דרעי וברקת. צילום: עמית שאבי

ברקת פותח חזית נוספת -  הפעם משרד הפנים: ראש העירייה, ניר ברקת תקף הבוקר (ד') בחריפות את משרד הפנים בטקס הריסת הבניין הראשון של פינוי בינוי בירושלים. "משרד הפנים מהווה חסם מיותר, לא צודק ולא נכון לפרויקטים הללו. כבר שנים שהמשרד ממסמס את אישור הרפורמה שלנו לפטור מהיטלי השבחה", אמר.

עוד הוסיף: "התאחדות הקבלנים ואנו בעירייה לא נעבור לסדר היום עד להסרת החסמים של משרד הפנים. אם יש צורך נצטרף לעתירה נגד משרד הפנים למען היזמים, כי אין דבר חשוב יותר לירושלים מהמשך תנופת ההתחדשות העירונית". 

יו"ר ארגון הקבלנים בירושלים, בועז ישראל חשף באירוע: "התנהלות משרד הפנים מסכנת את תהליכי הפינוי בינוי בירושלים ואנחנו מתכוונים לעתור נגדם".

מדובר בהחלטה שנתקבלה בעבר בעירייה לפיו היזמים והקבלנים בהתחדשות עירונית, בפינוי-בינוי ובתוכניות במסגרת תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה יקבלו פטור מהטיל השבחה למשך כשבע שנים. הפטור נועד בכדי להוות זרז והענקת תמריץ ליצירת כדאיות כלכלית שכן במקרים רבים מזמים שונים נמצאים בספק לגבי הכדאיות וההתכנות שלהם בפועל.

יש לציין שבתוכנית של מתחם המקשר בו נערך היום אירוע הריסת הבניין הראשון בעיר לפינוי בינוי נקבע כי ידרשו לשלם היטל השבחה בסדר גודל של כ-20 מיליון שקל. כל זאת בניגוד לעמדת העירייה ולנוכח סירוב משרד הפנים לאשר את הענקת הפטור המבוקש.

ברקת ביקש באירוע משר השיכון את התערבותו בנושא בסיוע לעירייה וליזמים בהשגת האישור המיוחל לפטור.

משרד הפנים: "בלא להידרש למקרה ירושלים, יובהר כי משרד הפנים בדק ובודק בקפידה את הבקשות למתן פטור מהיטלי השבחה, וזאת כנדרש וכמתחייב, מתוך כוונה להבטיח שמירה על כספי הציבור ומניעת מתן פטור מהיטל השבחה במקרים ללא הצדקה".