הכלבה הפצועה. צילום: פרטי

למרות שחור נפער בבטנה - בעירייה התעקשו להכניס כלבה להסגר. הסיבה: תלונה שהגיש בעל הכלב שכביכול תקף בטענה כי היא זו שתקפה אותו. בעליה של הכלבה הפצועה ערערו על הדרישה, אך בית המשפט המחוזי פסק השבוע לטובת העירייה.

תחילת הפרשה יוצאת הדופן בשבוע שעבר, אז הגישה בעלת כלבה המתגוררת בארנונה תלונה במשטרה לפיה כלבו של אחד של מתושבי השכונה נשך את כלבתה וכי היא ובני משפחתה סופגים איומים מאותו אדם. לטענתה, הכלבה הותקפה באכזריות על ידי הכלב של אותו תושב, הגדול ממנה פי כמה וכמה ובעקבות התקיפה מצבה הרפואי היה חמור והיא נזקקה לטיפול חירום.

לאחר התלונה נכנס הכלב התוקף להסגר, אלא שכאן לא הסתיימה הפרשה: בעל הכלב התוקף הגיש תלונה בעצמו, לפיה הכלבה הפצועה נשכה אותו. לטענת בעלת הכלבה, יומיים לאחר התקיפה היא קיבלה טלפון מאדם שטען כי הוא פקח של השרות הווטרינרי. הוא מסר כי בהתאם לתלונה עליה להגיע עם הכלבה להסגר

בעלת הכלבה הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, בקשה לצו מניעה זמני המעכב או מבטל את ביצוע ההסגר. "הכלבה מואשמת באשמת שווא באירוע של נשיכה אשר לא היה ולא נברא", טענה בבקשה. "העניין נסוב סביב ניסיון של המתלונן לנקמנות אישית. מצבה של הכלבה הוא רע, הכלב התוקף פצע אותה בצורה קשה ולמעשה פער חור בבטנה".

שופט בית המשפט המחוזי, ארנון דראל, קיבל את בקשתה של בעלת הכלבה להסגר ביתי, עד שתינתן תשובה לבקשה מהשירות הווטרינרי העירוני. אלא שבתשובה נכתב כי יש לבטל את מתן הצו הארעי. "מדובר בסכנה הנשקפת מאי היותה של הכלבה בהסגר מיד לאחר שנשכה ולמשך עשרה ימים", נכתב. "במקרים של נשיכת כלב הרשות מחויבת לפעול בהקדם על מנת למנוע את הסכנה ולהחזיר את הסדר הציבורי על כנו. הרציונל העומד מאחורי הפקודה הוא העדפת שמירת חיי אדם הנשוך על פגיעה זמנית בשגרת חייו של בעל החיים הנושך" (שכמובן אין המשיבים מזלזלים בה כלל ועיקר).

כמו כן השירות הווטרינרי העירוני ביקש לצרף לעתירה את משרד הבריאות כי הוא שנתן את ההוראה להכניס להסגר את הכלבה

בסופו של דבר בית המשפט המחוזי קבע השבוע כי הכלבה תישלח להסגר עד יום חמישי בבוקר

משרד עו"ד המייצג את בעלת הכלבה, פרומין, מזרחי־נחום ושות': ״העירייה בחרה לנקוט עמדה קשיחה ובלתי מתפשרת, זאת בניגוד לרשויות מקומיות אחרות, ולהתעקש על הסגרתה של הכלבה למרות מצבה הרפואי. פקודת הכלבת היא פקודה מנדטורית ישנה, שלא עברה תיקונים ומן הראוי היה שתתוקן בהתאם לשינויים שעברה החברה הישראלית מאז שחוקקה הפקודה. בית המשפט המחוזי בירושלים, אשר רצה להימנע מליצור תקדימים, ראה עצמו כבול לאמור בפקודה ובלית ברירה קבע שיש להעביר את הכלבה להסגר. עם זאת, בהחלטה נקבע כי היא כפופה להסכמתה של עיריית ירושלים כי הכלבה תועבר להסגר עד יום חמישי בשעה שמונה בבוקר בלבד. אין אלא לקוות שפקודת הכלבת תתוקן בהקדם לטובת כל הנוגעים בדבר״

מהעירייה נמסר: "מדובר בכלבה שנשכה אדם ובהוראת משרד הבריאות היה על הבעלים להסגירה. בעלת הכלבה עתרה לבית משפט שדחה את עתירתה והורה על הסגרת הכלבה. חשוב להדגיש כי אין לכלבה בעיה בריאותית המונעת אותה מלהיות בהסגר".