שוטרים מרססים נער בגז מדמיע. צילום: לירן תמרי

סרטון מההפגנה שנערכה אמש (ב') בכיכר הדוידקה חושף התנהלות משטרתית בעייתית הנוגדת לכאורה את פקודות המשטרה ובה שוטרים עושים שימוש בגז מדמיע לעבר אחד מעוברי האורח.

במהלך הפגנת חרדים שהתקיימה אתמול התגרה צעיר בפרשים שעסקו בפיזור ההמון החרדי שהפר את הסדר. הצוות סימן לשוטרים שהיו במקום לבוא עימו במגע.

תחילת הסרטון מציג את תחילת המגע בין הצעיר לבין השוטרים כאשר הוא נתפס ואחד מהם חוזר ואומר ״מה אתה עושה?". השוטרים מובילים את הצעיר למורד הרחוב כאשר לפתע אחד השוטרים שלף גז מדמיע וריסס אותו תוך שהוא אוחז בשערותיו.

לבסוף הצעיר נאזק כשהוא שוכב מרותק על הרצפה ואומר לשוטרים: "יש לי תעודת זהות בכיס. הייתי חייל בודד". ההמון בתגובה צעק ברקע: "אתם משטרה אלימה" ו-"הכל מצולם" .

צילום: לירן תמרי

פקודות המשטרה קובעות באופן נחרץ כי טרם השימוש בגז על ידי אנשי חוק יזהיר השוטר את החשוד כי אם לא יציית להוראותיו ולא יפסיק את התנהגותו האלימה באופן מיידי יופעל נגדו התרסיס.

המשטרה: "מדובר בסרטון המציג את השתלשלות המקרה באופן חלקי ביותר וחוטא לאמת. החשוד הנראה בסרטון לקח חלק פעיל בהפרת סדר, במהלכה הפריע לעבודת פרשי המשטרה ואף תקף את סוסי המשטרה. שוטרים שהיו במקום הודיעו לחשוד על מעצרו בשל תקיפת שוטרים והפרת הסדר הציבורי ולאחר שהתנגד באופן פיזי למעצר תוך שמתעמת עם השוטרים, נאלצו להשתמש באמצעים העומדים לרשותם כחוק על מנת להשתלט עליו ולעצרו.

"משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות, ללא פשרות וביד קשה נגד כל אדם המרשה לעצמו להפריע, לתקוף ולפגוע בשוטרים המבצעים עבודתם נאמנה לשמירה על הסדר הציבורי וחיי השגרה של האזרחים".