הנושא".