השר ישראל כץ. צילום: אלכס קולומויסקי

במקום פיצוי לסוחרים – תמריץ לקבלנים זריזים: שר התחבורה, ישראל כץ, התייחס השבוע לשאילתא במליאת הכנסת של ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אשר יתמודד בבחירות הקרובות לראשות עיריית ירושלים.

כץ הכריז כי "משרד התחבורה יקצה 250 מיליון שקל לזירוז פרויקט הקו הכחול של הרכבת הקלה בעמק רפאים. הסוחרים לא יקבלו דבר, מעולם לא הובטח להם פיצוי." השר הוסיף כי המשרד תומך בהחלטת ועדת התכנון המחוזית והסביר: "נציע את הכסף כתמריץ לקבלנים שיסיימו את העבודה בשנתיים ולא בארבע שנים ויעבדו בלילה וביום".

באותה הזדמנות ניסה כץ להסביר את החלטתו לתמוך בהחלטת הועדה המחוזית להעביר את הרכבת הקלה בעמק רפאים. "חלק מהשיקול שלי היה העובדה כי אין כמעט פארקים בירושלים. פארק המסילה הוא מוצר נדיר המשמש מטיילים רבים", כדבריו.

עמק רפאים. צילום: חיים צח

דרך נוספת בה תנסה המדינה להקל על סוחרי עמק רפאים לאחר שאופציית הפיצוי הכספי לסוחרים ירדה מהפרק, היא בהשכרת דוכנים במתחם התחנה הסמוך לרחוב. "חשבנו גם לאפשר לבעלי העסקים לשכור דוכנים במתחם התחנה כדי להקל על הנגישות ועל מנת לאפשר פעילות עסקית תקינה ככל האפשר לאורך תקופת הביצוע", אמר השר.

מקבוצת הפעילים 'רכבת בעמק' התומכים במעבר הרכבת בעמק רפאים נמסר: "לאורך כל המאבק חזרנו והדגשנו באופן עקבי שאנו תומכים במתן פיצוי והקלות לסוחרים שעלולים להיפגע מהעבודות, וקוראים לביצוע זריז ומתואם של הפרויקט כדי להקל עליהם. המסר הזה חזר באתר שלנו, בעמוד הפייסבוק ובנייר העמדה שהוגש לוועדה המחוזית. 

"גם בפגישתנו עם השר כ"ץ ביום 11.6.18 הדגשנו בפני השר את חשיבות העניין, והצגנו בפניו שורה של פתרונות אפשריים לזירוז העבודות ולהקלה ותמיכה בסוחרים, על בסיס ניסיון שהצטבר בעולם.

להבנתנו, פיצוי כספי ישיר לסוחרי רחוב מסוים אינו אפשרי עקב מגבלות משפטיות, אך אנחנו מברכים על ההחלטה להקצות סכום נכבד לטובת זירוז הקמת הפרויקט, שיקל על הסוחרים והתושבים, וקוראים להוסיף לסל ההקלות פתרונות נוספים כגון הקלות בארנונה וברישיונות עסק, העדפת העסקים באירועים עירוניים, ועוד. הסוחרים הם שכנים שלנו וחברים באותה קהילה - אנחנו רוצים בהצלחתם, ונרתום את הכוח הקהילתי והציבורי שצברנו על מנת לעודד אנשים לקנות ברחוב בזמן העבודות".