לוחמות. צילום: shutterstock

בזמן שכנסת ישראל סערה השבוע על רקע העברת חוק הגיוס, נתונים חדשים שנחשפים כאן על גיוס בנות דתיות במדרשיית הרטמן, מלמדים על זרמי עומק שמתבצעים הרחק מעיני הפוליטיקאים. בשנה הקרובה למעלה מ-80 אחוז מהבנות שמסיימות יב' יתגייסו לצה"ל. מדובר בנתון חריג במיוחד, לאור העובדה שאחוז הגיוס של בנות דתיות בבתי ספר אחרים עומד על כ-25 אחוז.

בעוד שכל בת דתיה יכולה לבקש פטור משירות מטעמי דת, בתיכון מספרים שרק 17 אחוז מהבנות ניצלו את האפשרות הזאת, לעומת 72.5 אחוז מהבנות הדתיות בבתי ספר אחרים. "לי זה היה מובן מאליו שאתגייס לצה"ל, במדרשייה דחפו אותנו והכינו אותנו לגיוס לאורך כל השנה" מספרת אוריאן מואיז המתגוררת בשכונת ארנונה ותתגייס השנה למסלול לחימה בהנדסה קרבית, "יש כאלה בסביבה שלנו שחושבים שזה לא מתאים לבנות ויש כאלה שמתנגדים, אבל אני לא נותנת לזה להשפיע עליי".

מפילוח הנתונים של הבנות המתגייסות עולה ש- 8.8 אחוז יתגייסו לתפקיד קרבי, 73.5 אחוז לקורסים, 14.7 אחוז למנהלה וכלל צבאי ו-2.9 אחוז למערך הטכני. "מדובר בבית ספר פמיניסטי ששם דגש על זה שעצם היותנו בנות, לא מהווה מכשול בחיים" מוסיפה אביה, שמשרתת כיום כמש"קית ת"ש בבסיס טירונים "העובדה שאני דתיה לא תמנע ממני להגשים את עצמי".

מירב בדיחי, מנהלת בית הספר מתגאה בנתוני הגיוס הגבוהים. "כבית ספר דתי לבנות, אנו גאות בבוגרות שלנו המתחנכות למעורבות חברתית ותרומה משמעותית לחברה. השירות הצבאי מבחינתנו הוא לא רק ערך ציוני, אלא גם ערך דתי של ערבות הדדית, פיקוח נפש ורעות".