הוריה של יסמין וינטה ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'

בעקבות אירועי האלימות האחרונים בגני הילדים ומעונות היום ברחבי הארץ ובשל מותה הטרגי של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל, התרבו הקריאות מצד ההורים לפיקוח על המעונות והגנים הפרטיים. סגנית ראש העירייה, חגית משה (הבית היהודי) מקדמת הקמת רפורמה רחבה להידוק הפיקוח על הגורמים המטפלים בפעוטות.

על פי הרפורמה, כצעד ראשון, יש להציב מצלמות בכל מעונות היום המפוקחים על ידי העירייה. המצלמות שיותקנו ישמשו את הגורמים המקצועיים המפקחים על הגנים ויתחברו באמצעות רשת האינטרנט לאגף הפיקוח העירוני.  

מצלמת בטיחות. צילום: אילוסטרציה: Pixabay

לגנים הפרטיים ברחבי העיר, המוערכים בכ-5 אלף במספר, תחלק העירייה מצלמות בחינם - לכל מוסד חינוכי שירצה בכך. מדובר בגני ילדים מגיל חצי שנה עד שלוש.

הצעד השני, גיוס גמלאי מערכת החינוך והכשרתם לפיקוח על גנים פרטיים באמצעות בחינה של שלושה פרמטרים: בטיחות, בריאות ופדגוגיה. הגנים שיסכימו לפיקוח יזכו לתמריצים מהעירייה. בין התמריצים שהוצעו: הכשרת כוח אדם, קורסי עזרה ראשונה, השתלמויות שנתיות לצוותים וסיוע והקלה בבירוקרטיה של הוצאת היתרים וכן ליווי פדגוגי.

לשם קידום המתווה, הוקם צוות מוביל ומקצועי שיבחן את הרעיון ואת הדרכים להקמת המערך. יו"ר הסתדרות המורים בירושלים, מוטי סמט נתן את ברכתו למהלך.

מימין: בר-כהן ומשה. צילום: ראובן קפוצינסקי ויח"צ

בנוסף, גם חברת המועצה עינב בר כהן (התעוררות), הגישה השבוע הצעה לסדר היום שתידון במועצת העיר ובה היא מציעה להגדיל את מספר מעונות היום והמשפחתונים הנמצאים תחת פיקוח העירייה. בר-כהן פירטה בהצעה את הצעדים המעשיים שהעירייה צריכה לנקוט: "העירייה תתמרץ את המסגרות הלא מפוקחות להפוך למסגרות מפוקחות עם תו התקן העירוני ע"י מתן תמריצים. התמריצים יכללו ליווי מקצועי לגננות, השתלמויות מקצועיות, הדרכות והכשרות. העירייה תפרסם את רשימת מעונות היום והמשפחתונים עם תו התקן באתר העירייה".

כמו כן, גם בעיריית חדרה בוחנים הצבת מצלמות בגני הילדים. לעומת זאת, בעירייה הרצליה החליטו להציב מצלמות בכל הגנים ומעונות היום הנמצאים ברשות העירייה. כמוה, גם עיריית ראשון לציון החליטה לנקוט ביוזמה דומה - משנת הלימודים הקרובה יוצבו מצלמות במעונות של החברה העירונית בהם למעלה מאלף גנים בגילאי חצי שנה עד שלוש.