בני ואשתו. צילום יואב דודקביץ'

עבירה של רצח לעולם לא מתיישנת, ולהבדיל אלף אלפי הבדלות - נראה כי זהו גם המקרה בכל הקשור לחובות ארנונה. כך קרה שבעלי עסק שנסגר לפני כ־40 שנה ספג עיקולים על הארנונה לאותו עסק ישן נושן.

בני הראל, שכבר מתקרב לגיל 90, נמצא שנים רבות מחוץ למעגל העבודה. בשנות ה־50 הוא החזיק בבעלותו עסק סיטונאי בתחום הסיגריות באזור התעשייה תלפיות. אבל העסק נסגר כבר בשנות ה־70 - חנות קטנה (14 מ"ר) ברחוב רבקה 8. עקב בעיות טכניות גם אי אפשר למכור את הנכס

למעשה, המקום שבו פעל העסק עומד נטוש וכבר שנים רבות אינו ראוי לשימוש. אולם לפני שנתיים חידשה העירייה את גביית הארנונה במקום, ואף שהעסק נמצא בבעלות חברה בע"מ היא עיקלה השנה חוב ישן של 17 אלף שקל מחשבונו האישי של הראל, אחרי הליך משפטי.

לאחר העיקול נותר עדיין חוב מצטבר בסך 51 אלף שקל, שרק ילך ויצמח. בעקבות פניית 'בונוס' ומיינט ירושלים הסכימו במחלקת הגבייה לבדוק שוב את הנושא, בין השאר מפאת גילו של הראל והיותו ניצול שואה. בקרוב יפנה הראל למחלקה במטרה ליישב את החוב.

העירייה: "מדובר בנכס מסחרי והעירייה פועלת לגביו בהתאם לנהלים כמו בכל נכס מסחרי אחר. הנכס צבר חוב משנת 2005, ובשנים 2015-2011 ניתן לו פטור מארנונה בשל מצבו. משנת 2016 והלאה לא הוגשו בקשות לפטור עבורו. העירייה מוכנה לשקול הסדר פשרה, אולם על בעל הנכס לפנות לשם כך אלינו. חשוב להדגיש כי אין כל קשר בין העובדה שמר הראל הוא ניצול שואה לבין ההליכים המבוצעים על פי החוק. מר הראל זכאי לכל ההטבות וההנחות שלהן זכאים ניצולי שואה".