איך אמורים לעבור כאן? צילום: אור ירוק

ירושלים - לא עיר ידידותית להולכי רגל: בדיקה שערכה עמותת ׳אור ירוק׳ מעלה נתונים מדאיגים. ב- 73% מן המדידות נמצאו מדרכות שאינן עומדות בתקן. בתוך כך, תועדו חסמים רבים שנמצאו על המדרכות: מכוניות חונות, עמודי תאורה, מיחזוריות, פחי זבל, עמודי חשמל, פסולת ותמרורים.

הבדיקה, נעשתה בקרוב ל-400 רחובות שנמצאים ב-140 רשויות שונות, במטרה להתריע בפני הרשויות המקומיות על מקומות בהם קיימים ליקויים וסכנה להולכי הרגל. על פי תקן התכנון של משרד הבינוי והשיכון ומשרד התחבורה, על המדרכה להיות ברוחב 130 ס"מ לפחות.

צילום: אור ירוק

סיבה לאופטימיות במרכז העיר?

המדרכות במרכז העיר כבר שנים מופקרות מהולכי הרגל, הודות למכוניות שחונות עליהן. את התופעה ניתן לראות בעיקר ברחוב קינג ג׳ורג׳, שהמדרכות בו הופכות מדי יום לחניון מאולתר עבור עשרות רכבים.

בתוך כך, בשבועות האחרונים נראה כי העירייה עושה מאמצים לפעול נגד התופעה. כך למשל, לפני שבועיים היא הציבה עמודים נמוכים בקטע מרכזי של הרחוב המדובר, שמונע מהרכבים לעלות על המדרכה. למרות זאת, כאמור, הדרך עדיין ארוכה.

רחוב המלך ג׳ורג׳ לפני ואחרי השינוי. צילום: רועי אלמן

מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה ציין כי "המדרכות נועדו להיות המקום המוגן של הולכי הרגל בו הם יכולים לצעוד תוך תחושת בטיחות מפני סכנות הכביש. המצב בו המדרכות עמוסות חסמים מייצר סיכון חמור למשתמשי הדרך ולא ייתכן שהולכי הרגל, בהם קשישים, ילדים ובעלי מוגבלויות נאלצים לרדת אל הכביש. ראשי הערים והרשויות המקומיות חייבים לוודא כי המדרכות ממשיכות להיות אזור בטוח להולכי הרגל ולוודא כי הן רחבות מספיק וחפות ממכשולים. הקפדה על תקינות המדרכות יכולה להציל חיים ויש לטפל במפגעים לפני שהולך הרגל הבא יפגע".