הזבל בכניסה לשוק בעת השביתה בינואר. צילום: לירן תמרי

לאחר שעות של דיונים וניסיונות של העירייה למנוע את השביתה, ועד עובדי העירייה הכריז על שביתה כללית שתחל הערב (ד').

החל מחצות יופסקו בהדרגה שירותים שונים שמספקת העירייה. זאת לנוכח סכסוך העבודה שהוכרז על ידי ועד עובדי העירייה.

כרגע לא מדובר על השבתה מלאה, אך החל ממחר בבוקר יערכו העובדים אספות הסברה ויצרו שיבושים שונים במתן השירותים השותפים. טרם הוחלט, נכון לעכשיו, האם יושבת גם אגף התברואה ולא יאספו אשפה. בכל מקרה הוחלט כי החל ממחר (חמישי) בבוקר לא יינתן מענה לפניות הציבור, לא תתקיים קבלת קהל ולא יינתן מענה לטיפול בתקלות.

השיחות המרתוניות שנערכו ביממה הקרובה הופסקו בין הנהלת העירייה לנציגי ועד העובדים הגיעו למבוי סתום. בעקבות כך מועצת ועד העובדים התכנסה וקיבלה את ההחלטה לצאת להשבתת העירייה.

יו"ר ועד העובדים, אביחי אברהם: "הנהלת העירייה לא ממלאת הסכמים קיבוציים ארציים. העירייה מעסיקה עובדים רבים באמצעות חברות עירוניות כגון אריאל ו'רנה קאסן', ללא הליכי בקרה, ללא מכרזים וללא תיאום עם ועד העובדים. במקביל לתפקידים הבכירים החברות העירונית מעסיקות גם עשרות עובדים זוטרים ללא זכויות ובתנאים מחפירים כעובדי קבלן. היא פוגעת בהתאגדות העובדים והעסקה כזו היא ממש פשע חברתי. לצערי למרות שעובדי העירייה היו בחזית המאבק מול משרד האוצר בחודש ינואר האחרון להגדלת התקציב של העיר בסופו של יום עובדים אלה משלמים את המחיר והם הנפגעים. לא יתכן שהעירייה תקצה מליוני שקלים בשנה להעסקת משרדי עורכי דין חיצוניים בשעה שבמחלקה המשפטית של העירייה מועסקים עשרות עורכי דין, שמורים לספק את כל השירותים המשפטיים להתנהלות העירייה".

יו"ר ועד העובדים, אביחי אברהם. צילום: שלומי כהן

בתוך כך, הוועד שלח היום בצהריים (ד') נהלי עבודה לעובדים: "כולם מגיעים מחר לעבודה בעירייה, מחתימים כרטיס ולא יוצאים לעבודה. המוקד העירוני עונה לשיחות חירום בלבד.

"עובדי השטח באגף שפ"ע יוצאים לגנים ולכבישים ומפסיקים את עבודת הקבלנים במחלקות השונות (אחזקה, גינון, מאור, בטיחות). מרכז תחזוקה נסגר אין נכנס ואין יוצא (כולל אגף תברואה)".

כיכר ספרא. לא יתקיים מחר קבלת קהל. צילום: רון פלד

מהעירייה נמסר: "אנחנו קוראים לוועד לא לפגוע בתושבים ולא לעשות שימוש לרעה באמצעי השביתה שלא לצורך, תוך פגיעה קשה בשירותים העירוניים. העירייה יזמה פגישות מו"מ עם ארגון העובדים המתקיימות באווירה טובה ובשיתוף פעולה וההודעה על שביתה הפתיעה מאד את העירייה נוכח ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים. דלתה של הנהלת העירייה פתוחה בכל שעה להמשך השיח ולהגעה להבנות. העירייה היא מקום עבודה ובית לאלפי עובדים ואנחנו בטוחים שבהמשך השיח המשותף ושילוב ידיים כפי שעשינו בהצלחה בעבר נוכל להמשיך לשמור על שלמות הבית ועל רווחת העובדים למען ירושלים. העירייה לא ערכה שום שינוי באופן העסקת העובדים ולא קרה דבר לאחרונה שמצדיק צעדים דרסטיים כאלו הפוגעים בתושבים".

בהכנת הכתבה השתתף לירן תמרי