הילה בצלאלי ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

הפרליקטות טענה לעונשי מאסר -בית המשפט החליט אחרת: שש שנים לאחר מותה של הילה בצלאלי ז"ל, בית המשפט השלום בעיר גזר הבוקר (ג') את דינם של מהנדס המבנים בהר הרצל, אורן ורשבסקי ויועץ הבטיחות, יצחק צוקר.

יועץ הבטיחות יצחק צוקר נשלח לארבעה חודשי עבודות שירות, והמהנדס אורן ורשבסקי ירצה בשל מצבו הנפשי 400 שעות לתועלת הציבור.

יועץ הבטיחות צוקר והמהנדס ורשבסקי. צילום: אוהד צויגנברג

אמה של הילה בצלאלי ז"ל, סיגלית בתגובה: "אין שום ספק שהאנשים האלה רשלנים. בואו קחו אחריות, תגידו טעינו. לא אנושי ולא נורמלי. אני מצטערת להגיד כשלתי הילה ניסיתי הכל ניסינו (בבכי). שברו לי את הלב. ריסקו אותי".

השניים הורשעו בגרימת מותה של הילה בצלאלי ז"לשנהרגה מקריסת גשר תאורה במהלך ההכנות לטקס הדלקת משואות יום העצמאות ב-2012.

עו״ד דניאל מור ועו״ד טל מושקוביץ, פרקליטות מחוז ירושלים: "מהנדס המבנים הורשע בכך שלא תכנן את המבנה לאורך כל שלבי האירוע ולא נקט בשום פעולה כדי להתריע ולעצור את ההליך. בנוסף לכך, תוך הימצאות בניגוד עניינים, היה אמור לשמש כפונקציית בקרה ופיקוח - וגם בכך הוא כשל.

"יועץ הבטיחות שנשכר על ידי משרד ההסברה, חובתו הייתה לשכור מטעמו מהנדס, איש מקצוע שישמש בכל תהליכי הפיקוח והבקרה, אולם הוא שכר את שירותיו של ורשבסקי תוך ידיעה שהוא מצוי בניגוד עניינים.  בכך למעשה כשלו שניהם והתנהלותם הרשלנית הביאה בסופו של דבר לתוצאות הקשות".

פרקליטות טענה לעונשי מאסר בפועל ש"הולמים את עוצמת הרשלנות ואת התוצאות הקשות של האירוע. בית המשפט הטיל על ורשבסקי שירות לתועלת הציבור ועל צוקר מאסר שירוצה בעבודות שירות וכן פיצויים למשפחות. נלמד את גזר הדין ונשקול צעדינו. אנו מחזקים את ידי משפחתה של הילה בצלאל ז"ל, ואת ידי החיילים שנפצעו באירוע, ומקווים שהמקרה הנוכחי יהווה תמרור אזהרה לכל העוסקים במלאכת הקמת המבנים ובבטיחות לגבי האחריות המוטלת על כתפיהם״.

כזכור, בערב יום השואה 2012, במהלך החזרות לטקס הדלקת המשואות, קרסו לפתע עמודי התאורה על החיילים שהתאמנו לקראת הטקס. אחד מהעמודים פגע בהילה בצלאלי ז״ל דגלנית בחיל הרפואה, והיא נהרגה במקום. שבעה חיילים נוספים נפצעו באירוע.

מדובר בנאשמים בתיק שלא חתמו על הסדר טיעון עם הפרקליטותלפני כשנה וחצי גזר בית הדין על טאימורז ליאונידזהמנהל תפעול בחברת "עיצוב במה", שבעה חודשי מאסר בפועל ופיצוי למשפחתה של בצלאלי ולנפגעים הנוספים באירועבסכום של 9 אלף שקליםאלעד לביאסמנכ"ל התפעול בחברהנידון לשישה חודשי מאסר בפועל ולתשלום פיצוי בסכום של 9,000 שקליםמנכ"ל החברהדורון לביאזוכה

בנוסף, הורשעה החברה שהפיקה את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל בגין גרם מוות ברשלנות וחבלה ברשלנותוהוטל עליה לשלם פיצויים בסכום של 120 אלף שקלים