קניון מלחה. צילום: אדווה חולי

ההחלטה שהפתיעה את המשטרה: בית משפט השלום עשוי לבטל בקרוב כתב אישום נגד צעיר ירושלמי שנתפס עם חשיש בחדר שירות בקניון מלחה. הסיבה לביטול: הראיה הושגה בצורה לא חוקית, אחרי שהשוטר פרץ לחדר

תחילת הפרשה לפני כשנה, אז נעצר הצעיר בתוך חדר שירות בקניון מלחה. לאחר עריכת חיפוש על גופו ולאחר הפשטתו נמצא אצלו חשיש במשקל של 0.68 גרם. על פי טענת השוטר שנכנס לחדר השירות, הוא החליט לפתוח את דלת החדר ולהיכנס מאחר ששמע רעש של מים מבעבעים וחשד כי מדובר ב'באנג' לשימוש בסמים.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אלי כץ, טען לפסילת הראיה מאחר שהחיפוש היה מנוגד לחוק וללא הסכמת הנאשם, ללא עדים וללא דו"ח חיפוש. בנוסף הוא טען כי לא היה חשד סביר לפתיחת דלת חדר השירות.

שופט בית משפט השלום בעיר, פאול שטרק, קיבל את טענת פסילת הראיה על בסיס עצם הכניסה לחדר. "מעשה פתיחת הדלת הוא מעשה הנוגד את החוק ולכן כל מה שנתפס לאחר מכן מהווה פרי של אותו מעשה מורעל", קבע השופט ותהה מדוע נכנס השוטר לתוך חדר השירות. "מה ההבדל בין רחש מים 'מבעבעים' בקומקום לצורך הכנת קפה או תה לעומת רחש מים מבעבעים בבאנג. אשר לשימוש, יש שימוש לצורך עישון סם או לעישון טבק. סביר להניח כי אילו השוטר הריח ריח של סם היה מזכיר את הנסיבה כנסיבה מכרעת הקובעת כי רחש המים נובע מפעולה לצריכת סם המהווה עבירת פשע".

עו"ד כץ: "אדם הופשט במחסן כדי לערוך חיפוש על גופו והכל ללא כל הצדקה. חבל שצריך את התערבות בית המשפט כדי ללמד את המשטרה שפגיעה בזכויות אדם היא קו אדום שאותו לא חוצים. ראוי שפסק הדין הזה ייתלה על הקיר בכל תחנת משטרה כדי שהחרפה הזו לא תחזור על עצמה".

המשטרה: "שוטר ופקח ששהו במקום שמעו רעש של אדם המשתמש בסמים. לאחר חיפוש שנעשה במקום בו היה הנאשם, נמצאו הסמים, נפתחה חקירה ובסיומה הוגש כתב האישום. התביעה המשטרתית מצאה כי היה יסוד סביר להעמיד את החשוד לדין ולראיה, ואכן נמצאו במקום סמים. התביעה תמשיך לנהל את ההליך המשפטי בנוגע לתיק זה בבית המשפט ולא בכלי התקשורת ובאותה נשימה, משטרת ישראל תמשיך להיאבק בנגע הסמים בכל זמן ובכל מקום".