מצעד הגאווה בירושלים. צילום ארכיון: אלכס קולומויסקי


חודש
הגאווה הירושלמי יוצא לדרך: שבועיים לאחר שהוכרז התאריך שבו יתקיים מצעד הגאווה בירושלים - השיק הבית הפתוח את אירועי הגאווה הירושלמים של קיץ 2018. מדובר בכמות אירועים חסרת תקדים שמגיעים עם שאיפה ברורה של המארגנים לייצר מצעד עם למעלה מ- 25 אלף משתתפים. האירועים יתפרסו בכל רחבי העיר ויכללו בין השאר, מסיבות, פאנלים, ערבי התרמה וגם אירועי ״גאווה בסלון״.

תוכנית חודש הגאווה. צילום: הבית הפתוח

״מצפים למצעד הגדול ביותר אי פעם״

גם השנה השאלה הגדולה שמרחפת מעל למצעד היא האם תשוחזר ההצלחה מהשנתיים האחרונות, בהן שבר המצעד שיא חסר תקדים של 25 אלף משתתפים - מספר שעליו עד לפני כמה שנים היה ניתן רק לחלום בירושלים.

יו״ר הבית הפתוח ערן גלובוס, אמר למיינט ירושלים: ״אנחנו חושבים שהקיפאון בשיוויון בזכויות הקהילה הגאה יוציא את הציבור לרחוב, לדעתי למצעד הגדול ביותר אי פעם בעיר הזאת. אנחנו שנה אחרי מחאת האימוץ, יש בלאגן בפונדקאות וביחס של המדינה ללהט״בים קשישים. הגיע הזמן שכל הציבור יגיע לצעוד במצעד השנה בירושלים. בקהילה מרגישים את זה״.


בתוך כך, גם השנה, עד הרגע האחרון לא ברור מי הם האמנים שיופיעו במצעד ועדיין לא ברור מי ינחה אותו. בשנה שעברה זה היה אמור להיות אמיר פרישר גוטמן ז״ל שטבע למוות שבועיים בלבד לפני האירוע. סוגיית האמנים  בתוך כך בבית הפתוח אמרו כי ״מתקיימים מגעים שכרגע לא ניתנים לפרסום״.

השנה יתקיים המצעד בסימן ״מורשת קהילתית להוקרת ותיקות וותיקי הקהילה״. הוא יציין את הנשים והאנשים שסללו את הדרך עבור שוויון זכויות וחירות לקהילה הגאה בירושלים ובכל רחבי הארץ, וידגיש את חשיבות המשך המאבק הקהילתי על רקע הקיפאון האחרון שחל בהתקדמות זכויות הקהילה הגאה בישראל.

מצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה. (ארכיון). צילום: עמית שאבי
״אל מול האפליה בפונדקאות לזוגות חד מיניים והתבטאויות להט"בפוביות מבית הנבחרים ומקרב מובילי דעת קהל בחברה הישראלית - המצעד יישא על נס את המאבק הגאה ויוקיר את אלה שנשאו בנטל הובלתו בתקופות קשות ומאתגרות אף יותר. הקהילה הגאה תמשיך להיאבק בשם אלה שצלחו כברת דרך מרשימה בקידום הסובלנות והשוויון. בתוך כך, המצעד יציין את זכרה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה בפשע השנאה במצעד הגאווה והסובלנות 2015״, אומרים בבית הפתוח.

המועמד מטעם מרצ למועצת העיר אייל לוריא שנכח באירוע הוסיף: ״שמח לבוא להשקת האירוע הכי מרגש בירושלים. אירוע שזורע אור בכל כך הרבה ארונות ומקרין תקווה לירושלים שמחברת בין קהילות ולא יוצרת עוד חומות והפרדה. אני קורא לכולם וכולן: דתיים וחילונים, נשים וגברים וערבים ויהודים לבוא ולהשתתף בתקווה הזו ולפזר ביחד איתנו סובלנות״.