גלריית ברבור. צילום: לירן תמרי

כישלון מהדהד לעירייה: בית המשפט השלום דחה אמש (ה') את הבקשה למתן צו מניעה שהגישה העירייה נגד גלריית ברבור כדי לבטל את השקת ספר "נכבה בעברית יומן מסע" שמתוכנן להתקיים ביום שני הקרוב בגלריה.

בבקשה שהוגשה על ידי מיופה כוחה של עיריית ירושלים, עו"ד יקר נטען: "האירוע בעל מאפיינים פוליטיים מובהקים שחל איסור חמור לקיימו בנכס שבבעלות העירייה. גלריית ברבור מגבירה את השימושים האסורים, המפרים והמתריסים הפוגעים בערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הכל תוך שימוש אסור במבנה ציבורי עירוני בו אחוזת המשיבה".  יואר כי הבקשה שהוגשה בתחילת השבוע מתנהלת במסגרת הליך פינוי רחב יותר, אותו מנהלת העירייה נגד הגלריה.

בהחלטה אמש החליטה השופטת אייכנשטיין: "אני דוחה את הבקשה לסעד זמני, ככל שהמבקשת סבורה שמדובר בשימושים בלתי חוקיים באופן שהמשטרה צריכה לאסרם, זכותה של העירייה להגיש תלונה למשטרה".

מנכ"ל בצלמו שי גליק: "אני מביע צער על החלטת בית המשפט. האחרון בחר להצטרף לארגוני החרם והשנאה נגד ישראל בכך שאיפשר להם מימון ציבורי. נרטיב הנכבה כבר נקבע שהוא חותר תחת קיומה של מדינת ישראל. צר לי שבית המשפט בחר להתעלם מהפסיקה במחוזי ולתמוך בחרם. נמשיך להאבק לסגור את הגלרייה ולמנוע כל מימון ממשלתי בהתאם לפסיקה".

לפני כשבועיים שלחה שרת התרבות והספורט, מירי רגב מכתב ליועמ"ש לממשלה ובו היא מבקשת לקיים דיון מיידי כדי לקדם חקיקה אפקטיבית שתעצור תמיכה בגלריית ברבור. "בשנתיים האחרונות הגלרייה מנצלת פעם אחר פעם את הלאקונה המשפטית ואת ידנו הכבולות משפטית", לשון המכתב. 

כזכור, זוהי הפעם השנייה תוך חודשיים שבית המשפט דוחה את עתירת העירייה בנוגע לקיום אירועים בגלריית ברבור. בחודש אפריל דחה בית המשפט את עתירת העירייה בעקבות אירוע שיח על טקס יום הזיכרון לישראלים ולפלסטינים שעורר סערה. 

מהעירייה נמסר: "בכוונתנו לערער באופן מידי על החלטת בית משפט השלום לבית המשפט המחוזי. העירייה לא יכולה להסכים כי עמותה אשר נמצאת כפולשת בנכס עירוני השייך לציבור תעשה בו שימוש לצרכים פוליטיים. ובוודאי שלא תוכל העירייה להסכים כי בנכסים השייכים לציבור יוקיעו את ערכי המדינה ויקדמו דעות השוללות את קיומה של מדינה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ויפגעו בצה"ל ובמוסדות המדינה.

"מה שהתחיל בפגיעה של העמותה בקדושת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ממשיך באירוע המעלה על נס את יום הנכבה בהשקת ספר אנטי דמוקרטי נגד מדינת ישראל. לכן עיריית ירושלים חלוקה על קביעתו של בית המשפט שלא לתת צו מניעה שיאסור את הפעילות המסיתה והמסכסת וזאת רק מטעמים פרוצדורליים".