ראשי הכנסייה היוונית. צילום: אוהד צויגנברג

האם כנסיית הקבר תיסגר בפעם השנייה השנה? ראשי הכנסיות בעיר שלחו היום (ג') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם דורשים ממנו לעמוד בהתחייבויותיו ולמנוע את התוכנית להפקיע קרקעות מהכנסיות לטובת המדינה.

לטענתם, גורמים פוליטיים בממשלה ובראשם חברת הכנסת רחל עזריה שיזמה את הצעת החוק 'קרקעות כנסייה, התשע״ז–2017', מנסים לקדם בסתר את הצעת החוק בצורה חד צדדית במטרה להפר את הסטטוס קוו שהיה קיים עד כה בעניין.

עוד טוענים במכתבם כי הוועדה המיוחדת שהורה ראש הממשלה להקים בנושא לא התכנסה מזה שלושה חודשים והנושא נותר ללא כל טיפול. "אנו רואים בהתנהלות של מקדמי ההצעה בממשלת ישראל הפרה בוטה של התחייבויותיך לנו וחתירה תחתיה. כמו כן, פגיעה בזכות היסוד לחופש הפולחן תוך רמיסת זכויות בסיסיות של המיעוט הנוצרי במדינה, והפרה בוטה של מרקם היחסים העדין הנהוג בין ממשלת ישראל למיעוט הנוצרי מזה עשרות שנים", כתבו במכתבם.

לסיום הם מאיימים: "אנו ראשי הכנסיות, קוראים לך מכבודנו ראש הממשלה, לפעול במהירות ובנחישות לבלימת הצעת החוק אשר קידומה החד צדדי יאלץ את הכנסיות לתגובות הדדיות".

המכתב ששלחו לראש הממשלה

על פי הצעת החוק של עזריה, המדינה תוכל לבטל, גם בדיעבד, מכירת אדמות שמאות משפחות מתגוררות עליהן. עוד מוצע כי הגורמים האחרים יהיו זכאים לפיצוי בשל העברת זכויותיהם במקרקעין לטובת המדינה. גורמים אלו יהיו רשאים להשיג על גובה הפיצוי המוסכם אך לא על העברת הזכויות עצמה.

בחודש פברואר האחרון, סגרו ראשי הכנסיות בירושלים את כנסיית הקבר בפני מבקרים ליום אחד כאות מחאה על הצעת החוק הזו ועל הדרישה שיצאה מטעם העירייה להטיל מס ארנונה על נכסי הכנסייה. סגירת הכנסייה עוררה הד ציבורי עולמי ובעקבות זאת הורה אז ראש הממשלה להקפיא את הצעת החוק עד שתתברר הסוגיה הזו ביחד עם ראשי הכנסייה.