צילום: אדווה חולי

הדרת נשים באוטובוס אגד בירושלים? לאחרונה הדביקו אלמונים כרזות בתוך קווי אגד הקובעות כי נשים אינן יכולות לשבת בכל מקום ברחבי האוטובוס. "כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר, למעט נשים שהתורה מזכה אותן בזהירות יתירה של מצוות הצניעו שעליהן לשבת פנימה ", נכתב בכרזה.

עוד נכתב בכרזה: "הטרדה נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית וסילוק השמירה העליונה". בצד שמאל של המדבקה צויין לוגו של חברת אגד.

ליאת לדרמן, נוסעת בקו 25 היוצא משכונת נווה יעקב שהבחינה במדבקהאמרה בשיחה עם חדשות מיינט : "מצער שעדיין יש כאלו שחושבים להדיר נשים בקווי התחבורה הציבורית".

דובר אגד, רון רטנר: "מדובר בנושא מוכר שטופל בעבר ולצערנו מתעורר שוב מעת לעת. לצערנו, ככל הנראה גורמים קיצוניים במגזר החרדי עומדים מאחורי המדבקות הפיראטיות הללו. ההנחיה באגד לגורמי התפעול להסיר מיידית כל מדבקה כזו, בכל מקום שהם נתקלים בה".

הכרזות שנתלו באוטובוסים. צילום: פרטי

חה"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה מסרה: "מדבקות אלו מקומן בזמנים חשוכים שחשבנו שעברו. גילויי הדרת הנשים שרק הולכים ומתרבים בתקופה האחרונה אינם נובעים מחלל ריק, ואינם נחלתם של קבוצות שוליים בלבד. מי שחושב שמקומן של הנשים באחורי אוטובוס, ניזון מהמדיניות שמובילים שרים ומנהיגים בממשלה המקלים עם התופעה".

חברת הכנסת  מסבירה כי בשבוע הבא יתקיים דיון חשוב בנושא הדרת הנשים מהמרחב הציבורי שיתייחס לכל "התופעות המסוכנות של הדרת הנשים".

לפני 7 שנים נדרש בית המשפט העליון, בשבטו כבג"ץ ,לדון בחוקיות הפעלת "קווי מהדרין" בהם נהגו חברות התחבורה הציבורית במדיניות של הפרדת נשים מגברים. בנוסף, נשים שעלו לקווי ״מהדרין״ נדרשו להתלבש באופן צנוע.

בהחלטתו קבע בית המשפט העליון כי הפרדה בניגוד לרצונן של נשים, לעיתים תוך אלימות מילולית ופיזית מהווה פגיעה קשה בשיווין ובכבוד, כפועל יוצא הנחה בית המשפט את מפעילות.