הסרת הלוט בשער שכם. צילום: דוברות המשטרה

שנה לאחר שנפלה בעת מילוי תפקידה, לוחמת משמר הגבול רס"ר הדס מלכא, נחשף אתמול (ד') לוח זיכרון בשער שכם שבירושלים.

רס"ר הדס מלכא ז"ל נפלה בתאריך 19.05.17, יום שישי בפיגוע קשה בשער שכם. פיגוע משולב בו ניסו שלושה מחבלים שהיו חמושים ברובים וסכינים לפגוע בלוחמי מג"ב שהוצבו בסמוך למערת צדקיהו. הלוחמים במקום הצליחו לנטרל שניים מהם כאשר השלישי הצליח להימלט, להיטמע באוכלוסייה האזרחית שהייתה במקום ולדקור את הדס מלכא ז"ל ולהביא למותה. המחבל השלישי נוטרל אף הוא באירוע.

הדס מלכא ז"ל

"אם אנו לא נגן על ירושלים לא תהיה לנו מדינה, כך הדס אמרה לנו בערב שבת בשולחן השבת. 'אבא אתה לא מבין אנחנו בגופנו מגנים על ירושלים' הוסיפה ואמרה. הדס כידוע לכם שירתה שירות משמעותי כלוחמת ומפקדת במג"ב. שנה עברה מאז שאיבדנו את בתנו ואנחנו חיים עם הכאב והחוסר של השלם", אמר דוד מלכא, אביה של הדס ז"ל.

טקס הסרת הלוט מלוח הזיכרון נערך במעמד ראש העירייה, ניר ברקת, מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי, מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, מפקד מג"ב דרום, נצ"מ עימאד חסן, שוטרי מחוז ירושלים, לוחמי מג"ב ומשפחת מלכא. עם הסרת הלוט מלוח הזיכרון הדליקו המשתתפים נרות לזכרה של הדס מלכא ז"ל.

צילום: דוברות המשטרה

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי אמר: "הדס סימלה את ערכי החיל והמדינה, אהבת הארץ, הרעות והנתינה. אני מודה לראש העירייה על הנצחתה של הדס בשער שכם. אנו עושים הכל בכדי לשמור על הלוחמים והלוחמות המוצבים כיום בחזית העשייה הביטחונית של מדינת ישראל, העורף הפך לחזית ולשם הגנת העורף נדרשים לוחמינו היום יותר מתמיד להיות ערוכים ומוכנים לכל תרחיש".

ברקת: "ירושלים היא עיר מצליחה ומתפתחת ובזכות מי? בזכות אומץ הלב של משטרת ירושלים ומג"ב ובזכות דורות של צעירים שלוקחים אחריות ובאים לשרת את המדינה.  אני רוצה לומר תודה ולתת חיבוק לכל הלוחמות והלוחמים. לצערנו אנו משלמים גם מחיר למען ביטחונה של העיר, אתם משפחת מלכא שילמתם מחיר כבד, איבדתם את היקר לכם מכל. בזכות אומץ הלב של הדס אנו בונים את ירושלים. אנחנו בירושלים לא נשכח את הדס ולוח הזיכרון שאנו מציבים פה בשער שכם זו עדות לכך שלעולם לא נשכח".

בהכנת הכתבה השתתף לירן תמרי