גלריית ברבור. צילום: לירן תמרי

ברגע האחרון, העירייה הגישה היום (ב') לבית המשפט השלום בירושלים בקשה לצו מניעה נגד ערב השקה לספר חדש "נכבה בעברית – יומן מסע פוליטי" שעתיד להתקיים בשבוע הבא (18.6).

העירייה טוענת בבקשתה הדחופה מבית המשפט כי גלריית ברור מחזיקה בנכס שלא כדין ובמעמד של פולשת ומשיגת גבול, וכנגד כך מנהלת העירייה מול הגלריה הליך משפטי לסילוקה. העתירה מתייחסת לאירוע השקה שעתיד להתקיים בקרוב במבנה הנמצא בבעלות העירייה לספר ששמו "נכבה בעברית יומן מסע פוליטי" בשיתוף עם עמותת "זוכרות" שהינה עמותה קיצונית ביותר, שמטרות קיומה המוצהרות הינן הוקעת התנועה הציונית, מדינת ישראל וצה"ל.

כפי שנכתב בפרסום האירוע בפייסבוק, הספר שנכתב על ידי ברונשטיין ומרזה כתוב ברובו כשיחה בין המחברים והוא מציג את המסע הפוליטי והאישי שהביא לשינוי השיח על הנכבה בישראל מתחילת הפעילות של ארגון 'זוכרות' בשנת 2001. הספר גם מביא ממצאים חדשים ובראשם מחקר המציג תוצאה מפתיעה לגבי תמיכת היהודים בישראל בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים.

בעתירה מציינת העירייה כי "אין זו הפעם הראשונה בה מקיימת גלריית ברבור אירועים מתריסים, פוליטיים, אסורים ומפרים במבנה העירוני בו היא מחזיקה שלא כחוק. דומה כי אין גבול לשפלות הקומה והמעמד אליו מביאה העמותה את הדברים. החל מפגיעה בזיכרון חללי מערכות ישראל באירוע הקודם, וכעת הצגתם של מדינת ישראל ושל צה"ל כגזענים המיישמים מדיניות של אפרטהייד כנגד האוכלוסייה הערבית".

עוד מציינת העירייה בעתירה כי לאחרונה קבע מפורשות בפסק דין שופט בית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע אליהו ביתן בהתייחס לאירוע "לזכר 68 שנה לנכבה", כי לא ניתן להסכים ולא ניתן לאשר לבצע בנכס עירוני ציבורי אירועים להזכרת והפצת נרטיב הנכבה בשילוב עם הוקעת מדינת ישראל צה"ל והתנועה הציונית כפושעי מלחמה. השופט אישר בשל כך לבטל הקצאה לעמותה שעשתה שימוש במבנה שלא בהתאם למטרות ההקצאה.

בעתירה מבקשת העירייה מבית המשפט "לשים קץ אחת ולתמיד להתנהלות הפסולה, המתריסה, המפלגת, המסכסכת, הבלתי סבירה והבלתי חוקית בעליל בנכס שנמצא בבעלות העירייה והציבור".

בשבוע שעבר שלחה שרת התרבות והספורט, מירי רגב מכתב ליועמ"ש לממשלה ובו היא מבקשת לקיים דיון מיידי כדי לקדם חקיקה אפקטיבית שתעצור תמיכה בגלריית ברבור. "בשנתיים האחרונות הגלרייה מנצלת פעם אחר פעם את הלאקונה המשפטית ואת ידנו הכבולות משפטית", לשון המכתב. 

כזכור, בחודש אפריל דחה בית המשפט את עתירת העירייה בעקבות אירוע שיח על טקס יום הזיכרון לישראלים ולפלסטינים שעורר סערה. שרת התרבות והספורט וראש העירייה שפעלו יחד בנושא התאכזבו מהחלטת בית המשפט.

מגלריית ברבור נמסר: "טרם קיבלנו את הבקשה, פעילותינו מתבצעות באופן חוקי".