מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

המאבק הפוליטי עובר לזירה המשפטית. חבר מועצת העיר, יוחנן ויצמן עולה למתקפה נגד ראש העירייה ניר ברקת בכל הנוגע להתנהלותו בנושא פתיחת מתחם התחנה בשבת.

ויצמן הגיש היום (ד') עתירה מנהלית נגד העירייה והעומד בראשה, ניר ברקת, משרד הפנים והוועדה המחוזית בבקשה לייתן צו עשה שיורה לעירייה לקיים את החלטות מועצת העיר כפי שנתקבלו בישיבה האחרונה, וצו המורה למשרד הפנים להאריך את התקופה בה וכולו הסיעות החרדיות להגיש ערעור על החלטת הוועדה המחוזית.

לטענתו, ברקת מתנער ומתעלם באופן שיטתי מההחלטות שנתקבלו במועצה ברוב של (16 מול 11), התעלמות שמנוגדות לסדרי המנהל התקין.

יוחנן ויצמן. צילום: רפי קוץ

"ראש העירייה מכשיל כל ניסיון חברי המועצה לפעול כחוק בעניין מתחם התחנה מתוך אג'נדה פוליטית גרידא ולא משיקולים עניניים, מזלזל בהחלטות המועצה, תוך הצהרה ברורה לפרוטוקול כי הוא כי הוא אינו מתכוון לקיים את החלטות המועצה", לשון המכתב.

כאמור, ביום ראשון האחרון, לאחר שמשרד הפנים הוציא לעיריית ירושלים צו מיוחד לכנס ישיבה שלא מן המניין, נתקבלה החלטה לערער לוועדת הארצית על החלטת הוועדת המחוזית, שהורתה להמשיך ולהשאיר את מתחם התחנה פתוח בימי שבת בדיוק כפי שפעל עד כה, ולשכור עורכי דין חיצוניים שייצגו את עיריית ירושלים בערעור על ההחלטה.

״אין מדובר במקרה חד פעמי, התנהלות ראש העיר עוברת כחוט השני בכל החלטות המועצה בעניין מתחם התחנה, תוך זלזול בחוקי העזר, אכיפת עבירות דיני התכנון והבניה, אכיפת עבירות בניה, תוך יצירת אוטונומיה מיוחדת למתחם התחנה בירושלים", לשון המכתב.

בעתירה הוא גם מבקר את התנהלותו של ראש העירייה: "ניתן לתמצת זאת במשפט אחד, ראש העיר שם את כל כובד משקלו בעניין הפרת החוקים ושמירה על האינטרס הציבורי, משיקולים פוליטיים. הא ותו לא".

מלשכתו של ברקת נמסר: "לפני 5 שנים כל מה שהיה כאן זה מבנים נטושים וקוצים יבשים. עבדנו קשה כדי להפריח את השממה, ולהקים את מתחם התחנה, שהפך לאחד המקומות התוססים והיפים בעיר. אי אפשר לדמיין היום את ירושלים בלעדיו.

"לצערי, לקראת עונת הבחירות, מנסים גורמים שונים לאיים על הסטטוס קוו, ובכל מיני תרגילים פוליטיים במועצת העיר מאיימים לסגור את מתחם התחנה בגלל שחלקים בו פועלים בשבת. הסטטוס קוו בעיר מכבד את השבת ואומר שיש מסעדות ומקומות בילוי פתוחים בשבת, ואין מסחר בחלק היהודי של העיר. זו פשרה חברתית שמאפשרת לנו לחיות יחד. מ

"מתחם התחנה מוסיף ערך גדול לירושלים ונותן מענה גם בשבתות לציבורים שונים בעיר - למגזר החילוני, למגזר הלא יהודי ולתיירים רבים. מתחם התחנה יישאר פתוח, בהתאם לחוק ולסטטוס קוו, כי בירושלים יש מקום לכולם וחשוב שכולם ירגישו בה בבית".

יום לאחר שהוגשה העתירה, היא נדחתה על ידי השופט ארנון דראל. "בסד הזמנים שנוצר לא ניתן לקבל את עמדת המשיבים ולהכריע בבקשה. מתן צו עשה זמני אינו מובן מאליו אלא מדובר בסעד חריג שבחריגים, בוודאי בנסיבות המתוארות, שבהם נשען המשיב 1 על חוות דעת משפטית מטעם היועץ המשפטי לעירייה", כתב השופט.

בהכנת הכתבה השתתף שלומי הלר