הבניין ברחוב זנגוויל. 'טלאי על טלאי'. צילום: פרטי

המגדל המסוכן של קרית יובל. בימים האחרונים הוגשו עדויות בתביעה שמתנהלת בבית משפט השלום בתל אביב נגד חברת 'אלעד ישראל למגורים בע"מ' מקבוצת יצחק תשובה. על פי העדויות, שנתנו בין השאר מומחים בכירים בתחום הבנייה, עולה לכאורה שקיימת סכנה ברורה ומיידית לחיי אדם. לטענתם, אבני חיפוי בבניין רב־הקומות ברחוב זנגביל 1 עלולות ליפול בכל רגע מהקירות ולגרום לפגיעות בנפש.

הפרשה החלה לפני כשנה, כשבני זוג שרכשו דירה בפרויקט הגישו כתב תביעה בסכום של כמיליון שקל נגד חברת הבנייה שנמצאת בשליטת המיליארדר יצחק תשובה. הרוכשים טענו כי נאלצו לתבוע לאחר שבמשך שלוש שנים בדקו כמה וכמה מומחים את דירתם ומצאו שקירותיה ספוגים מים והיא אינה ראויה למגורים. בנוסף נטען כי גודל החדרים וגובה התקרה בה חורגים בעשרות סנטימטרים מתוכניות הבנייה ומהתקנים הקבועים בחוק.

התובעים, המיוצגים על ידי עורכי הדין ורד כהן ורענן בר־און, ציינו בין השאר כי בדירה נמצאה רטיבות חמורה שמקורה באיטום לקוי של קירות החוץ. על פי חוות דעת מומחה, שצורפה לתביעה, עולה כי קירות האבן החיצוניים של הבניין נבנו ללא הקפדה על טכניקות האיטום הנדרשות.

בכתב התביעה נטען עוד שבעיות האיטום והבידוד בדירה הופכות את המגורים בה לחוויה בלתי נסבלת שפוגעת בצורה קשה בבריאות ובאיכות החיים של התובעים. עוד נטען שם כי אבני החיפוי של הבניין מתרופפות ויש חשש שהן יתנתקו וינשרו לרחוב בצורה שיוצרת סכנה ממשית לחיי אדם.

במסגרת תביעתם התובעים דורשים פיצוי על ליקויי בנייה, ירידת ערך, איחור במסירה, דיור חלופי לתקופת התיקונים, עוגמת נפש ועוד. בנוסף התובעים מבקשים מבית המשפט לחייב את החברה לתקן את הליקויים והפגמים ברכוש המשותף.

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר־און. צילום: פרטי

בסוף החודש שעבר נטען בבית המשפט, על סמך עדויות של מומחים, כי אבני החיפוי הותקנו במגדל, שבו 18 קומות, באופן לקוי ביותר. לטענת המומחים, איכות האבנים שעל הקירות ירודה והן אינן מונעות חדירת מים אל הדירות שבמגדל. וחמור מכך, האבנים אינן מעוגנות לקירות החיצוניים של המגדל בצורה הנדרשת בחוק והן עלולות ליפול ולגרום לפגיעה בנפש. "קיים חשש ממשי ומוחשי להתנתקות אבנים ונשירתן, תוך יצירת מפגעי בטיחות", קבע בחוות דעתו יועץ הבטיחות אבי גנח, מנכ"ל חברת 'אחוזת בית הנדסה ובינוי', שהיה המומחה העיקרי מטעם התביעה.

על פי העדויות שהוגשו, חברת אלעד ישראל למגורים בע"מ ניסתה לתקן את הליקויים 'טלאי על טלאי', למשל באמצעות ברגים מאולתרים, ועשתה זאת באופן רשלני בניסיון לחסוך מעצמה תיקון ראוי של הפגמים. לבית המשפט הוגשו ממצאי מעבדה מטעם גנח, שמצביעים על כך שהביצוע אינו תואם את דרישות התקן וקיימת "סכנה ברורה, מיידית ומוחשית" כתוצאה מאי־ביצוע החיפוי כנדרש.

לנוכח הדברים האלה, לדעת המומחים צריך לפרק את כל האבנים המחפות את המגדל, לאטום מחדש את קירות החוץ שלו ולהתקין אבני חיפוי אחרות.

חברת אלעד ישראל למגורים: "מדובר בטענות סרק, שנדחו על ידי הקבלן המבצע של הפרויקט, חברת שייקה אלה בע"מ, ומועלות במסגרת הליך משפטי שכל מטרתו לנסות להוציא כספים שלא כדין. הדירות נמסרו לפני למעלה מארבע שנים, לשביעות רצון הדיירים, בהתאם לכל האישורים הנדרשים. טענות התובעים הן חסרות שחר ואנו סמוכים ובטוחים שגם בית המשפט ישתכנע בכך לאחר שיוצגו בפניו העובדות".

העירייה: "לפרויקט נמסר אישור אכלוס לפני כמה שנים אחרי שהוגשו בו כל המסמכיםהנדרשים, לרבות תצהירי מהנדס ובדיקות מעבדה. עם זאת, מפקחי המחלקה למבנים מסוכנים ביקרו במקום ביום שלישי, בדקו את הבנייה מבחינה ויזואלית ולא מצאו שום עדות לסכנת חיים מיידית".