מעיין ליפתא. צילום: Ori, Wikipedia

מאבק חדש בין החילונים לחרדים: לאחר מספר אירועים שהגיעו לידי מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" לפיהם צעירים וצעירות נאלצו לפנות את המעיינות בירושלים בשל חבורת חרדים שאיימה עליהם כי יורידו את בגדיהם ודרשה שתאפשר להם לטבול במים לקראת כניסת השבת, כעת הם יוצאים למאבק.

בסוף השבוע האחרון עלה לרשת פוסט של צעירה המספרת כיצד התעמרו בה ובחברתה צעירים חרדים שהגיעו לטבול במעיין בליפתא. לדבריה היא הגיעה לשם בערב שישי וזמן קצר לאחר מכן הגיעה חבורת צעירים חרדים שדרשה כי תצא מהמים ותאפשר להם לטבול לקראת כניסת השבת. כשסירבה, כך נכתב בפוסט, צעק אחד הצעירים לחבריו שיכנסו ערומים וכך היא תצא. 

בחודש שעבר פורסם ב"ידיעות ירושלים" על מקרה דומה שאירע במעיין עין איתמר הסמוך לירושלים, בו נאלצו זוג צעירים לפנות את המעיין כמה שעות לפני כניסת השבת לטובת קבוצת צעירים חרדים שביקשו לטבול. גם אז איימו החרדים בעירום בכדי להשיג את מטרתם.

עדות נוספת שהגיעה לידינו מפי צעירה תושבת העיר שביקשה לפי כשבועיים לרחוץ בליפתא לפני כניסת השבת מגלה דפוס חוזר של איומים והפחדות, גם הפעם תוך שימוש בעירום גברי אפשרי. 

כעת צעירים בירושלים החליטו להפגין למעיין ליפתא ביום שישי הקרוב במחאה על התנהגות הצעירים החרדים כלפי הנשים המגיעות לטבול במעיין.  האירוע, שזכה לשם "שומרות על מעיין ליפתא חופשי ופלורליסטי, הצליח לעורר עניין רב ברשת ונכון לעכשיו ישנה כוונה לקיים אותו מידי שבוע.

"מיום שישי הקרוב ובכל שישי, נגיע נשים וגברים, בלי קשר לאמונה הדתית אך עם אמונה אמיתית שירושלים ואוצרותיה שייכים לכלל הציבורים בה, גם לנשים, וגם אם הן עם בגד ים", נכתב בעמוד הפייסבוק שנפתח לקראת האירוע, "אנחנו מזמינות אתכן ואתכם להגיע למעיין בשישי בצהריים, להתרחץ בו, ולהגיד ברגליים שלא ניתן לאף גורם קיצוני להדיר נשים מהמרחב הציבורי".

"המציאות שבה נשים מודרות, לפעמים באלימות, מהרחב הציבורי הפכה להיות כמעט נורמה באזורים מסוימים", אמרה יוזמת האירוע, אליאנה ברבל בשיחה עם חדשות מיינט. "כששמעתי את המקרה שפורסם השבוע על מעיין ליפתא, הבנתי שהציבור החופשי בירושלים חייב להתאחד בשביל לשמור על הערכים הפלורליסטיים שלנו. אנחנו לא באים ובאות כדי להלחם ולא כדי לעורר פרובוקציות, אלא כדי להבהיר שהמרחב הציבורי הוא גם שלנו הנשים, גם כשאנחנו במעיין ציבורי עם בגד ים. כבוד צריך להיות הדדי, ואין שום כבוד בניסיון לגרש נשים ממעיין ציבורי".

חבר מועצת העיר, איתי גוטלר ('ירושלמים') שפנה במכתב למנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין בבקשה לטפל בהטרדות הרוחצות בליפתא מסר: "אני רואה בחומרה רבה את האפליה שמשיתים על מי שרוצה לממש את הזכות המלאה לרחוץ במעיין. אני קורא להבהרה מיידית של הנושא והצבת שילוט מתאים במקום שמבהיר שלכל אחד ואחת זכות לרחוץ איך שרוצה".